Aloe vera: Ako pestovať túto liečivú rastlinu doma

aloe vera aloa prava sukulent plantizia

Aloe vera určite poznáte. Je všade okolo nás. V nápojoch a doplnkoch výživy, v kozmetike, liekoch… Známe je ako kráľovná liečivých rastlín, ktorú používali už staroveké národy. Pomáha liečiť kožné problémy a pri užívaní zvnútra je prospešné pre celé telo.  Zároveň je to rastlina nenáročná na starostlivosť, takže si jeho pozitíva môžeme užívať aj doma.

Čo sa v článku dozviete

  • Odkiaľ aloe vera pochádza a ako vyzerá?
  • Ako ho rozoznáme od iných aloe?
  • Aké liečivé zložky obsahuje a kedy ho môžeme použiť? 
  • Ako ho pestovať, aby rástlo a mohli sme používať jeho liečivé listy?

V našom článku sa dozviete všetko potrebné o tomto zelenom zázraku.

aloe vera liecive rastliny

Názov a pôvod

Aloe vera, po slovensky aloa pravá, pochádza z Arabského polostrova, no rozšírené je už v mnohých tropických oblastiach sveta – všade, kde pôda nepremŕza. Ľudstvom je používaná ako liečivá rastlina už 5000 rokov.

Vzhľad a rozmery

Aloe má sukulentné listy, ktoré rastú v ružici. Sú hrubé, mäsité a farbu majú zeleno-sivú, s bledšími škvrnami na oboch stranách. Majú aj tŕne, ktoré sa nachádzajú iba po bokoch listov, nikdy nie na spodnej ani vrchnej strane, čím sa odlišuje od iných druhov.

Vnútri sa nachádza priesvitná dužina a niekedy aj žltý latex. Vie vyrásť do veľkých rozmerov.

V lete kvitne, kvet je žltý a objaví sa na stvole vysokom aj 90 cm.  

Zaujímavosť

Aloe vera sa používa už od pradávna. Má silnú regeneračnú schopnosť – svoje rany dokáže veľmi rýchlo zahojiť, a táto vlastnosť pôsobí aj na ľudskú pokožku. Žiaľ, neexistuje mnoho štúdií o účinkoch tejto rastliny, no používa sa snáď na všetky vonkajšie aj vnútorné choroby.

Použitý list aloe musí byť starý 3 – 5 rokov. Tieto listy obsahujú mnohé fytochemické látky vytvárané rastlinou:

  • vitamíny C, E, B12, betakarotén
  • minerály, napríklad horčík, draslík, vápnik a mnohé ďalšie
  • enzýmy lipázy, ktoré zlepšujú trávenie
  • mastné kyseliny
  • saponíny (prírodná dezinfekcia)
  • lignín, ktorý urýchľuje vstrebávanie
aloe vera liecive rastliny

Ako pestovať aloe vera

Umiestnenie

Aloe vera je v prirodzenom prostredí vystavené množstvu slnka. Preto by sme ho mali pestovať aj doma na svetlom mieste. Slnečné svetlo je ideálne ranné a poobedné. Obedné letné slnko je väčšinou pre rastlinky zvyknuté na naše podmienky príliš silné.

Pokiaľ má aloe vera slnka príliš, nadobúda červenú farbu, alebo sa na listoch objavia krémové a biele fľaky.

Ak je celá rastlinka vyblednutá, bledozelené až sivá, svetla má málo.

Od jari do jesene môžeme aloe vera letniť vonku. 

Zalievanie

Aloe zalievame približne raz za 2 týždne až mesiac. Zálievku prispôsobíme podľa ročného obdobia – v lete viac, v zime málinko, teploty a celkových podmienok.

Pravidlom je, že pred každou zálievkou musí substrát úplne preschnúť.

Vodu lejeme vždy iba substrát, ak nám zostane voda na rastline, mali by  sme ju utrieť. Aloe tiež nemá rado rosenie listov. 

Vedeli ste, že… ?

Aloe obsahuje dva druhy dužiny. Jedna je veľmi hustá, má podobu želé a je priesvitná. Toto je dužina, ktorá sa konzumuje. Okrem toho aloe obsahuje žltú šťavu, ktorá je viac tekutá, ale tiež má gélovú štruktúru. Táto tekutina má veľmi nepríjemný zápach. Je to ale úplne normálne. 

Z priesvitnej dužiny sa vyrába množstvo výrobkov, ako sú nápoje, pokrmy a doplnky výživy. Tiež môžeme nájsť aloe vera v kozmetike. Používa sa najmä v podobe gélu, napríklad na natieranie po opaľovaní, pôsobí aj na kruhy pod očami a tiež na regeneráciu suchých a zničených vlasov. 

Presádzanie

Aloe presádzame raz za rok, ideálne na jar. Vždy použijeme kvetináč len o 1 cm väčší ako pôvodný. Na jeho presádzanie používame substrát na kaktusy a sukulenty – odporúčame značku Profík.

Kvetináč by mal mať na spodku drenážne otvory, aby prebytočná voda mohla odtekať. Z podmisky/ozdobného črepníka by sme túto prebytočnú vodu mali vyliať čo najskôr po poliatí.

Hnojenie

Aloe prihnojujeme špeciálnym hnojivom pre kaktusy a sukulenty od jari do jesene. Riadime sa návodom na obale. 

Množenie

Aleo vera môžeme množiť dcérskymi výhonmi. Ak nemajú korene, necháme na vzduchu vyschnúť 2 – 3 dni a potom vložíme do substrátu a ak korene majú, rovno ich zasadíme a polejeme.

Tiež môžeme množiť aloe listovými odrezkami, ktoré necháme zaschnúť týždeň a potom ich do jednej tretiny ponoríme do substrátu a polejeme.

V oboch prípadoch platí, že rovnako, ako keď polievame dospelú rastlinu, substrát necháme úplne preschnúť pred každou zálievkou. 

Je rastlinka jedovatá?

Šupka z aloe vera je dráždivá pre ľudí i zvieratá. Pri konzumácii je horká. Aloe je jedovaté pri konzumácii veľkého množstva. Dužinu by sme nemali jesť neupravenú a z mladých rastlín. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *