Filodendrony

Filodendrony sú rastliny mnohých podôb, poznáme približne 400 druhov. Keďže sú nenáročné na starostlivosť aj umiestnenie, sú vhodné pre každého, či už do bytu alebo kancelárie. Sú vhodné aj pre začiatočníkov. Jednoducho ideálne rastliny do každej domácnosti.

V článku sa dozviete:

  • Odkiaľ filodendrony pochádzajú?
  • Ako sa treba starať o filodendrony?
  • Môžu byť filodendrony umiestnené v tieni?
  • Dajú sa filodendrony množiť odrezkami?
  • Sú filodendrony jedovaté?
  • Aký substrát je vhodný pre filodendrony?

Pozorne čítajte až do konca a veríme, že vás tieto zdanlivo obyčajné rastliny presvedčia o svojej výnimočnosti.

Názov a pôvod

V prírode filodendrony nájdeme v Strednej a Južnej Amerike. Nenájdeme tam však všetky. Niektoré druhy boli špeciálne vyšľachtené a preto ich nájdeme iba v domácnostiach a u pestovateľov.

Názov philodendronov, po slovensky filodendronov, pochádza z gréčtiny. Grécke slovo philo znamená láska a dendron strom.

Patria do čeľade Araceae, po slovensky áronovité, spolu s mnohými ďalšími izbovými rastlinami, ako sú napríklad monstera, dieffenbachia, aglaonema, alocasia a ďalšie.

Vedeli ste, že?

Monstery boli dlhý čas považované za filodendrony, avšak dnes už sa vie, že k nim nepatria.

Vzhľad, rast a rozmery

Filodendronov je tak veľa, že ešte všetky nie sú preskúmané. Môžu mať listy v rôznych odtieňoch zelenej, panašované či farebné. Dorastajú do rôznych veľkostí, od malinkých trpasličích až po dlhé liany, ťahajúce sa po stromoch za svetlom. 

Niektoré sú malé ako napríklad kompaktný Philodendron birkin, ktorý má aj krásnu čiarkovanú kresbu iné ťahavé ako napríklad Philodendron brasil, micans, neon či cordatum, ktoré môžeme pestovať napríklad aj v závesných kvetináčoch. Rôzne druhy majú aj rozličné listy – dlhé, rovné alebo s výrezmi / perforáciou. 

V prírode rastú veľmi zaujímavo. Niektoré svoj život začnú v korunách stromov, kde vyklíčia zo semiačka a rastú epifiticky (bez substrátu, prichytené o stromy alebo skaly) a začnú im rásť vzdušné korene, ktoré sa postupne ťahajú k zemi, kde začnú čerpať živiny. Na začiatku života tak má rastlina dostatok svetla, čo by nemala, ak by vyklíčila na zemi.

Niektoré philodendrony to však majú presne naopak – začínajú v zemi, kde naberú dostatok živín a po stromoch sa vyšplhajú za svetlom. Vyrastú im vzdušné korene a vodu čerpajú zo vzdušnej vlhkosti. Niektoré však musia strom najprv nájsť. Ťahajú sa za tieňom a keď nájdu vhodný strom, zmenia spôsob rastu a ťahajú sa po strome za svetlom.

Vedeli ste, že?

Niektoré filodendrony žijú symbioticky s mravcami – korene prerastajú cez mravenisko a tým ho držia pokope. Tieto rastliny produkujú nektár, ktorý láka mravce. Na oplátku v mravenisku nájde rastlina dostatok živín a takisto ju mravce ochránia pred iným hmyzom, ktorý sa podobnými rastlinami živí.

Filodendrony sú naozaj veľmi rozmanité a preto máme veľa možností vybrať ten správny, ktorý sa nám bude hodiť do podmienok, ktoré vieme rastlinke ponúknuť.

Ak by sme túžili po raritnejšom filodendrone, môžeme si vybrať napríklad Philodendron squamiferum, ktorý má chlpatú stonku, Philodendron gloriosum alebo Philodendron verrucosum, ktoré sa veľmi podobajú na niektoré anthuriá či Philodendron pedatum, ktorý sa podobá na Raphidophoru tetrasperma. Ďalším zaujímavým druhom je Philodendron erubescens ‚Pink Princess‘, ktorý má ružové panašovanie a patrí medzi raritné druhy. Môžete ho však nájsť v našej ponuke.

Ako pestovať filodendrony?

Umiestnenie

Filodendronom sa najlepšie darí na mieste s rozptýleným svetlom. Väčšina druhov dobre znáša umiestnenie aj v tmavšej miestnosti, no na svetle budú mať krajšie vyfarbené listy. Na priamom slnku by sa listy spálili. Pozor treba dať na umiestnenie v prievane, ktoré pre ne nie je vhodné. V našich podmienkach ich pestujeme ako izbovky, no od jari do jesene budú vďačné aj za letnenie na balkóne či v záhradke. Musíme ale dávať pozor, aby sme ich neumiestnili na priame slnko.

Zalievanie

Medzi každou zálievkou necháme preschnúť hornú vrstvu (cca. 2 cm) substrátu. Polievame teda približne raz do týždňa, v chladných mesiacoch, stačí aj menej často. Ak listy žltnú, vody je príliš veľa, ak hnednú a schnú od okrajov, vody je málo a nestíha sa dostať do koncov listov. Tiež to môže znamenať príliš suchý vzduch. Philodendrony môžeme rosiť alebo umiestniť do blízkosti zvlhčovača vzduchu (nemusíme, ale je to pre ne lepšie).

Presádzanie

Presádzame ich hlavne na jar alebo na jeseň. Čo sa týka substrátu, používame substrát pre izbové rastliny alebo pre palmy, napríklad kvalitný substrát Profík. Niektoré druhy výborne prosperujú aj keď sú pestované v hydropónii.

Hnojenie

Philodendrony hnojíme tekutým, tyčinkovým alebo listovým hnojivom na rastliny okrasné listom celý rok okrem zimy. Riadime sa návodom na obale hnojiva, ktoré používame.

Množenie

Filodendrony sa množia odrezkami. Pravdepodobnosť úspechu je vysoká. Odrezky môžeme nechať zakoreniť vo vode, ktorú vymeníme aspoň raz do týždňa. Môžeme ich nechať zakoreniť aj v substráte pre izbové rastliny alebo substráte na množenie. Ten musíme udržiavať vlhký, až kým nevyrastú schopné silné korienky, čo by malo trvať 4 – 6 týždňov, no môže to trvať aj dlhšie v závislosti od podmienok, druhu a obdobia. Množiť by sme mali na jar. Philodendrony môžeme aj zahusťovať, zosadením odrezkov k pôvodnej rastline. Zahusťovanie je vhodné najmä pri ťahavých druhoch, pokiaľ chceme dosiahnuť efektný vzhľad rozrastenej rastliny.

Sú filodendrony jedovaté?

Áno, filodendrony sú jedovaté. Jeho dužina obsahuje drobné ihličky, ktoré spôsobujú podráždenie kože, slizníc a tiež tráviace ťažkosti. Treba ho teda umiesniť mimo dosahu malých detí a domácich miláčikov, ktorí by ho mohli chcieť konzumovať.

Zaujímavosti

  • Pri filodendronoch na jednej rastline nájdeme dva typy listov – mladé a dospelé. Väčšinou sa veľmi odlišujú. Mladé lístky majú často srdiečkový tvar. Sú menšie ako dospelé listy a môžu mať aj inú farbu, alebo im chýba panašovanie či výrezy. Neskôr prejdú metamorfózou a postupne sa zmenia na dospelé. Je to hlavne kvôli spôsobu, akým žijú – listy pri zemi budú iné ako tie v korunách. Kvôli tomuto sa v minulosti stávalo, že jedna rastlina bola klasifikovaná ako dve rôzne.
  • Filodendrony produkujú katafyly – tzv. púčikové šupiny, ktoré ochraňujú mladé listy. Na philodendronoch si ich často všimneme, až keď listy vyrastú a ochranu už nepotrebujú – sú to suché, hnedé šupinky tam, kde vyrastajú listové stopky. Niektorým druhom však opadnú, keď list dospeje. Niektoré filodendrony ich majú dokonca sukulentné – zadržiavajú vodu pre rastlinu.
  • V našich podmienkach väčšina filodendronov nekvitne. V prírode niektoré potrebujú pre opelenie konkrétny druh hmyzu. Samčie kvety vylučujú feromóny, ktoré tento hmyz lákajú. Vďaka tomu tieto druhy hmyzu nemusia produkovať vlastné feromóny. Okrem toho, pre hmyz sú kvety zároveň potravou. Zaujímavé je tiež to, že keď philodendron kvitne a láka hmyz, aby ho opelil, teplota kvetu môže dosiahnuť až 46°C. Tento proces zohrievania sa nazýva termogenéza. Kvet sa nazýva šúľok a predtým, ako je pripravený na kvitnutie, ho obaľuje tulec, ktorý sa v čase kvitnutia otvorí. Šúľok vylučuje látku podobnú živici, ktorá zabezpečí, že peľ bude lepšie držať na hmyze. Túto živicu využíva istý druh včiel pri stavaní ich hniezda.
  • Ak náhodou v domácich podmienkach vykvitnú a potrebujeme ich v tom čase presadiť, kvety odstránime, pretože rastlina potrebuje energiu na adaptovanie a prekoreneni a takto by ju zbytočne míňala na kvitnutie a plodenie.
  • Plodom filodendronov je bobuľa. Plody sú mierne jedovaté, v menších množstvách spôsobujú iba miernu nevoľnosť, ale ľudia v tropických oblastiach sú zvyknutí ich konzumovať. Chutia podobne ako banány. Farbu majú od bielej, cez žltú až po oranžovú. Obsahujú semienka, ktoré sú veľmi drobné. Bobule majú rôzne vône, aby lákali zvieratá, ktoré ich zjedia a rozšíria semená, napr. opice, netopiere alebo aj osy.
  • Zo vzdušných koreňov sa vyrába špagát. Z listov a stoniek sa v Amazónii vyrába jed, do ktorého sa namáčajú šípy, známe ako Curare. Z listov sa tiež vyrába jed, ktorý pomáha pri chytaní rýb. Listy sa rozdrvia a nechajú fermentovať. Po naliatí do vody priotrávené ryby vyplávajú na povrch, kde ich rybári ľahko ulovia. V domorodých kmeňoch sú využívané šamanmi na liečenie chorých i na rituálne zafarbenie tela.

Filodendrony dostupné na eshope

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *