Opuncia – ako správne pestovať tento pichľavý kaktus s jedlými plodmi

Opuncie s jemnými pichlačmi a tvarom častokrát pripomínajúcim ušká patrí medzi jedny z najmilších kaktusov. Vďaka nenáročnej starostlivosti sú vhodné aj pre pestovateľov začiatočníkov. Výborne sa hodia na okenné parapety či ako okrasa stola či poličky.

V článku sa dozviete:

  • Naozaj sú plody opuncií jedlé?
  • Ako opuncie zalievať, aby sa im darilo?
  • Môžem ich hnojiť?
  • Existujú kaktusy bez tŕňov?
  • Ako rozmnožiť opunciu?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Opuncie patria do čeľade cactaceae, čiže sú to kaktusy. Poznáme približne 300 druhov. Hovorí sa im aj nopál (čo je aj ich španielsky názov). V angličtine sa im hovorí prickly pear – pichľavá hruška (takto sa hovorí aj plodom) alebo paddle plant – keďže ich stonky pripomínajú pádla – sú ploché. Latinský názov opuntia je odvodený od názvu mesta Opus v starovekom Grécku. Plodom sa hovorí indiánske figy, lebo ich od pradávna využívali Indiáni. 

Opuncie pochádzajú z južnej Ameriky, najviac sa pestujú v Mexiku, Brazílii, Bolívii… Po objavení Ameriky sa rozšírili do celého sveta, najmä do Stredomoria či Indie a Afriky. Pestujú sa pre svoje plody.

Vzhľad a rozmery

Opuncie poznáme plazivé a kríčkové. Niektoré majú tvrdé dlhšie tŕne, niektoré len tenučké malé tŕne, ktoré pripomínajú štetinky – tie sa volajú glochidy a majú spätné háčiky. Niektoré opuncie nemajú tŕne vôbec.

Všetky opuntie majú ploché stonky a svojim tvarom mladé rastlinky často pripomínajú zajačiky, či Mickey Mousea. Opuncie sú poskladané z častí, ktoré pripomínajú lopatky – volajú sa fylokládie. 

Kvety opuncií sú žlté, prípadne červené až bordovo-fialové. 

Vedeli ste, že?

Opuncie sú veľmi využiteľné. Ich plody sú jedlé ovocie, ktoré sa v oblastiach výskytu bežne jedáva a tiež sa z neho pripravujú rôzne nápoje, kompóty a džemy, pridáva sa do rôznych jedál. U nás sú známe najmä opunciové džúsy.  Mladé výhonky sa používajú ako zelenina, prípadne na skrm zvieratám. Vyrába sa aj opunciová múka. Tiež sa výťažok používa ako sladidlo. Zo stoniek sa vyrába papier. 

Ako pestovať opuncie

Umiestnenie

Opuncia pre optimálny rast potrebuje umiestnenie na mieste s množstvom svetla alebo na priamom slnku. Od jari do jesene ocení letnenie na balkóne, terase či záhrade.

V zime je vhodné opuntiu rovnako ako iné kaktusy zimovať. V tomto období ju teda môžeme umiestniť na miesto s teplotou okolo 10°C. V tomto období rastlina odpočíva a stagnuje. Po zimovaní, v marci až apríli opuncii doprajeme viac svetla a tepla, vďaka čomu začne znova rásť a aj vykvitne. 

Zaujímavosť

Vďaka opunciám sa získava aj červené farbivo karmín. Opuncie sú jedinou potravou hmyzu druhu červec nopálový Dactylopius coccus (príbuzný napr. vlnatiek, puklíc…), z ktorého sa toto farbivo získava – vytvára si ho ako ochranu pred predátormi. Najviac tohto farbiva pochádza z Peru. 

Zalievanie

Opunciu zalievame podľa toho, v akom období sa nachádza a na akom stanovisku je rastlina umiestnená. Na jar, keď sme ju premiestnili zo zimoviska, začneme ju polievať približne raz za dva týždne. Zálievku postupne zvyšujeme. V lete, keď na ňu svieti najsilnejšie svetlo a aj je najteplejšie, polievame aj raz do týždňa, ale iba menším množstvom vody. Na jeseň začneme zálievku postupne obmedzovať na jeden raz za dva-tri týždne. Počas zazimovania nepolievame vôbec, až do jari.

Pokiaľ opunciu letníme vonku, dávame pozor na dážď, aby rastlinku nepremokril. Ideálne je držať opunciu na suchšom miestne, najmä keď prší dlhší čas alebo viackrát za sebou. 

Presádzanie

Opuncie presádzame raz za 1 – 2 roky, vždy na jar. Použijeme kvetináč o 1 cm širší ako pôvodný. Pri starších väčších rastlinách môžeme zvoliť aj väčší kvetináč. Môže byť plastový alebo terakotový. Dôležité ale je, aby mal na spodku drenážne otvory – aby mohla vytekať prebytočná voda, ktorú po každom poliatí musíme vyliať z podmisky alebo ozdobného črepníka. Opunciu presádzame do substrátu na kaktusy a sukulenty. 

Zaujímavosť

V Taliansku, kde na Sicílii majú najväčšie európske plantáže opuncií, vymysleli metódu s názvom scozzolatura, kde kvet kvitne dvakrát za sebou, pretože prvý kvet odstránia a vďaka tomu získavajú plody mimo sezónu – na jeseň, pretože kaktus vykvitne aj druhýkrát cca. po mesiaci. Táto úroda je o niečo slabšia – niekedy až o 40% menšia od jarnej, no keďže mimo sezóny sú ceny vyššie, oplatí sa to. 

Hnojenie

Opuncie hnojíme hnojivom na kaktusy a sukulenty od jari do jesene podľa návodu na obale daného hnojiva.

Množenie

Opuncie množíme tak, že oddelíme nové výhonky. Tie necháme oschnúť na vzduchu a keď sa na nich začnú tvoriť korienky, zasadíme ich do substrátu na kaktusy a sukulenty.

Opuncie môžeme množiť aj zo semiačok. Zasadíme ich do substrátu na kaktusy (nie hlboko) a udržiavame mierne vlhkú pôdu. Najprv nám vzídu dva klíčne listy a až neskôr sa začne vytvárať stonka.

Vedeli ste, že?

Prvá opuncia bez tŕňov bola vyšľachtená na začiatku 20. storočia. 

Po dovoze opuncií do Austrálie sa začali nekontrolovateľne množiť a zaradili sa medzi invazívne druhy. Bolo nutné priviezť priamo z Mexika prirodzeného škodcu. 

Je rastlina jedovatá?

Opuncia nie je jedovatá, no jej tŕne sú veľmi nepríjemné. Väčšina plodov opuncií je jedlá. 

Práve dostupné opuncie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *