Maranty

Maranty patria medzi takzvané „modliace sa rastliny„, pretože na noc dvíhajú svoje listy. Pokiaľ sme schopní dopriať im vzdušnú vlhkosť, dokážu sa stať veľmi nenáročnými členmi domácnosti. Každý ich list je originál, vyzerá ako maľovaný a preto sú maranty veľmi obľúbené. Dokonca nás často tešia drobnými kvietkami. Čím ďalej tým viac sa rôzne druhy stávajú stálicami v zbierke každého rastlinného milovníka. 

V článku sa dozviete:

  • Ako maranta vyzerá? 
  • Aké druhy sú u nás najznámejšie?
  • Ako treba marantu polievať? 
  • Kam marantu umiestniť, aby sa jej dobre darilo? 
  • Dá sa maranta doma množiť?

Prečítajte si náš článok, kde sa dozviete všetko potrebné k pestovaniu tejto zvláštnej rastlinky.

Názov a pôvod

Maranta patrí do čeľade Marantaceae, po slovensky marantovité. Tieto rastliny v noci dvíhajú svoje listy. Tento jav pripomína ruky zdvihnuté v modlitbe a vďaka tomu získali prezývku „prayer plants„, takzvané modliace sa rastliny. Ak sa započúvame, môžeme počuť jemné šušťanie, keď sa listy ráno otvárajú smerom dole alebo keď sa večer zatvárajú dohora. Deje sa to kvôli tomu, že rastliny reagujú na svetlo. Listy zdvíhajú posúvaním tekutín vo svojich útrobách.

Do rovnakej čeľade patria aj calathey, ctenanthe a stromanthe, ktoré sú marantám vzhľadom podobné. Maranty pochádzajú z Brazílie. Známych je približne 50 druhov. Vyšľachtených je mnoho ďalších kultivarov.

Vzhľad a rozmery

Maranty sú ťahavé rastliny, ktoré v prírode v dažďových pralesoch vytvárajú porasty na povrchu zeme. Listy majú väčšinou oválne, trošku vajcovitého tvaru, užšie pri stopkách.

Na listoch majú mnoho rôznych kresieb, textúr a farieb. Napríklad Maranta leuconeura fascinator má zelené listy s tmavými fľakmi a okrem toho červenú žilnatinu a stredom listu sa tiahne bledý pás. Dokonca má spodnú stranu listov vínovo červenú. Maranta leuconeura var. kerchoveana má listy s pravidelnými tmavými škvrnami a jej panašovaná verzia s prezývkou Beauty Kim je zase má listy obohatené o nepravidelné svetlé fliačiky.

Maranta leuconeura var. massangea Black patrí medzi vzácne druhy. Cez stred listu jej prechádza strieborný pás, žilnatina je tiež strieborná a zvyšok farby od stredu prechádza od takmer čiernej tmavo zelenej až po bledú zelenú.

Listy Maranta lemon lime obsahujú rôzne odtiene zelenej od limetkovej až po tmavú, zachováva si tiež zachováva typickú kresbu listov ako má Maranta Leuconeura. 

Ako pestovať marantu

Umiestnenie

Marantu umiestnime na miesto bez priamych slnečných lúčov, ale s dostatkom rozptýleného svetla. Je to rastlinka, ktorá zvládne rásť aj na trochu tmavších miestach (do miestnosti bez okna však vhodná nie je). Tak ako väčšina rastlín, aj ona je náchylná na prievan, prílišné striedanie teplôt a umiestnenie na radiátore. Výborne sa hodí na poličky alebo do závesných kvetináčov a macramé závesných držiakov na kvetináče

Zalievanie

Marantu by sme mali polievať približne 1 – 2 krát do týždňa, vždy keď preschne horná vrstva pôdy. Má rada vzdušnú vlhkosť a teda ju môžeme rosiť, alebo položiť k zvlhčovaču či na misku s kamienkami zaliatymi vodou, ktoré zaručia zvlhčenie vzduchu v okolí rastlinky. V lete, keď pôda presychá rýchlejšie polievame častejšie, v zime naopak zálievku obmedzíme. Pôda maranty by nikdy nemala úplne celá preschnúť.

Presádzanie

Marantu presádzame na jar, približne raz za 1 až 2 roky. Použijeme substrát pre izbové rastliny, odporúčame kvalitný supresívny substrát značky Profík. Do pôdy tiež môžeme primiešať perlit, ktorý pôdu odľahčí a prevzdušní.

Hnojenie

Marantu hnojíme od jari do jesene podľa návodu na obale. Môžeme použiť napríklad tekuté hnojivo pre izbové rastliny.

Množenie

Maranta sa najlepšíe množí rozsádzaním pri presádzaní. Tiež môžeme zakoreniť aj vrcholový odrezok. Ideálne je množiť vo vode a použiť aj stimulátor zakoreňovania. Môžeme dať odrezok aj do substrátu na množenie, ten však musíme neustále udržiavať vlhký. Tento spôsob množenia však nie je tak úspešný, odrezkami sa lepšie množí v skleníkových podmienkach. Najlepšie je teda iba rozsádzať: pri presádzaní menšie rastlinky oddelíme aj s koreňom, ak nám to nejde, môžeme opatrne použiť ostrý nôž na oddelenie.

Je maranta jedovatá?

Nie, maranta nie je jedovatá. Patrí medzi bezpečné rastliny a je vhodná aj do domácnosti s malými deťmi alebo domácimi zvieratami.

Zaujímavosti

  • Kvety Maranty sú síce drobné, no zato disponujú veľmi zvláštnym mechanizmom, ktorým sa môže pýšiť iba niekoľko druhov rastlín. Keď sa hmyz priblíži ku kvietku, Maranta pohne tyčinkami v kvete a z nich vypráši peľ na hmyz. 
  • Z koreňa maranty trstinovej, Maranta arundinacea, sa vyrýba marantový prášok a škrob, ktorý sa používajú v potravinárstve a tiež aj v kozmetike. Nájdeme ho napríklad v prírodných dezodorantoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *