Anthurium clarinervium

Anthurium clarinervium s jeho zamatovými listami patrí medzi zberateľské kúsky, už však nie je až tak raritné ako pred časom. Je príbuzné s klasickými farebnými anthúriami, ktoré sa pestujú v našich končinách už dlhé roky a sú stále populárne. Na to, aké sú krásne, sú naozaj nenáročné.

V článku sa dozviete:

  • Odkiaľ anthúriá pochádzajú?
  • Ako sa treba starať o anthurium?
  • Ako pestovať anthurium a kam ho umiestniť?
  • Ako sa množia anthúriá?
  • Sú anthúriá jedovaté?

Pozorne čítajte až do konca a veríme, že vás tieto rastliny presvedčia o svojej výnimočnosti.

Názov a pôvod

Anthúrie sú rastliny z čeľade Araceae (Áronovité). Žijú na Severe Mexika a Argentíny a čiastočne aj na Karibských ostrovoch. Niektoré žijú v zemi, ale väčšinou sú to epifyty, ktoré rastú prichytené o stromy alebo skaly vzdušnými koreňmi. Anthurium clarinervium je endemické pre štát Chiapas v Mexiku. (endemické = prirodzene sa vyskytujúce len na tomto území)

Vzhľad a rozmery

Anthúriá majú rôzny vzhľad. My sa zameriame v tomto článku na Anthurium clarinervium a prípadne aj na Anthurium andraeanum, ktoré je menej zaujímavé, no najčastejšie pestované najmä pre farebné kvety, ktoré sú pôvodne červené, no vyšľachtené aj v rôznych iných farbách, napríklad v ružovej, bielej, zelenej, či tmavo fialovej (resp. farebné sú listene, kvety sú žlté alebo zelené). Kvety anthúrií sa používajú aj do kytíc. Toto anthúrium má lesklé, kožovité listy v tvare šípu.

Anthurium clarinervium má nevýrazné, menšie kvety s ružovým listenom a zeleným kvetom. Toto anthúrium má zaujímavé skôr listy. Majú srdiečkový tvar, sú tmavozelené a žilnatina je biela až strieborná. Majú zamatový povrch. Sú tiež kožovité, tvrdé, hovorí sa im “kartónové”. Existuje veľa rôznych anthúrií so zamatovým povrchom listov. Vo voľnej prírode sú to najmä tie, ktoré nemajú prísun veľkého množstva svetla, ale skôr žijú v tieni. Niektoré z nich patria do sekcie Cardiolonchium, vrátane Anthurium clarinervium. Takýmto anthúriám, ktoré majú výraznú žilnatinu, sa v španielčine hovorí Esqueletos. Patrí medzi ne aj Anthurium crystallinum, na ktorého listy keď sa pozriete cez svetlo, uvidíte drobné kryštáliky alebo hybrid Anthurium “Ace of Spades”, ktorý je vyšľachtený z Anthurium clarinervium. Čo sa týka veľkostí Anthúrií, vedia byť naozaj obrovské, niektoré listy môžu mať dĺžku až jeden meter. 

Ako pestovať Anthurium clarinervium?

Umiestnenie

Anthurium clarinervium umiestnime do polotieňa alebo na rozptýlené svetlo, znesie aj slabé, ranné slnko, na ktorom vyniknú jeho lesklé, zamatové listy. Silné slnko by malo za následok ustúpenie zamatového povrchu listov. V prípade umiestnenia na tmavšom mieste, bude rásť pomaly. Anthúriá sú náchylné na prievan, zmenu teplôt, či umiestnenie pri klimatizácii a radiátore. Pravidelne by sme mali listy čistiť od prachu. Anthúriá väčšinov rastú do veľkých rozmerov a listy mnohých druhov môžu dorásť do dĺžky okolo metra, preto je vhodné umiestniť ich ako solitéry. Anthurium clarinervium je však menší druh a jeho listy budú mať okolo 25 cm. 

