Macodes petola

Macodes petola je vzácny a málo sa vyskytujúci druh orchidee. Vyznačuje sa zelenými listami so zlatistou kresbou, pripomínajúcou blesky na oblohe. Na dennom aj umelom svetle sa každá zlatá línia listu trbliece, akoby bola vykladaná pravým zlatom. 

Táto izbová rastlina nemá vysoké nároky na svetlo, avšak vlhkosti jej treba dopriať viac.

Názov a pôvod

Macodes petola patrí medzi tzv. jewel orchids – vo voľnom preklade sú to klenoty medzi orchideami. Čiže patrí do čeľade Orchidaceae – vstavačovité. Jej pôvodný názov bol Neottia petola. Pochádza z Juhovýchodnej Ázie, kde rastie v dažďových pralesoch. Nájdeme ju napríklad v Malajzii, na Filipínach či v Novej Guinei. Patrí medzi terestriálne orchidey, ktoré nežijú epifyticky, ale v zemi. Je známa aj ako lightning plant či lightning bolt jewel orchid. Je to pre jej nádhernú kresbu na listoch.

Zaujímavosť

Macodes petola je chránený pod CITES II, preto zatiaľ nie je potrebné vlastniť potvrdenie o pôvode, no keďže rýchlo mizne v dôsledku pestovania zberateľmi rastlín a tiež jeho použitia v tradičnej bornejskej medicíne ako stimulant, môže sa do budúcna stať plne chránenou orchideou. Zber z voľnej prírody je prísne zakázaný. 

Vzhľad a rozmery

Macodes petola je drobná orchidejka, ktorá rastie horizontálne. Pre jej malý vzrast je vhodnou rastlinkou do terárií, avšak potrebuje vetranie. Jej listy sú zelené a žilnatina žltkavá a na svetle trblietavá. Listy vyzerajú ako posiate drobnými bleskami. Sú aj variety, kde sú listy napríklad hnedé.

Macodes petola má kvety typické pre orchidee. Sú červenkasté s žltkavým okrajom a jazýček je biely. Väčšinou kvitne v zime. Na jeseň začneme postupne znižovať zálievku, aby preschla až polovica substrátu. Po nahodení pukov môžeme použiť jesenné hnojivo alebo hnojivo pre rajčiny v ¼ koncentrácii namiesto hnojiva pre orchidey. Mali by sme mu znížiť dennú teplotu na 18°C. Kvety rastlinku vyčerpávajú a preto ju nemusíme nechávať kvitnúť každý rok, niekedy môžeme kvety odstrihnúť.

Ako pestovať Macodes?

Umiestnenie

Macodes petola má rád umiestnenie na jasnom, no rozptýlenom svetle. Neznesie priame slnko, ale potrebuje dostatok rozptýleného svetla. Ideálne je severné okno, no v prípade umiestnenia na slnečnejšej strane ho musíme dať ďalej od okna. Pokiaľ je naše severné okno príliš tmavé, budeme mu musieť prisvecovať, pretože je to náročnejšia rastlinka. Nevystavujeme ho silnejšiemu prievanu a v žiadnom prípade chladu – minimálna teplota by mala byť okolo 18°C. 

Zalievanie

Substrát Macodes petola by mal stále zostávať vlhký. Preschnúť nechávame iba vrchné 2-3 cm kvetináča (v závislosti od jeho veľkosti, mini kvetináčiky nechávame preschnúť iba na povrchu, max 1 cm). Polievame radšej menším množstvom vody častejšie, než jej dať vody priveľa. Macodes polievame mäkkou vodou – napríklad dažďovou či prevarenou. Má rada vysokú vlhkosť vzduchu, no nie je to nevyhnutné, avšak nemá rada mokré listy, preto by sme ju nemali priamo rosiť. Mali by sme ju pestovať v substráte, ktorý rýchlo presychá a preto ju polievame častejšie.

Preliatie Macodes petola sa prejavuje ružovými fľakmi. V takom prípade treba skontrolovať korene, prípadne hnijúce časti odstrániť a ak sú veľmi poškodené, lepšie je rastlinku zrezať a dať nanovo zakoreniť. 

Presádzanie

Macodes petola má plytké korene a hľuzy, preto by sme ju mali sadiť skôr do širšieho, no plytkého kvetináča. Dbáme na to, aby mal na spodku drenážne otvory. Substrát by mal byť vysoko priepustný, môžeme použiť substrát pre orchidey, napríklad Profík. Môžeme doňho pridať i perlit, aby sme ho ešte viac prevzdušnili. Presádzame podľa potreby, mladšiu rastlinku presadíme najbližšiu jar, staršiu stačí raz za 3-4 roky, keď sa rozrastie. 

Hnojenie

Macodes potrebuje hnojenie, no neznesie prisilné dávky, preto ju hnojíme raz za mesiac ¼ dávkou hnojiva pre orchidey. hnojíme ju od marca do októbra. Keďže sa často vyskytuje v oblastiach s vápnitou zemou, môžeme jej občas pridať do substrátu vápnité hnojivá, čistý vápnik v prášku, ale postačia aj rozdrvené sépiové kosti alebo škrupinky z vajíčok. Stačí iba malé množstvo raz za mesiac zapracovať do pôdy v závislosti od veľkosti črepníka. 

Množenie

Macodes petola množíme odrezkami alebo delením hľúz. Odrezky zakorenia vo vode, perlite či rašelinníku. Delenie hľúz vykonávame pri presádzaní a na oddelenie korienkov použijeme ostrý, vydezinfikovaný nôž.

Je Macodes petola jedovatý?

Macodes petola nie je toxický ani nebezpečný.

-48%
14,90 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *