Asparágus

Asparágy sú rozkošné a vyzerajú ako drobné ihličnaté stromčeky. Kedysi to bola jedna z rastlín, ktorá nesmela chýbať v žiadnej domácnosti. Teraz sa opäť teší veľkej obľube. My sa zameriame na skupinu asparágov, ktorým sa vraví arparagus fern (asparágová papraď), pretože vzhľadom paprade pripomínajú, no nepatria medzi ne. Sú to veľmi prispôsobivé rastlinky. 

V článku sa dozviete:

  • Ako sa o asparágus starať?
  • Kam asparágus umiestniť, aby sa mu darilo? 
  • Potrebuje asparágus rosenie? 
  • Ublížia asparágu lúče slnka? 

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť. Pozrite sa s nami na túto rastlinku bližšie a možno zistíte, že zrovna ona vám chýba vo vašej rastlinnej zbierke. 

Názov a pôvod

Asparágy patria do čeľade Asparagaceae, po slovensky asparágovité. Patrí medzi ne aj asparágus lekársky, ktorý poznáme ako špargľu. Ako sme už spomínali, my sa zameriame na asparágy, ktoré vzhľadom pripomínajú papraď, alebo aj miniatúrne ihličnaté stromčeky. Poznáme niekoľko druhov. Patria medzi ne Asparagus plumosus, Asparagus aethiopicus, Asparagus setaceus a Asparagus virgatus. Asparágom sa hovorí v angličtine Asparagus fern, pretože pripomínajú papraď, tiež lace fern a climbing asparagus. V češtine sa nazýva izbový chřest.

Asparagus sa nachádzajú vo voľnej prírode takmer všade na svete, no najmä v Európe, Ázii a Afrike. Rastie v teplejších, suchších oblastiach ako krík.

U nás žije v prírode iba asparágus lekársky Asparagus officinalis, známy pod ľudovým názvom špargľa. Má využitie v kuchyni a v tradičnej medicíne (pre diuretické a afrodizikálne účinky). 

Vzhľad a rozmery

Asparágy sú často ťahavé alebo kríčkové. Väčšinou rastú najskôr vzpriamene a po dosiahnutí určitej veľkosti začnú prevísať. Tieto previsy môžu merať až okolo jedného metra. Asparágus je rastlina s hľuzami. Častokrát má na stonkách aj drobné tŕne. 

Vedeli ste, že?

Asparágy sa často používali ako zeleň / prízdoba do kytíc. Aj v súčasnosti ich v kyticiach môžeme nájsť, ale ľudia skôr preferujú pestovať ich ako črepníkovú izbovú rastlinu.

Ako pestovať asparágus

Umiestnenie

Asparágus umiestnime na miesto s rozptýleným svetlom, aby naň nesvietili priame slnečné lúče. Veľmi dobre sa mu darí aj na tienistom mieste v byte, takže je vhodný aj na poličky či stoly ďalej od okna. Tiež je vhodný na pestovanie v teráriu, či už v rastlinnom, alebo pri terárijnom zvieratku.

Zalievanie

Asparágus polievame približne dva krát do týždňa alebo podľa potreby. Substrát udržiavame stále vlhký, ale zároveň rastlinku nenecháme stáť vo vode. Rosenie je vhodné, najmä v lete. Ak má vody nedostatok, blednú mu listy do žlta.

Presádzanie

Asparágus presádzame vždy na jar. Použijeme substrát pre izbové rastliny alebo záhradnícky substrát. Odporúčame kvalitný supresívny substrát Profík.

Zaujímavosti

V tropických oblastiach sú niektoré druhy asparágov invazívne. 

Asparágy čistia vzduch.

Od jari do jesene majú kvety a plody – bobule.

Hnojenie

Asparágus hnojíme univerzálnym hnojivom alebo hnojivom pre izbové rastliny od jari do jesene v koncentrácii podľa návodu na obale. 

Množenie

Asparágus sa množí delením pri jarnom presádzaní. Jednotlivým rastlinám rozdelíme korene a zasadíme ich do samostatných kvetináčov. 

Je rastlina jedovatá?

Áno, niektoré asparágy sú jedovaté. Hlavne ich plody bobule, ale aj listy. Je teda vhodné umiestniť ich mimo dosahu malých detí a domácich zvierat.

Práve dostupné asparágy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *