Aglaonémy

Aglaonémy sú nenáročné izbové rastliny s krásnymi farebnými listami, vhodné aj pre začínajúcich pestovateľov. Aglaonéma je jednou z najodolnejších tropických rastlín, vhodná do bytov či kancelárskych priestorov. Obľubu si okrem nenáročného pestovania získala aj vďaka svojej schopnosti dobre čistiť vzduch. Na rozdiel od iných nenáročných rastlín, ktoré sú zväčša len zelené, veľa kultivarov aglaoném sa vyznačuje výrazne farebnými listami a teda oživí zbierku každého milovníka rastlín či začínajúceho pestovateľa.

V článku sa dozviete:

  • Odkiaľ aglaonémy pochádzajú?
  • Ako sa treba starať o aglaonémy?
  • Môžu byť aglaonémy umiestnené v tieni?
  • Ako sa aglaonémy množia?
  • Sú aglaonémy jedovaté?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Ich meno je odvodené z gréckych agláos – žiarivý a néma – vlákno, pretože v samčích kvetoch sa nachádzajú lesklé tyčinky, ktoré pripomínajú drobné špagátiky. Po anglicky bývajú zvané aj Chinese evergreen, teda Čínsky evergreen.

Aglaonémy patria do čeľade Araceae, po slovensky áronovité. Pochádzajú z tropických a subtropických častí Ázie. Nájdené boli napríklad v Novej Guiney, severovýchodnej Indii, južnej Číne, Malajzii či na Filipínach. Pôvodne sa v týchto oblastiach pestovali ako okrasné rastliny prinášajúce šťastie. Koncom 19. storočia sa začali pestovať aj v Európe.

Vzhľad a rozmery

Aglaonémy majú podlhovasté listy, ktoré sú na konci buď zaoblené alebo špicaté v závislosti od druhu. Väčšina aglaoném, ktoré rastú vo voľnej prírode, má zelenú farbu s tmavšie zelenými alebo striebristými podlhovastými škvrnami.

Postupným pestovaním a krížením vzniklo aj množstvo farebných kultivarov. Listy majú zväčša zelenú, bielu, žltú, striebornú, ružovú a červenú farbu. Pri rôznych druhoch sa na listoch vyskytuje buď jedna z týchto farieb v rôznych sýtostiach, kombinácia dvoch alebo aj troch z týchto farieb. Kresba na listoch môže byť pravidelná pásiková, alebo aj fľakatá.

Medzi zelené druhy patria napríklad Aglaonema First Diamond, Aglaonema Maria, Aglaonema Lime, Aglaonema Key Lime, Aglaonema Silver Bay.

Do ružova sfarbené sú napríklad Aglaonema Legacy, Aglaonema Siam Aurora Pink, Aglaonema Crete Pink, Aglaonema Bidadari, Aglaonema Prestige, Aglaonema Pink Star.

Červené sfarbenie majú napríklad Aglaonema Crete, Aglaonema Siam Aurora, Aglaonema Anyamanee alebo Aglaonema Red Dragon, Aglaonema Red Star.

Tieto farebné druhy stále patria medzi ťažšie zohnateľné rastliny. Občas sa objavia na našom e-shope či v predajni, avšak vždy len v menšom množstve.

Farebné aglaonémy sú ideálne pre každého milovníka ružovej, červenej či ich kombinácií. Sú vhodnou voľbou aj pre tých, ktorým sa páčia rôznofarebné calathei, ale náročnejšia starostlivosť o ne im nevyhovuje.

Listy dospelých rastlín môžu dorastať 25 až 100 centimetrov.

Ako pestovať Aglaonémy

Aj napriek tomu, že aglaonémy pochádzajú z trópov, veľmi dobre znášajú aj nízku vzdušnú vlhkosť, vďaka čomu sú vhodné aj do klimatizovaných bytov alebo kancelárií. Nie sú náročné na pravidelnú zálievku a vyhovuje im umiestnenie v polotieni. Vďaka týmto nízkym nárokom na starostlivosť sa tešia veľkej obľube.

Vedeli ste, že?

Vo výskume vedenom NASA sa aglaonémy dostali do rebríčka rastlín, ktoré efektívne čistia vzduch. Odstraňujú z neho toxíny, ako napríklad formaldehyd, toluén, xylén či benzén.

Umiestnenie

Vhodné miesto pre aglaonémy je miesto s rozptýleným svetlom bez priamych slnečných lúčov, polotieň a dobre zvládajú aj tienisté miesta. Ak máte napríklad byt otočený na severnú stranu a dostáva sa doň len málo svetla, aglaonémy sú vhodnou voľbou. Zvládajú aj rast pod silnejším umelým osvetlením. Výrazne farebné druhy umiestňujeme na svetlejšie miesta, aby mali peknú farebnosť.

Zalievanie

Najlepšia je pre aglaonémy pravidelná zálievka, približne raz za týždeň, aby preschla vrchná časť pôdy. Dobre však tolerujú, aj keď ich zalievame nepravidelne, dôležité je však neprelievať. Ak má rastlina veľa vody, ukáže vám to takzvaným slzením, kedy z koncov listov budú padať kvapôčky vody, v horšom prípade pár listov zožltne a odpadne.

Presádzanie

Aglaonémy presádzame každý jeden až dva roky. Nový črepník by mal mať približne o dva centimetre väčší priemer, ako ten pôvodný. Pre aglaonémy je vhodný substrát pre zelené izbové rastliny, ktorý je ľahký a vzdušný. Odporúčame napríklad kvalitný supresívny substrát Profík.

Zaujímavosť

V Číne a Thajsku ľudia veria, že aglaonéma nosí šťastie tomu, kto ju vlastní a stará sa o ňu. Koluje príbeh, že v Malajzii v období monzúnov muž vyšiel do svojej záhradky, kde pestoval aglaonémy. Ako vyšiel, zrazu dážď ustal a muž jasne videl na listoch čísla v kvapkách dažďa. Podal si tieto čísla v lotérii a vyhral. Odvtedy sú ľudia v juhovýchodnej Ázii do aglaoném zbláznení a vo veľkom ich pestujú. Veria, že im prinesú výhru v lotérii alebo peniaze v inej forme.

Hnojenie

Počas vegetačného obdobia, teda od jari do jesene pravidelne aplikujeme hnojivo pre zelené izbové rastliny, aby rastlinka mala dostatok živín. Môže byť tekuté alebo v tyčinkovej forme. To, ako často ho budeme aplikovať, závisí od jeho koncentrácie. Je dôležité, aby ste dodržali návod na obale.

Množenie

Najľahší spôsob, akým sa dá namnožiť aglaonéma je rozdelením viacerých rastliniek aj s koreňmi, ktoré rastú v jednom kvetináči, do viacerých kvetináčov. Aglaonémy sa tiež dobre množia stonkovými odrezkami. Odrezok by mal na sebe mať aspoň 4 listy. Najlepšie je spraviť rovný rez ostrým nožom a potom dať odrezok zakoreniť do vody alebo zasadiť priamo do zeme. Korene sa objavia približne po 4 – 6 týždňoch.

Je rastlina jedovatá?

Áno, aglaonéma je silno jedovatá pre domácich miláčikov. Konzumácia ktorejkoľvek časti rastliny by im mohla spôsobiť tráviace ťažkosti. Je teda nutné umiestňovať ju mimo ich dosahu.

Práve dostupné aglaonémy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *