Hypoestesy

Hypoestesy sú farebné izbové rastliny, ktoré sa podobajú na fittónie, no sú menej známe. Krásne svojimi listami oživia váš parapet či stôl. Čo sa týka nárokov na pestovanie, sú na tom podobne ako fitónie. Patria medzi rastlinky vhodné pre začiatočníkov, ktorí sú schopní a ochotní poskytnúť im dostatok svetla a pravidelnú, častejšiu starostlivosť. 

V článku sa dozviete:

  • Kde sa hypoestes vzal?
  • Na akom mieste hypoestes pestovať?
  • Akú častú zálievku hypoestes potrebuje?
  • Je hypoestes bezpečný pre zvieratká a deti? 

Prečítajte si náš článok, kde sa dozviete všetko potrebné pre pestovanie tejto milej rastlinky.

Názov a pôvod

Hypoestes parí do čeľade Acanthacea, po slovensky akantovité. Poznáme približne 150 druhov, no najčastejšie je pestovaný Hypoestes phyllostachya, ktorý pochádza z Madagaskaru, kde tvorí husté podrasty. V angličtine sa mu hovorí polka dot plant, pretože škvrny na listoch pôsobia, akoby boli bodkované.

Vzhľad a rozmery

Hypoestes phyllostachya je obľúbený pre jeho listy zdobené farebnými bodkami červenej, ružovej či bielej farby, ktoré niekedy splývajú do väčších škvŕn. Je to krík, ktorý vyrastá do výšky približne 30 cm, no môžeme ho zastrihávať, čo podporuje jeho rozkonárenie. 

Ako pestovať Hypoestes

Umiestnenie

Tak, ako väčšinu rastlín, aj Hypoestes umiestnime na rozptýlené svetlo mimo dosahu priamych slnečných lúčov. Pokiaľ má nedostatok svetlo, ťahá sa do výšky, listy sú malé, ďaleko od seba a majú málo škvŕn.

Hypoestes je rastlinka vhodná aj do rastlinných terárií. Mnoho ľudí ju pestuje vonku ako letničku a každý rok ju nahrádza novými rastlinami, podobne ako Coleus. 

Zalievanie

Pôda by nemala vyschnúť, mali by sme ju udržiavať vlhkú, ale zároveň by rastlina nemala stáť vo vode, pretože má jemné korienky náchylné na hnilobu. Tiež je vhodné rastlinku rosiť, alebo iným spôsobom zvyšovať vzdušnú vlhkosť.

Presádzanie

Rastlinku presádzame na jar, ideálne každý rok do substrátu pre izbové rastliny. Odporúčame zvoliť kvalitný substrát Profík na izbové rastliny.

Hnojenie

Hnojiť by sme ho mali vždy od jari do jesene hnojivom pre izbové rastliny podľa návodu na obale daného hnojiva.

Množenie

Rozmnožovanie tejto rastlinky je jednoduché. Vrcholové stonkové odrezky rýchlo zakorenia vo vode, či substráte, obzvlášť, pokiaľ použijeme práškový zakoreňovač. Korene by sa mali objaviť najneskôr o mesiac. Tiež môžeme rastlinku pri jarnom presádzaní rozdeliť, pokiaľ nám v kvetináči vyrástli nové rastlinky.

Je rastlinka jedovatá?

Dobrá správa, hypoestes nie je jedovatý. Je teda vhodný aj k malým deťom aj domácim zvieratám.

Aktuálne dostupné hypoestesy

One thought on “Hypoestesy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *