Farebné kaktusy – ako vznikajú a ako sa o tieto krásne kúsky starať, aby prežili?

So sýto farebnými kaktusmi ste sa už určite stretli. Žiaria na celé rastlinárstva alebo záhradníctva. Sú žlté, červené, oranžové, či dokonca cyklámenové. Prečo je niekedy ich spodná časť (podpník) zelená?

Farebné mutácie existujú pri viacerých druhoch kaktusov, no najčastejšie sú to Gymnocalycium mihanovichii a Gymnocalycium friedrichii. 

Čo ovplyvňuje farbu kaktusov?

Aby sme si najskôr vysvetlili, ako tieto farby vznikajú a prečo sú spodné časti týchto kaktusov zelené, potrebujeme vedieť, čo je to chlorofyl a fotosyntéza.

Fotosyntéza je proces, pri ktorom dochádza k premene slnečnej energie na látky, ktoré rastlina potrebuje k životu. Rastlinky viažu oxid uhličitý a zároveň uvoľňujú kyslík, takže je to najdôležitejší proces na zemi, bez toho by sme nedýchali. 

Čo je pre nás dôležité je, že k tomu, aby tieto procesy mohli prebiehať, je potrebné, aby sa v rastline nachádzalo zelené farbivo – chlorofyl (poznáme 4 druhy). Bez neho rastlina fotosyntetizovať nemôže

Okrem chlorofylu sa v každej rastline nachádzajú v menšom množstve aj iné farbivá, napríklad karotenoidy (žlté, oranžové) a antokyanidy (červené, bordové, takmer čierne). Chlorofyl ale pohlcuje modré a červené lúče svetla a odráža zelené, preto sa nám rastliny, v ktorých chlorofyl prevažuje, javia ako zelené. 

Farebné kaktusy teda nemajú žiaden, alebo takmer žiaden chlorofyl. To znamená, že nemôžu dlhodobo samé žiť. Preto sa vykonáva tzv. vrúbľovanie.

Vrúbľovanie farebných kaktusov

Vrúbľovanie je proces, keď sa kaktus (v našom prípade farebný) nareže zospodu, zelený kaktus sa nareže na vrchu a spoja. Upevnia sa dokopy gumičkou, ktorú na sebe majú, až kým nezrastú.

Keď kaktusy zrastú, vrchný farebný čerpá živiny, ktoré vyprodukoval zelený vďaka fotosyntéze.

Aby malo tieto kaktusy naozaj optimálne podmienky, musia pestovať na svetle, aby dostatočne prebiehala fotosyntéza (podobne, ako je to s panašovanými rastlinami).

Najčastejšie sa používa na vrúbľovanie kaktus Hylocereus.

Vrúbľujeme okrem farebných kaktusov aj niektoré zelené kaktusy – najmä také, ktoré ťažšie kvitnú a také, ktoré majú príliš citlivé korene na vlhko.

Podpníky musia mať rovnaké nároky na pestovanie ako ich vrúble. Pred navrúbľovaním sa pestujú v tvrdých podmienkach a nehnoja sa, aby boli odolnejšie, keďže sa dosť vysiľujú, najmä v zimnom období.

Vrúbľované kaktusy žiaľ, väčšinou nežijú dlho, dožívajú sa do 10 rokov. Po tomto čase ich treba zmladiť a dať im nový podpník. Často však vytvárajú odnože, ktorými sa rozmnožujú – keď sú dostatočne veľké, môžeme oddeliť a navrúbľovať na samostatný podpník. 

Panašované farebné kaktusy

Ak sa jedná o panašované kaktusy Gymnocalycium mihanovichii variegata, tak tieto rastlinky síce majú časti s výrazným sfarbením, ale aj časti obsahujúce chlorofyl a tak môžu prežiť aj bez vrúbľovania. Tieto vzácne kusy môžete nájsť aj v našej ponuke.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *