Citlivka / Mimosa pudica – rastlina, ktorá sa pri dotyku hýbe

Citlivka, alebo Mimosa pudica je rozkošná rastlinka, ktorá nás láka svojou zvláštnou schopnosťou zavrieť svoje lístky pri dotyku. Taktiež sa zatvárajú v noci. Keďže jej pohyby sú rýchle, tzv. rapídne, stala sa ideálnou rastlinkou aj pre výskumníkov, ktorí skúmajú prispôsobovanie a pamäť rastlín. No touto vlastnosťou zaujala aj širokú verejnosť a preto je teraz veľmi obľúbenou rastlinkou.

V článku sa dozviete:

  • Prečo sa listy Citlivky hýbu?
  • Je Mimosa náročná na starostlivosť?
  • Je vhodná aj pre začiatočníka alebo potrebuje špeciálnu starostlivosť? 
  • Môže byť Citlivka v tieni?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Mimosa pudica má slovenský názov Citlivka obyčajná a pôvod jej názvu je snáď jasný – je mimoriadne citlivá na dotyk. Pochádza zo Strednej a Južnej Ameriky a patrí do čeľade Bôbovité (fabaceae), pretože jej plody sú struky.

Vzhľad a rozmery

Citlivka je krík, ktorý v mladosti rastie vzpriamene a neskôr sa začína plaziť. Stonky pri koreni drevnatejú a môžu dorásť až do dĺžky 150 cm.  Na stonkách sú aj tŕne, čo je ďalší spôsob ochrany pred nebezpečenstvom. 

Listy sú pérovito zložené a majú dĺžku do 30 cm v dospelosti. Práve listy sú citivé na dotyk a otrasy, čo sa nazýva seismonastia a taktiež reagujú na zotmenie, čo je nykonastia a (túto vlastnosť pozorujeme napríklad aj pri calatheách, marantách, ctenanthe a stromanthe). Listy citlivky majú na spodnej strane drobné chĺpky. Hneď po tom ako sa listu dotkneme, postupne sa stiahne a stonka sa ohne smerom nadol. Rýchlosť stiahnutia listu sa môže líšiť, niekedy je rýchla, inokedy môžeme pozorovať ako sa postupne list zatvára.

Jej kvety sú fialové a majú tvar chlpatej gule, mnohým pripomínajú malý ohňostroj.

mimosa pudica citlivka plantizia Plantizia.sk
mimosa pudica citlivka plantizia 2 Plantizia.sk

Vedeli ste, že?

Pri pokusoch s citlivkami bolo zistené, že pokiaľ žijú v prostredí s menším svetlom, dokážu si viac zapamätať – keď ich otriasali alebo zhadzovali, po čase prestali zatvárať listy. Nevie sa, ako si rastliny pamätajú, keďže nemajú centrálny nervový systém. Za prenos informácií pravdepodobne môžu molekuly vápnika.

A ako sa dokáže mimosa pohybovať? Rastlinky majú na listoch kolienka a pohybujú nimi zmenou tlaku. 

mimosa pudica citlivka plantizia 2 Plantizia.sk

Ako pestovať citlivku

Umiestnenie

Mimose musíme dopriať dostatok rozptýleného svetla, ale nikdy nie priameho slnka. Vhodné umiestnenie je v blízkosti okna. Môžeme ju pestovať v izbe v kvetináči, no treba jej zabezpečiť umiestnenie mimo prievanu a ďaleko od kúriaceho radiátora či klimatizácie. Prípadne ju môžeme pestovať aj v zemi na záhrade, kde sa jej bude oveľa viac dariť, no zimu tam neprežije. Ak je v kvetináči, môžeme ju letniť v tieni na záhrade či balkóne spolu s inými izbovými rastlinami a na zimu presťahovať dovnútra.

Zalievanie

S polievaním je to trošku náročnejšie. Pôdu by sme mali udržiavať stále vlhkú, ale nie mokrú. Takže po polievaní vylejeme vodu z podmisky alebo okrasného kvetináča, aby citlivka nestála vo vode. Nesmie nám ale ani úplne vyschnúť. Polievame ideálne mäkkou vodou a zospodu do podmisky. Môžeme jej aj zvyšovať vzdušnú vlhkosť napríklad miskou s kamienkami, z ktorej sa bude odparovať voda, alebo zvlhčovačom vzduchu.

Vedeli ste, že?

Po sklopení listu prebieha o 40% menej fotosyntézy. 

Presádzanie

Citlivka rastie veľmi rýchlo, takže presádzanie je potrebné každý rok. Kvetináč by mal byť o 1 – 2 cm väčší ako pôvodný a mal by mať drenážny otvor na spodku. Používame záhradnícky substrát alebo substrát na izbové rastliny.

Hnojenie

Citlivku hnojíme od jari do jesene hnojivom na kvitnúce rastlinky alebo univerzálnym hnojivom.

Zaujímavosť

Mimóza sa teší obľube aj vďaka rovnakému názvu ako populárny koktejl zo šampanského a chladenej citrusovej, zvyčajne pomarančovej šťavy

Množenie

Mimosa sa dá množiť semenami, ideálne je ich kúpiť v záhradníctve, pokiaľ ju nepestujeme v záhrade a nemáme vlastné semená. Sadíme ich vo februári až marci. Postup je trochu zložitejší – semená sa musia namočiť do vody teplej 40°C na 24 hodín a dať na teplé miesto, napríklad na radiátor. Potom ich vysejeme do substrátu na výsev od firmy Profík, na výber máme supresívny s mykorhízou alebo preparený a je jedno, ktorý použijeme. Po zasadení ich udržiavame v teplote okolo 20°C, vyklíčiť by mali po 14 – 21 dňoch.
Ak je pestovaná v interiéri, môžeme ju množiť rozsádzaním do viacerých kvetináčov. 

Je rastlinka jedovatá?

Citlivka nie je jedovatá, no má tŕne a tiež jej nerobí dobre neustále otváranie a zatváranie lístkov, takže by sme ju veľmi nemali chytať. 

Vedeli ste, že?

V niektorých krajinách je považovaná za invazívnu keďže sa veľmi rýchlo rozrastá a môže tak vytlačiť iné druhy. 

Aktuálne dostupné citlivky

1 thoughts on “Citlivka / Mimosa pudica – rastlina, ktorá sa pri dotyku hýbe

  1. Jana Herczegova says:

    Kúpila som si citlivku naa plantizia už druhý krát tento raz prišla krásne zabalená a naozaj prenadherna s veľkými listami.Je naozaj krasna

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *