Krotónovec je jednou z najpestrejších izbových rastlín. Pokiaľ mu doprajeme dostatok svetla, oživí každý priestor. V teplejšom podnebí je obľúbenou rastlinou ozdobujúcou záhrady. U nás je už dlhé roky pestovaný ako izbovka. Či už si jeho farebný vzhľad spájate s dávnymi dobami, kedy bol populárny, alebo ste mu prišli na chuť len nedávno, prečítajte si tento článok a zistite o ňom viac.
V článku sa dozviete:
- Čo robiť, aby jeho listy boli stále pestré?
- Odkiaľ pochádza?
- Čím sa môžu líšiť rôzne kutivary?
- Potrebuje rosenie?
- Je jedovatý?
Prečítajte si, čo vyžaduje táto nádherná rastlina, aby ste sa jej zavďačili a mohla dlho spestrovať váš domov či kanceláriu.
Názov a pôvod
Codiaeum variegatum so slovenským názvom krotónovec strakatý je krík pochádzajúci z Austrálie, Malajzie a Indonézie. Pochádza z rodu Euphorbiaceae, čiže je príbuzný napríklad aj s vianočnou ružou. Často býva nazývaný aj krotón.
Vzhľad a rozmery
Jedná sa o kríky a stromčeky, ktoré môžu dorásť až do výšky 3 metre. Stonka im spravidla drevnatie. Poznáme veľa variét a kultivarov, ktoré sa líšia farbou, tvarom a veľkosťou listov. Niektoré sú zelenožlté, niektoré majú ružový, oranžový, červený až bordový odtieň. Listy môžu počas života rastliny postupne meniť farbu a mierne aj tvar.
Zaujímavosť
Krotónovec sa využíva v tradičnej medicíne. Najzaujímavejšie použitie je liečba uštipnutia hadom. Má tiež účinky proti baktériám a plesniam a dokonca sa tvrdí, že aj proti rakovine. Pridáva sa do kúpeľa proti teplote, či v rôznych kombináciách uľavuje od bolestí brucha či zubov. Na tieto účely sa používajú listy, zväčša mladé, a zelená šťava z listov, nie biely latex. .
Ako pestovať Krotónovec
Umiestnenie
Krotónovec by sme mali umiestniť na svetelné miesto, ideálne bez priamych slnečných lúčov počas obeda, kedy je slnko najsilnejšie (ranné a podvečerné slniečko mu prospieva). Na silné slnko dávame pozor najmä v lete.
Čím farebnejšie (menej zelené) máme na našom krotóne listy, tým viac svetla potrebuje a tiež je svetlo nevyhnutné, aby listy zostávali farebné.
Krotónovcom, najmä mladým rastlinkám, môže škodiť prievan a klimatizácia. V zimnom období by sme ich mali držať aj ďalej od radiátora, ktorý presúša a prehrieva vzduch vo svojom okolí.
Zalievanie
Krotónovec by sme mali polievať približne raz do týždňa, staršie rastliny vo veľkých kvetináčoch aj menej často. Dôležité je nechať preschnúť väčšiu časť pôdy. Dávame pozor, aby sme rastlinku neprelievali, to môže viesť k odhnívaniu a opadávaniu listov. Nikdy nenechávame krotónovec dlho stáť namočený vo vode.
Dobre znáša rosenie alebo iné zvlhčovanie vzduchu, hlavne v suchom prostredí, napríklad, keď sa kúri.
Vedeli ste, že?
Krotónovec by sme mali pravidelne zastrihávať, čím docielime bohaté rozkonárenie.
Presádzanie
Mladé krotónovce je vhodné presádzať raz za rok, staršie raz za 3 – 5 rokov. Pokiaľ je rastlina už veľká a nevládzeme ju zdvihnúť, stačí vymeniť vrchnú vrstvu pôdy.
Pri presádzaní použijeme substrát pre izbové rastliny (odporúčame Profík), v prípade núdze substrát pre palmy. Na dodatočné prevzdušnenie môžeme substrát zmiešať s perlitom alebo kokosovými kúskami.
Hnojenie
Krotónovec, tak ako iné izbové rastliny, hnojíme v období vegetácie (jar – jeseň) hnojivom pre izbové rastliny. Môžeme použiť tyčinkové alebo tekuté hnojivo. Vždy sa riadime pokynmi na obale.
Množenie
Jediný spôsob množenia krotónovca je odrezok s pazuchovým alebo vrcholovým púčikom. Môžeme ho zakoreniť vo vode alebo priamo v substráte. Keďže tento proces trvá dlhšie, je vhodné použiť stimulátor rastu alebo zakorenenia.
Je rastlinka jedovatá?
Áno, krotónovec je jedovatý. Obsahuje bielu latexovú šťavu, ktorá je dráždivá. Ak sa nám dostane na pokožku, môže spôsobiť podráždenie alebo ekzém. Pri konzumácii spôsobuje pálenie.
Najčastejšie pestované druhy
Codiaeum variegatum Eleanor Roosevelt
Codiaeum variegatum Gold Dust
Codiaeum variegatum Gold Star
Codiaeum variegatum Magnificent
Codiaeum variegatum Oakleaf
Codiaeum variegatum Zanzibar
Codiaeum variegatum Iceton
Codiaeum variegatum Mammy
Dobrý deň. Môže sa krotónovec letniť? Ďakujem za odpoveď.