Zalievanie

Anthúrium je vlhkomilné, no keďže v prírode rastie ako epifyt, je dôležité udržiavať vzdušnú vlhkosť rosením či zvlhčovačom a korene neudržiavať v príliš mokrej pôde. Substrát polievame vždy, keď preschne, čiže približne raz za týždeň až 10 dní, v lete počas vysokých teplôt možno trošku častejšie. Dávame si záležať, aby sme na polievanie aj rosenie používali vždy mäkkú vodu, inak sa budú na listoch tvoriť škaredé, biele škvrny. Anthúriám sa darí aj v semi-hydropónii a sú vhodné aj do zelenej steny. 

Presádzanie

Anthúriá presádzame raz za rok, vždy do plastového kvetináča s drenážnymi otvormi na spodku, ktorý je o 1-2 cm väčší ako pôvodný. Môžeme použiť substrát na orchideje a zmiešať ho so substrátom pre izbové rastliny. Tiež môžeme použiť substrát na izbové rastliny zmiešaný s perlitom. Odporúčame použiť substráty značky Profík. Presádzame vždy na jar.

Hnojenie

Anthúriá hnojíme od jari do jesene hnojivom na zelené izbové rastliny. V prípade, že pestujeme anthúrium pre kvety, môžeme toto hnojivo striedať s hnojivom na orchidey. Nikdy však nepoužívame dve hnojivá naraz a vždy sa riadime návodom na obale daného hnojiva.

Množenie

Anthúrium sa môže množiť zasadením semienok, ktoré vkladáme do rašeliníku. Pravidelne udržiavame rašeliník vlhký rosením, môžeme ho aj zakryť sáčkom alebo pestovať v mini skleníku. Keď sú vyklíčené rastlinky trošku väčšie, môžeme ich presadiť do pôdy.

Ak sa nám v substráte dospelej rastliny objaví rastlinné bábätko, keď bude mať aspoň 10 cm, môžeme ho pri presádzaní opatrne oddeliť od materskej rastliny. Korene oddelíme ostrým nožom a zasadíme do samostatných kvetináčov. Anthúriá sa dajú množiť aj vrcholovým odrezkom, no neskúseným pestovateľom to v domácich podmienkach neodporúčame. Robí sa to so staršími rastlinami, ktoré majú už vyspelú stonku. Odrezky môžeme dávať do perlitu alebo rašeliníku. 

Je anthurium clarinervium jedovaté?

Anthúriá sú rovnako ako ostatné aroidy, mierne jedovaté. Obsahujú oxalátové kryštály, ktoré dráždia pokožku a sliznice a môžu spôsobovať nevoľnosť.

Zaujímavosti

  • Niektoré anthúriá sú rheofyty – to znamená, že ich korene sú prichytené na dne rýchlo tečúcich, plytkých prameňov, no listy majú nad vodu. Niektoré sú brehové – žijú vo vlhkých pôdach, či na kameňoch.
  • Pestovatelia anthúrií vytvárajú množstvá rôznych hybridov – krížencov medzi druhmi. Väčšinou chcú dosiahnuť nejaké konkrétne vlastnosti, napríklad tvar, veľkosť či farbu listu, farbu listeňov, či častejšie kvitnutie. Anthurium andreaenum je v dnešnej dobe najrozšírenejším anthúriom a je to pre jeho farebné listene. V prírode sú však prirodzene červené a všetky iné farby vznikli krížením. Niektorí pestovatelia to robia starým spôsobom – opeľovaním rôznych druhov navzájom, čím vznikajú semená hybridov, ktoré potom dopestujú. Tento proces však trvá veľmi dlho. Preto sa momentálne pestujú tieto rastliny najmä prostredníctvom Tissue culture spôsobu, keď sa z materskej rastliny (ktorá nemusí byť dospelá) odoberú menšie vzorky, ktoré sa pomocou chemických procesov naklonujú. Tento druh zažíva ešte jeden druh chemickej manipulácie. V obchodoch sa predávajú nádherne rozkvitnuté anthúriá s množstvom kvetov. Pridáva sa do nich hormón kyselina giberelová, ktorá stimuluje kvitnutie. Môže však spôsobovať, že kvety či listy budú mať zlý tvar, zdvojené kvety, dokonca môže spôsobiť závislosť – kvet potom nevie prirodzene vykvitnúť bez tejto kyseliny, prípadne bude mať kvetov oveľa menej. 

Anthúriá dostupné na e-shope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *