Alokázie

Alokázie sú majestátne rastliny, ktorých listy majú častokrát zaujímavú štruktúru a farbu, napríklad so striebristými či medenými odleskami. Aj ich stonky sa vyznačujú jedinečným sfarbením napríklad vo forme zebrích pruhov či rôznych odtieňov fialovej alebo ružovej. Tieto rastliny dorastajú do veľkých rozmerov. Existuje množstvo kultivarov alocasií, ktoré vznikli krížením tých najkrajších druhov. Tie najzvláštnejšie však patria medzi raritné druhy, ktoré sa ťažko zháňajú. Pravidelne pre vás prinášame aj zaujímavejšie zberateľské kúsky, vždy však len v obmedzenom množstve.

V článku sa dozviete:

  • Ako veľké dokážu alokázie v prírode narásť?
  • Kam umiestniť alokáziu?
  • Ako sa polievajú alokázie?
  • Vyžadujú alokázie aj rosenie? 
  • Ako sa množia alokázie?

Odpovede vám prinesie náš rastlinný sprievodca v článku nižšie. Veríme, že sa vám tieto rastlinky zapáčia.

Názov a pôvod

Alocasie, po slovensky zvané aj alokázie, sú príbuzné s rodmi colocasia a caladium a pre všetky tieto rastlinky sa využíva aj anglický názov Elephant Ear, čo v preklade znamená slonie ucho.

Patria do čeľade Araceae (áronovité). Pochádzajú z tropických a subtropických oblastí tiahnucich sa od Ázie po východnú Austráliu. Odtiaľ sa dostali do Ameriky, kde sa pestujú aj ako exteriérové aj interiérové rastliny a neskôr aj do Európy, kde sa stali populárnymi izbovými rastlinami vďaka svojmu nevšednému vzhľadu.

Vzhľad a rozmery

Existuje okolo 80 pôvodných druhov alocasií a tiež množstvo hybridných druhov, ktoré vznikli krížením, aby sa získali zaujímavé kombinácie tvaru listov, kresieb na listoch a stoniek.

Rastliny majú listy šípovitého tvaru ako napríklad Alocasia Zebrina, srdcovitého tvaru aký má napríklad Alocasia Wentii či Alocasia cucullata alebo štítovitého tvaru ako má Alocasia Cuprea.

Sfarbenie listov môže byť od svetlej po úplne tmavú zelenú, listy môžu mať strieborné alebo medené odlesky napríklad u druhu Alocasie Silver Dragon alebo Alocasia Cuprea či dokonca zamatový povrch ako má Alocasia Black Velvet.

Niektoré druhy majú ploché listy ako napríklad Alocasia Frydek, iné druhy, ako napríklad Alocasia Dragon Scale, majú vystúpujúcu štruktúru.

Alokázie majú okrem zelených stoniek aj rôzne zaujímavé stonky. Napríklad Alocasia Pink Dragon ju má v ružovej farbe a druhy Alocasia Zebrina a Alocasia Macrorrhiza Stingray so zaujímavým zebrovaným vzorom.

Zaujímavosť

Alocasia macrorrhizos sa používa na získanie škrobu a je pestovaná v juhovýchodnej Ázii a Oceánii kvôli svojim jedlým hľuzovým oddenkom, ktoré konzumujú varené alebo pečené. Používajú sa aj v tradičnej indickej medicíne aj ľudovej medicíne Novej Guinei a juhovýchodnej Ázie. K tomuto druhu sa viaže aj hawaiské porekadlo: Ai no i ka ʻape he maneʻo no ka nuku – “Toho, kto zje ´ape (hawaiský názov tejto rastliny), budú svrbieť ústa” a znamená to, že spraviť niečo zlé bude mať následky. Vo Filipínach sa z jej hľúz a kokosového mlieka vyrába sladkosť zvaná Binagol. Hľuzy sa musia tepelne upraviť až 8-10x za sebou. 

V prírode Alocasie môžu dorastať až do výšky vyše troch metrov. V domácich podmienkach zväčša dosiahnu výšku najviac okolo 1 – 1,5 metra. Ich listy môžu merať aj viac ako 50 cm. 

Ako pestovať Alokázie

Umiestnenie

Alokáziu umiestnime na miesto, kde je dostatok rozptýleného svetla, no nie priame slnečné lúče. Tie by mohli listy spáliť. Vyhneme sa umiestneniu v blízkosti radiátorov a tiež v prievane. 

Vedeli ste, že?

Môže sa stať, že na jeseň alocasia stratí všetky listy. Nezúfajte, vtedy prechádza do obdobia dormancie, keď je pre ňu príliš málo svetla a tak neprijíma ani nevydáva žiadne živiny. Podobne ako Caladium, stiahne sa do hľuzy a prečká zimu. Mali by sme hľuzu polievať malým množstvom vody každé 2-3 týždne a dať ju do tmy. Pokiaľ ju nechceme zazimovať, musíme jej dopriať čo najviac svetla, tepla a pravidelnú zálievku (možno o trošičku menej, ako v lete, podľa svetla) a pokiaľ kúrime, tak aj vzdušnú vlhkosť.

Zalievanie

Alocasia musí mať pôdu stále mierne vlhkú, preto ju polievame 1 – 2 x do týždňa v závislosti od teploty prostredia a teda rýchlosti presychania pôdy. Nikdy ju však nenechávame stáť vo vode a ani množstvo vody nepoužijeme také, aby bola rastlina príliš mokrá.

Alocasia vyžaduje časté rosenie mäkkou vodou alebo iné spôsoby zvlhčovania vzduchu. V príliš suchom vzduchu chradne a okrem toho je veľmi náchylná na škodce – roztočce, ktorým sa darí, pokiaľ nemajú rastlinky dostatok vlahy a vzdušnej vlhkosti. 

Presádzanie

Alokázia rastie rýchlo, preto by sme mladé rastlinky mali presádzať každú jar a neskôr, keď spomalí svoj rast, ju stačí presádzať raz za 2 – 3 roky. Nový črepník zvolíme približne o 1 – 2 centimetre širší ako bol pôvodný. Použijeme substrát pre izbové rastliny, ktorý môžeme zmiešať s perlitom. Odporúčame napríklad supresívny substrát Profík na izbové rastliny. Alocasiu je vhodné pestovať aj v hydropónii.

Hnojenie

Alocasiu hnojíme od jari do jesene tekutým, kryštalickým tuhým alebo tyčinkovým hnojivom pre izbové rastliny podľa návodu na danom hnojive.

Množenie

Alokázia je hľuzovitá rastlinka a vytvára v zemi stále nové hľuzy, ktoré môžeme na jar alebo začiatkom leta pri presádzaní oddeliť od materskej rastliny a zasadiť do samostatného kvetináča. Pokiaľ hľuzy neodpadnú samé po rozdelení koreňového balu alebo nejdú oddeliť ľahučko, nie sú ešte pripravené.

Čerstvo zasadené hľuzy polievame vždy vtedy, keď substrát preschne. Môže trvať dlho, kým si hľuzy vytvoria korienky, niekedy aj 4 mesiace, preto sa nevzdávame a pokračujeme v polievaní. Po čase sa začnú objavovať korienky a stonka.

V prípade, že sme hľuzy neoddelili, malé alocasie budú čerpať živiny od materskej rastliny a neskôr môžeme celé tieto rastlinky rozdeliť, alebo nechať rásť spolu až po ďalšie presádzanie. 

Je alocasia jedovatá?

Áno, rastlinka je jedovatá, kvôli obsahu šťavelanu vápenatého v tkanivách, ktorý spôsobuje podráždenie ústnej sliznice a môže tiež podráždiť pokožku alebo oči. Po skonzumovaní spôsobuje tráviace ťažkosti, opuch a bolesť slizníc a ťažkosti s dýchaním. Hľuzy niektorých druhov sa však v ich domovine občas špeciálne upravujú tak, aby boli jedlé. 

Zaujímavosti o alokáziách

  • Alocasia sanderiana sa používa na výrobu nanomateriálov proti baktériám.
  • Alocasia odora sa zase používa na liečbu nádchy vo Vietname. 
  • Alocasia cucullata sa používa v tradičnej východnej medicíne na liečbu hadích uštipnutí, abscesov, či reumy a artritídy. V Laose a Thajsku sa pestuje v budhistických kláštoroch, kde veria, že prináša šťastie. 
  • Alocasia Amazonica je najčastejšie pestovanou alocasiou a pre jej vzhľad sa jej hovorí aj africká maska. Je to umelo vyšľachtený hybrid. 
  • Zaujímavý je u alokázií je ich kvet. Niektoré druhy kvitnú málo, keďže sa množia vytváraním hľúz, no kvety často kvitnúcich druhov, sú obvykle využívané hmyzom, ktorý je lákaný silným pachom. Hmyz v nich kuklí i kladie vajíčka. Rovnako ako u príbuzných filodendronov, aj ich kvet vytvára teplo, dokonca u druhu A. pubera môže teplota presiahnuť teplotu okolia až o 22°C. 

Alokázie dostupné na eshope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *