Chamaedorea

Chamaedorea elegans je jednou z najmenej náročných izbových rastlín. Patrí medzi palmy. Dorastá do pomerne veľkých rozmerov, takže vie veľmi pekne vyniknúť napríklad v prázdnom rohu a keďže znesie aj polotieň, je ideálna na vyplnenie priestoru.

V článku sa dozviete:

  • Aké podmienky chamaedorea potrebuje, aby rýchlejšie rástla?
  • Ako častú zálievku vyžaduje chamaedorea?
  • Kam umiestniť chamaedoreu?
  • Je chamaedorea jedovatá?

Zoznámte sa s touto nenáročnou rastlinkou v našom článku.  

Názov a pôvod

Chamaedorea elegans, alebo chamaedorea úhľadná / pôvabná, ktorej sa hovorí aj horská palma alebo parlor palm / salónna palma. Nazýva sa tak preto, že sa často umiestňovala ako solitér do salónov. Patrí medzi palmy do čeľade Arecaceae (arekovité). Pochádza z dažďových lesov Mexika a Guatemaly. Začala sa pestovať ešte za čias viktoriánskej éry, pretože má nízke nároky na svetlo a teplotu a preto bola v minulosti ideálna do tmavých, nevykurovaných bytov a skleníkov

Vzhľad a rozmery

Chamaedorea elegans dorastá v prírode až do výšok okolo 10m, no v domácich podmienkach je jej výška väčšinou do 1,5 – 2 m. Väčšinou máme v ponuke ešte mladučké rastlinky zosadené spoločne do kvetináča. Neskôr si každá jednotlivá palmička vytvára kmienok hrubý cca. 2 cm, výrazne krúžkovaný. V dospelosti sa obvykle pestujú 2-3 palmy spolu v jednom kvetináči, podobne ako draceny. Chamaedorea, ak má vhodné podmienky, kvitne žltými kvetmi počas celého roka. Pokiaľ má kvetov veľa, je lepšie ich odstrihnúť, pretože ju vysiľujú. 

Vedeli ste, že?

Jej listom sa hovorí Xate a používajú sa vo floristike na doplnenie kytíc a aranžmánov. Tieto listy vydržia čerstvé približne mesiac. Niekedy sa používajú listy jej príbuznej areky. Predpokladá sa, že ročne sa z Guatemaly a Belize exportuje až 400 miliónov stopiek do Severnej Ameriky a Európy. Zberačom listov sa vraví v rodnej zemi Xateros. Žiaľ, toto ovplyvňuje populácie týchto paliem v prírode. 

Ako pestovať Chamaedoreu

Umiestnenie

Chamaedorea elegans zvládne takmer akékoľvek umiestnenie. Nemôžeme ju však dať do úplnej tmy, ani na miesto, kde páli veľmi silné slnko. Ranné slabšie priame slnko je v poriadku. Je vhodná aj do polotieňa a tmavších miestností, svetla nepotrebuje veľa. No čím je viac na svetle, tým rýchlejšie rastie. Chamaedorea znesie do určitej miery aj prievan, klimatizáciu alebo radiátor (pokiaľ zvlhčujeme vzduch), no všetko s mierou. 

Chamaedorea môže byť od jari do jesene letnená vonku. Ideálne by jej teplota v jej prostredí nemala klesnúť pod 14°C, no staré rastliny môžu pri dobrej starostlivosti zvládnuť teploty okolo nuly. 

Zalievanie

Pri väčšine paliem platí, že nie je až tak dôležité sústrediť sa na časté polievanie, ale skôr na vzdušnú vlhkosť. Substrát by sme mali vždy nechať takmer úplne alebo úplne preschnúť. Čím je rastlinka mladšia (a v menšom kvetináči), tým častejšie ju musíme poliať. V lete polievame viac, ako v zime. Vzdušnú vlhkosť musíme zvyšovať najmä v lete kvôli teplu a suchu a tiež v zime, keď sa kúri. Palmu môžeme aj rosiť alebo k nej umiestniť misku s vodou, odkiaľ sa bude voda odparovať. Ak máme zvlhčovač vzduchu, môžeme ju umiestniť do jeho blízkosti. Pri polievaní nezabúdajme vylievať prebytočnú vodu z podmisky alebo okrasného črepníka. 

Presádzanie

Mladú chamaedoreu presádzame každý rok do kvetináča o 1 cm väčšieho ako je pôvodný. Staršiu rastlinu s hrubším kmienkom stačí presádzať raz za 2-3 roky a veľkú raz za 5 rokov. Použijeme substrát na izbové rastliny alebo na palmy. Mali by sme ju presadiť do plastového kvetináča s drenážnymi otvormi, aby mohla prebytočná voda odtekať.

Hnojenie

Chamaedoreu elegans môžeme hnojiť hnojivom na izbové rastliny alebo na palmy. Hnojíme od jari do jesene. V zime rastlinka nerastie a preto by sme ju hnojiť nemali. Vždy sa riadime návodom na konkrétnom hnojive. Môžeme použiť tekuté, tyčinkové, kryštalické či tuhé hnojivo. 

Množenie

Palmička chamaedorea elegans sa množí jedine rozsádzaním a siatím semiačok. Tie sa musia na dva dni namočiť do teplej vody a potom nechať klíčiť pri teplote 24-26°C. Semená klíčia nepravidelne, pretože sa zbierajú z planých rastlín v prírode. Rozsádzať môžeme palmičky ideálne vtedy, keď je kmienok hrubší a sú na ňom už krúžky. Korene oddeľujeme opatrne, môžeme si pomôcť ostrým nožom. 

Pokiaľ máme dospelú palmu s kmienkom, sú ďalšie možnosti, ako ju zakoreniť. Spodná časť stonky sa dá narezávať, pokiaľ sú na nej vedľajšie adventívne korene. Z nich sa stanú vyživovacie korene, pokiaľ rastlinu narežeme a zasadíme. Je vhodné pridať stimulátor zakoreňovania. Vrch bez koreňov nezakorení.

Je chamaedorea jedovatá?

Palma chamaedorea má výhodu, že nie je jedovatá, preto je ideálnou rastlinou pre domácnosti s deťmi a zvieratami. 

Zaujímavosti

  • Chamaedorea elegans patrí medzi rastliny, ktoré dobre čistia vzduch. 
  • Chamaedorey sú niekedy v prírode zhodené vplyvom vetra. Z bokov stonky si takéto palmy v prípade mierneho poškodenia vedia vyhnať adventívne korene, ktorými sa znova zakorenia. 
  • Existuje niekoľko kultivarov, no v našich podmienkach sa väčšinou predávajú iba obyčajné. Existujú druhy aj s tmavými listami a tiež panašovaná verzia. Panašovaný semenáčik je väčšinou iba jeden alebo zopár v celom kvetináči medzi zelenými. Pokiaľ chceme zachovať panašovanie, mali by sme semenáče oddeliť, keďže panašovaný má menej chlorofylu a tak jeho schopnosť fotosyntetizovať a vytvárať si živiny je viac obmedzená a zelené rastliny by ho časom utlačili. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *