Papraď Nefrolepka

Papraď Nefrolepka je vlhkomilná rastlina nenáročná na starostlivosť a v domácnostiach sa jej zvykne krásne dariť. Okrem toho, že zazelená každý priestor, dobre svojimi listami čistí vzduch. Je vhodná na tienisté miesta a umiestniť ju môžete aj do kúpeľne s oknom.

V článku sa dozviete:

  • Ako pestovať papraď, aby sa jej dobre darilo?
  • Kam umiestniť papraď?
  • Aký substrát používame na pestovanie paprade?
  • Dá sa papraď rozmnožiť z odrezkov?
  • Sú paprade toxické?

Odpovede na všetky tieto otázky a mnoho ďalšieho sa dozviete v našom článku. 

Názov a pôvod

Nephrolepis je približne 30 druhov rastlín patriacich do čeľade Neprolepidaceae. Patria medzi papraďorasty. Najčastejšie sa u nás pestuje Nephrolepis exaltata, po slovensky Nefrolepka vznešená. Po anglicky býva prezývaná Boston Fern. Pochádza z Južnej Ameriky, Polynézie a Afriky a teda rastie v tropických oblastiach. Niektoré nefrolepky sú terestriálne (rastú v zemi), iné epifytické (rastú na stromoch). 

Vzhľad a rozmery

Niektoré druhy nefrolepky dokážu dorásť do obrovských rozmerov. Listy nefrolepky vznešenej môžu za ideálnych podmienok dosiahnuť dĺžku 2,5 metra, ale existujú sa aj iné druhy nefrolepky, ktorých listy môžu mať až 4 metre. Do určitej dĺžky rastie vzpriamene a potom listy začnú prevísať smerom nadol. Na spodnej strane listov sa nachádzajú výtrusnice. Pri koreňoch tvorí hľuzy, resp. podzemok. 

Ako pestovať papraď?

Umiestnenie

Veľa papradí je tieňomilných, no počas jesene a zimy nefrolepke bude najlepšie, keď ju umiestnime na rozptýlené svetlo mimo dosahu priamych slnečných lúčov. Ideálne je napríklad miesto na východnej strane, kde slnečné lúče svietia len nejaký čas počas ranných hodín. Pre jej strapatú hrivu a prevísajúce listy pôsobí dobre v stojanoch či zavesená v macramé držiaku na kvetináč.

Zalievanie

Zeminu by sme mali stále udržiavať vlhkú, ale zároveň nenechať nefrolepku stáť vo vode. Polievame ju zospodu do podmisky alebo ozdobného kvetináča, ideálne mäkkou vodou. Dôležitá je i vzdušná vlhkosť, ktorú dosiahneme rosením, zvlhčovačom či miskou s kamienkami zaliatymi vodou. Ak má nefrolepka konce listov zoschnuté, potrebuje vzdušnú vlhkosť zvýšiť.

Presádzanie

Nefrolepku presádzame každý rok na jar do kvetináča, ktorý má o 1 až 2 centimetre väčší priemer, než ten predošlý. Použijeme substrát na izbové rastliny zmiešaný s čistou rašelinou v pomere 1:1, pretože paprade sú kyslomilné. 

Hnojenie

Papraď hnojíme od jari do jesene hnojivom pre izbové rastliny, alebo špeciálnym hnojivom pre paprade. Raz za 2 – 3 mesiace použijeme namiesto klasického hnojiva okysľovač pôdy v polovičnej koncentrácii, aká je napísaná na obale. 

Množenie

Papraď sa množí rozsádzaním pri jarnom presádzaní. Jednotlivým rastlinám opatrne rozdelíme korene (môžeme si pomôcť ostrým nožom) a zasadíme každú zvlášť do samostatného kvetináča. 

Vedeli ste, že?

Paprade patria medzi najstaršie rastliny. Na svete žili už pred 360 miliónmi rokov. Vyvinuli sa zo zelených rias. Majú zložitý rozmnožovací cyklus. Na spodkoch listov sa nachádzajú výtrusnice s výtrusmi. V lete sa roztrusujú do okolia. Keďže nie sú schopné sa rozmnožovať pohlavne, nekvitnú a nemajú plody. Paprade majú korene, podzemnú stonku – podzemok a listy. Paprade patria medzi rastliny, z ktorých vznikali ložiská čierneho uhlia.

Sú paprade jedovaté?

Nie, papraď nie je jedovatá a ešte aj čistí vzduch od formaldehydu, xylénu a toluénu. Tiež čistí aj pôdu. Je veľmi vhodná do domácnosti s malými deťmi aj domácimi zvieratkami.

Paprade dostupné na eshope

2 thoughts on “Papraď Nefrolepka

  1. Lucia Vavrincova says:

    Mne sa dari nefeolepku vznesenú rozmnožovat vzdusnymi korenmi. Vzdušný koren zasypem zeminou v malom kvetináci a zalievam zvrchu, pokial nevyrastie prvy list. Necham ju este napojenu na hlavnu rastlinu a ked ma tri listy odstrihnem ju. Všetky prežili, rozdavam ich známym

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *