Lopatkovec

Lopatkovec alebo spathiphyllum je veľmi obľúbenou rastlinou do domácností, obchodných centier a kancelárií pre jeho nenáročnosť a odolnosť. Je to jedna z izbových rastlín, ktoré nepotrebujú veľa pre to, aby vykvitli. 

V článku sa dozviete:

  • Je lopatkovec náročný na starostlivosť?
  • Na akom mieste sa darí lopatkovcom?
  • Ako dosiahnem, aby lopatkovec vykvitol?
  • Dá sa lopatkovec množiť?
  • Aké existujú druhy lopatkovcov?

Lopatkovec sa znova začína tešiť veľkej obľube. Prečítajte si článok a dozviete sa o ňom množstvo informácií a zaujímavostí.

Názov a pôvod

Lopatkovec (spathiphyllum) má názov podľa jeho kvetov, ktoré sa podobajú na kvety príbuzných antúrií. V angličtine sa mu hovorí peace lilly – ľalia mieru. Patrí do čeľade áronovité (araceae). Je príbuzný napríklad aj s monsterou či zamioculcasom. Existuje mnoho kultivarov, ktoré sa pestujú naprieč celým svetom. Lopatkovce pochádzajú prevažne z tropických lesov Ameriky a čiastočne Ázie, kde tvoria nadzemné trsy a porasty. Najčastejšie sa pestuje Spathiphyllum wallisii, po slovensky Lopatkovec Wallisov.

Vedeli ste, že?

Lopatkovec si získal názov peace lilly – ľalia mieru, pretože jeho kvety pripomínajú biele vlajky, medzinárodný symbol mieru. 

Vzhľad a rozmery

Lopatkovcov existuje približne 50 druhov, ktoré dorastajú do rôznych veľkostí. Od maličkých, ktoré majú v dospelosti približne 20 cm až po 120 cm vysoké druhy, ktoré vyniknú ako solitéry v priestoroch. Listy rastú v trsoch, väčšinou sú v rôznych odtieňoch zelenej, niekedy môžu byť aj panašované. Niektoré druhy majú lístky jemné, iné pevné s výraznejšou žilnatinou. Kvety sú väčšinou biele, niekedy zelené tulce. Spathiphyllum wallisii sa predáva v rôznych kultivaroch. Jeho veľkou verziou je kultivar ‘Mauna Loa’ ešte väčšia verzia sa nazýva ‘Sensation’. Kultivary ‘Diamond’, ‘Domino’ a ‘Picasso’ sú panašované. ‘Silver streak’ prechádza listom v strede strieborný pásik a ‘Silver mist’ má celé listy so strieborným nádychom.

Vedeli ste, že?

Lopatkovec je obľúbený vo Feng Shui, podľa ktorého vytvára harmóniu vo svojom okolí a tiež je to rastlina prosperity. 

Ako pestovať Lopatkovec

Umiestnenie

Lopatkovec bude spokojný takmer kdekoľvek, kde bude mať aspoň trochu denného svetla a nebude naňho svietiť silné priame slnko. Je pomerne odolný voči prievanu, klimatizácii, či radiátoru, no napriek tomu to netreba preháňať a ak to je možné, umiestniť ho inam. Je ideálnou rastlinou do kancelárií, chodieb, obchodných centier a podobne. Lopatkovec znesie vysokú vlhkosť vzduchu a preto je vhodný aj do kúpeľne, pokiaľ je v nej okno. 

Lopatkovce, ako mnohé iné rastliny, tiež čistia vzduch. Čistí najmä benzén a formaldehyd.

Zalievanie

Lopatkovec potrebuje celkom veľa vody, hlavne menšie rastlinky v malých kvetináčoch potrebujú polievať aj 2x do týždňa, stredne veľké raz za 7-10 dní podľa ročného obdobia a okolitých faktorov a veľké rastliny podľa potreby. Nesmieme zabúdať vyliať prebytočnú vodu, keďže lopatkovec neznesie preliatie. Pokiaľ má lopatkovec málo vody, listy mu padnú, vyzerá zvädnutý. Vtedy ho stačí namočiť do vody. Počkáme, kým sa mu listy opäť zdvihnú a necháme ho odkvapkať. Môžeme ho rosiť, zvlhčovať vzduch a sprchovať ho, ale pokiaľ nemáme extrémne suchý vzduch, nie je to potrebné. 

Častým problémom u lopatkovca sú suché špičky listov. Väčšinou sú spôsobené práve suchým vzduchom alebo nedostatočnou zálievkou.

Presádzanie

Menšie lopatkovce presádzame každý rok, stredné raz za dva roky a veľké stačí raz za 3-5 rokov. Použijeme substrát pre izbové rastliny, my odporúčame substrát Profík. Kvetináč zvolíme pri menších rastlinách o 1-2 cm väčší, pri veľkých môžeme kvetináč zväčšiť o 3-5 cm. Vždy použijeme plastový alebo terakotový kvetináč s drenážnym otvorom na spodku, aby mohla odtekať prebytočná voda a položíme ho na podmisku alebo do okrasného črepníka. Presádzať by sme mali na jar alebo v prípade potreby na jeseň. Po presadení nesmieme zabudnúť rastlinu hneď poliať.

Hnojenie

Lopatkovec hnojíme hnojivom pre izbové rastliny od jari do jesene podľa návodu na obale daného hnojiva. Použijeme hnojivo pre izbové rastliny. Ak nám lopatkovec nechce vykvitnúť a nepomôže ani vyladenie podmienok, napríklad zvýšenie svetla, môžeme toto hnojivo striedať s hnojivom pre kvitnúce rastliny alebo použiť tyčinky s aktivátorom kvitnutia. Nikdy nepoužívame dve hnojivá naraz. 

Zaujímavosť

Lopatkovec kvitne väčšinou na jar a na jeseň, približne 2 mesiace. Peľ môže spôsobovať alergiu. Biela časť kvetu nie je kvet sám o sebe. Sú to listene. Kvety sú drobné a nachádzajú sa na tyčinke.

Množenie

Lopatkovec sa množí rozsádzaním jednotlivých trsov. Pokiaľ sa nám lopatkovec rozrástol, môžeme ho na jar pri presádzaní rastliny rovno rozsadiť. Korene oddeľujeme veľmi opatrne a pokiaľ treba, pomôžeme si ostrým nožom. Ďalej postupujeme ako pri presádzaní. 

Je lopatkovec jedovatý?

Áno, lopatkovec je jedovatý. V dužine obsahuje, rovnako ako aj iné aroidy, drobné kryštáliky, ktoré dráždia pokožku a sliznice. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *