Fikusy

Fikusy sú nenáročné rastliny, príbuzné s figovníkom. Druhy pestované ako izbovky sa pestujú pre ich rozmanité okrasné listy. V tomto článku sa zameriame najmä na druhy Ficus Lyrata, Ficus Elastica, Ficus Elastica Tineke, Ficus benjamin a Ficus pumils. Sú najčastejšie pestovanými v domácnostiach a tiež ich môžete pravidelne nájsť v našom obchode. Častokrát fikusy bývajú prvou rastlinkou začínajúceho rastlinára. Ak sa pri ich pestovaní vyvarujeme nevhodnému umiestneniu, budú nás tešiť aj desaťročia. Fikusy sú vďačnými rastlinami, ktoré nie je veľmi náročné pestovať.

V článku sa dozviete:

  • Koľko rôznych fikusov poznáme?
  • Je vhodné umiestniť fikus do tieňa?
  • Ako často fikusy polievať?
  • Dajú sa množiť aj doma?
  • Sú fikusy jedovaté?

Prečítajte si náš článok až do konca a dozviete sa všetko o týchto úžasných a rozmanitých rastlinách.

Názov, pôvod, vzhľad a rozmery

Rod Ficus je veľmi rozmanitý. Zahŕňa až viac ako 800 druhov, ktoré nájdeme po celom svete. Fikusy patria do čeľade Moraceae, po slovensky morušovité. Sú to rôzne stromy, kríky a liany. Niektoré žijú ako epifyty – nie v zemi, ale na stromoch či skalách a vytvárajú vzdušné korene.

Ficus carica, Figa obyčajná, sa pestuje pre plody, figy. Väčšina Ficusov plodí tiež, no ich plody sa konzumujú iba lokálne. Ostatné fikusy v našich podmienkach neplodia. 

Vedeli ste, že?

Väčšina fikusov na opelenie potrebuje špeciálny druh ôs. Niektoré druhy prežívajú larválne štádium v plodoch, kde sa nimi kŕmia, iné druhy sú len opeľovače. Samica kladie vajíčka do počiatočných fáz plodu. Musí sa dostať cez špeciálny otvor, kde sa uvoľní peľ (a často pri tom stratí krídlo či tykadlá). 

Plody sú tiež dôležitým zdrojom potravy pre živočíchy, napríklad netopiere a opice. 

Ficus lyrata, ktorého slovenský názov Fikus lýrovitolistý je menej známy, pochádza zo západu Afriky, kde žije v tropických dažďových pralesoch. Rastie ako strom a môže dorásť až do výšky 15 metrov. Jeho listy sú oválne, kožovité a majú na sebe vystúpené miesta. Svojim tvarom pripomínajú telo hudobného nástroja lýra (predchodca huslí) a preto dostali svoje pomenovanie lyrata. Listy môžu v prírode dorásť až do dĺžky 45 cm. V domácich podmienkach sa ficus lyrata väčšinou dorastá do výšky dvoch metrov, pravidelne ho však môžeme zastrihávať a tak ho zahustiť a znížiť.

Ficus elastica, Fikus kaučukový alebo gumovník, pochádza z Ázie, ale rozšíril sa aj na Srí Lanku a do niektorých častí Ameriky. V prírode môže vyrásť do výšky 20 – 40 metrov a listy často dosiahnu rozmer 35 cm. Najväčšie listy majú paradoxne mladé rastliny, v prírode ich listy môžu mať aj 45 cm. Vytvára vzdušné a podporné korene (ktoré držia stabilitu). Napriek slovenskému názvu „kaučukový“ sa nevyužíva na výrobu gumy, nebol na to vhodný. Kaučukovník je úplne iný strom.

Zaujímavosť

Ficus elastica v prírode rastie do obrovských rozmerov a jeho život je veľmi zaujímavý. Život začína na kmeni stromu, kde vyrastie zo semienka a postupne sa ťahá k zemi, kde zakorení. Preto sú mladé listy väčšie, ako sme vyššie spomínali, aby v počiatočnom štádiu, keď je v korune stromu bližšie k zdroju svetla, ho zachytil čo najviac pre fotosyntézu. Vytvára vzdušné korene, ktoré sa ťahajú k zemi a obopínajú hostiteľský strom (pozor – fikusy nie sú parazity, iba sa týmto spôsobom prichytávajú) a po čase vytvoria pseudo kmeň. Niekedy sa môže stať že hostiteľský strom zadusia, je to kvôli konkurenčnému boju o prísun svetla. Potom sa často stáva, že tento zadusený strom sa časom rozloží a medzi vzdušnými koreňmi vznikne diera, ktorá môže slúžiť ako úkryt zvieratám. Keď sa zakorení v zemi, po čase si začne vytvárať korene, ktoré sa držia pri povrchu zeme a nejdú veľmi do hĺbky, ale skôr do diaľky a slúžia ako podpera. Fikusy, ktoré začínajú život ako epifyty, sa nazývajú „banyan ficus“, resp. všetky rastliny, ktoré žijú týmto spôsobom, sú označené slovom „banyan“.

Ficus elastica Tineke je odroda ficusu s bielym panašovaním na okrajoch listov. V posledných rokoch sa teší veľkej obľube a jeho „maľované listy“ zdobia zbierku nejedného milovníka rastlín. Podobnou odrodou je Ficus elastica Belize, ktorý má podobnú kresbu, avšak svetlé časti nie sú biele, ale ružové. 

Určite by sme ešte mali spomenúť tri druhy ficusov, ktoré sú pestované často. Prvým je Ficus benjamin alebo Fikus malolistý. Názov značí, že jeho listy sú malé. Z u nás pestovaných ficusov tento druh najviac pripomína strom. V prírode môže dosiahnuť výšku až 30 metrov. Existuje veľa kultivarov a mnohé z nich sú panašované. Pestujeme ho rovnako ako iné fikusy. 

Ďalším známym ficusom je Ficus pumila. Má drobné lístky a je ťahavý. Vynikajúco prosperuje v rastlinných teráriách. Väčšinou sa pestuje jeho panašovaná verzia. Je to veľmi malý druh ficusu oproti väčšine ostatných. V prírode dorastá do dĺžky 4 metrov. Dospelé listy sú omnoho väčšie ako listy mladých rastlín. 

Posledným fikusom, ktorý spomenieme, je Ficus retusa, známy ako Ficus Ginseng. Je to najčastejšie pestovaný izbový bonsaj v našich končinách pre jeho nenáročnosť. Samozrejme sa nemusí pestovať iba ako bonsaj, ale aj ako klasická rastlina. Často sa zamieňa s Ficus microcarpa, keďže sa celkom podobajú. Pri pestovaní bonsaju nesmieme zabudnúť, že pre pestovanie v drobnej nádobe pôda rýchlo schne. Bonsaje by sme mali preto polievať aspoň dvakrát do týždňa, v lete kľudne aj každý deň a tiež ich môžeme aj rosiť. Neznesú totiž preschnutie. 

Ako pestovať fikusy?

Umiestnenie

Fikusy umiestnime na svetlé miesto bez dosahu priamych slnečných lúčov. Ficus Tineke a iné panašované odrody potrebujú svetla viac ako zelenolisté, ktoré dobre zvládajú aj umiestnenie v tieni. Fikusy zle znášajú presúvanie z miesta na miesto. Pokiaľ sú na mieste, kde sa im darí, tak ich už nepresúvame. Pri sťahovaní potrebujú dlhší čas, aby sa adaptovali na nové umiestnenie. Nesmú byť v  prievane ani v blízkosti radiátora či okna, ktoré otvárame (v zime a pri horúčavách). Nespokojnosť s umiestnením sa často prejavuje padaním listov.

Zalievanie

Fikusy polievame približne raz za týždeň alebo keď preschne horná vrstva pôdy. Ako vždy, aj tu platí, že si treba odsledovať, ako rastlinka prosperuje, pretože polievanie by malo byť vždy individuálne prispôsobené podľa podmienok, v akých rastlinka žije. Fikusy neznášajú preliatie ani státie vo vode, lepšie zvládnu sucho, ale nemali by sme na ne pravidelne zabúdať. Majú radi vzdušnú vlhkosť, hlavne v lete ich môžeme rosiť či postaviť do blízkosti zvlhčovača vzduchu.

Presádzanie

Mladé rastliny presádzame raz za rok, staršie podľa potreby. Aspoň raz za 2 – 3 roky by sme mali vymeniť vrchnú vrstvu pôdy pre obnovenie živín. Využijeme pôdu pre izbové rastliny, odporúčame napríklad kvalitný substrát Profík.

Hnojenie

Fikusy hnojíme tekutým hnojivom pre izbové rastliny od jari do jesene. Riadime sa podľa návodu na obale konkrétneho hnojiva. Pri prehnojení sa môžu na listoch objaviť tmavé fľaky.

Množenie

Fikusy množíme pomocou vrcholových odrezkov, ktoré môžeme umiestniť do vody alebo rovno zasadiť do substrátu. Malo by na nich zostať 4 – 5 listov. Veľmi vhodné je použiť práškový stimulátor rastu. Korienky by sa mali začať objavovať približne po mesiaci. 

Sú fikusy jedovaté?

Áno, fikusy obsahujú latexovú dužinu, ktorá spôsobuje podráždenie pokožky a slizníc a je toxická po požití. Treba ich teda umiestniť mimo dosahu malých detí či domácich zvierat, ktoré by mohli listy konzumovať.

Fikusy na eshope

One thought on “Fikusy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *