Ceropegia / Lampášik

Ceropegia, alebo po slovensky lampášik, to je láska v kvetináči. V angličtine sa lampášiku hovorí šnúrka zo srdiečok, pretože listy majú ich tvar. Ceropegia patrí medzi milé ťahavé sukulenty, takže si za posledné roky našla obľubu nielen v skleníkoch u pestovateľov raritných rastlín, ale aj v bežných domácnostiach. Svojimi krásnymi listami dokáže zútulniť priestor a taktiež je vďaka nim vhodným darčekom z lásky, napríklad na Valentína. Jej pestovanie je jednoduché, ak sa dokážeme vyhnúť zopár chybám.

V článku sa dozviete:

  • Je ceropegia rastlinka vhodná aj pre začiatočníkov v pestovaní izboviek?
  • Kam ceropegiu umiestniť, aby vynikla jej krása?
  • Ako sa o ceropegiu starať aby boli listy pekne vyfarbené?
  • Ako lampášik rozmnožiť?
  • A prečo sa vlastne ceropegii hovorí lampášik, keď lístky majú tvar srdiečok?

Ak vás táto rastlinka zaujala, určite pokračujte v čítaní a dozviete sa množstvo zaujímavých informácií o jej pestovaní.

Názov a pôvod

Ceropegia woodii, alebo Lampášik woodyho, patrí do čeľade Apocynaceae (zimozeleňovité). Názov lampášik si vyslúžila pre malé fialové kvety, ktoré pripomínajú drobné lampáše. Pochádza z Južnej Afriky, žije v horách medzi skalami. Objavil ju John Medley Wood z africkej botanickej záhrady. Po anglicky sa ceropegii hovorí aj string of hearts, v preklade šnúrka/retiazka zo srdiečok, pretože jej listy majú tvar drobných srdiečok na dlhých tenkých stonkách.

Vedeli ste, že?

Mnoho ľudí lampášik pre jeho srdiečkové listy považuje za symbol lásky. Je tak veľmi pekným a obľúbeným doplnkom aj vo svadobnej výzdobe.

Čo sa týka názvu, momentálne je uznané, že táto rastlinka sa nazýva Ceropegia linearis ssp. woodii. Ďalším poddruhom je napríklad C. linearis ssp. debilis, ktorý má dlhé a úzke listy. 

Vzhľad a rozmery

Tento ťahavý sukulent má hrubšie listy, v ktorých si drží vodu. V prírode prevísa a plazí sa zo skál. Výhony môžu mať dĺžku viac ako meter. Listy majú tvar srdiečka, zvrchu majú mramorový vzor a zospodu sú fialové. Pestuje sa aj panašovaná forma, jej listy majú viac bielych častí a pri dostatku svetla sú sfarbené do ružova. Kvety sú tiež fialové a vyzerajú ako lampášiky. Rastlina vyrastá z hľuzy, ktorá vie dorásť do veľkých rozmerov. 

Zaujímavosť

Lampášik má veľmi zaujímavé kvety. Sú v nich drobné chĺpky, ktoré uväznia muchu vo vnútri a pohnú sa, aby muchu vypustili až keď sa na nej zachytia čiastočky peľu. Preto je pre mušky ťažké túto rastlinku opeliť. Kvety ceropegie lákajú aj kolibríky, no tie ich pre svoju veľkosť nemajú ako opeľovať. 

Poznáme niekoľko kultivarov so zaujímavým vzhľadom. Patrí medzi ne napríklad už spomínaná panašovaná forma Ceropegia woodii ‚Variegata‘, ktorá má okraje lístkov biele a spodnú stranu sfarbenú do ružova, alebo druh Ceropegia ‚Silver glory‘, ktorá má celú plochu lístkov bledučko zelenú so strieborným nádychom.

Ako pestovať ceropegiu

Umiestnenie

Lampášik je najlepšie umiestniť na miesto s rozptýleným svetlom. Veľmi silné priame slnečné lúče by mu mohli spáliť listy, takže napríklad na južnej strane dávame rastlinku radšej mimo ich odsahu. Čím viac svetla má, tým sú listy krajšie vyfarbené a väčšie. Pestujeme ho ako ťahavú rastlinku, môžeme ho nechať visieť z poličky, vynikne aj v macramé závesných systémoch.

Zalievanie

Lampášik polievame vtedy, keď jeho pôda úplne preschne. Nikdy ho nepolievame zvrchu, ale nalejeme vodu do podmisky, necháme ho v nej položený pár minút až hodinu, nech sa napije a potom prebytočnú vodu vylejeme. Ak si nie sme istí, či už máme lampášik poliať, radšej počkáme ešte pár dní, pretože lepšie znesie sucho, než preliatie. V zime zálievku obmedzíme na minimum. Tak, ako väčšinu sukulentov, ani lampášik by sme nemali rosiť ani inak zvlhčovať vzduch v jeho blízkosti, lebo je náchylný na odhnívanie.

Presádzanie

Ceropegiu presádzame na jar raz za 1 až 2 roky do kvalitného substrátu pre kaktusy. Odporúčame substrát Profík pre kaktusy a sukulenty. Tento substrát je dobre priepustný. Lampášik má pomerne plytké korene, preto ho sadíme skôr do nádob v tvare misky – širokej a plytšej. Na spodku musia byť dierky kvôli polievaniu. 

Hnojenie

Ceropegiu hnojíme od jari do jesene hnojivom na kaktusy. Postupujeme podľa návodu na hnojive, ktoré si zvolíme. Odporúčanú dávku hnojiva neprekračujeme a nepoužívame súbežne viaceré typy hnojív.

Množenie

Odstrihneme ľubovoľne dlhý koniec stonky, odstránime zopár listov bližšie pri reze a môžeme ho buď dať zakoreniť do nádoby s vodou, ktorú meníme zhruba raz do týždňa, alebo ho zapichneme priamo do substrátu na sukulenty. Ten musíme udržiavať vlhký, stačí ho rosiť raz za deň. Odrezok by mal zakoreniť do dvoch mesiacov. 

V období sucha sú občas na výhonoch malé korienky, ktoré čakajú na zasadenie. Tiež sa môžu priamo na výhonoch nachádzať už malé hľuzy, ktoré tiež stačí iba zasadiť. Vzdušné hľuzy stačí vtlačiť do substrátu, v ktorom rastlinka rastie bez toho, aby sme ich oddelili. Vďaka tomu začnú rýchlejšie rásť a koreniť, pretože budú prijímať živiny stále od materskej rastlinky. 

Pokiaľ chceme rastlinku zahustiť, môžeme do kvetináča prisadiť nami zakorenené odrezky či malé vypestované rastlinky.

Je rastlinka jedovatá?

Nie, lampášik nie je jedovatý a je teda vhodný napríklad aj do domácnosti s domácim miláčikom.

Ceropegie na eshope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *