Pilea peperomioides – ako sa o ňu starať, aby sa jej darilo

Pilea peperomioides je rozkošná a nenáročná rastlinka, ktorá nemôže chýbať v zbierke žiadneho pestovateľa rastlín. Pilea si získala srdcia mnohých milovníkov rastlín vďaka jednoduchému množeniu odrezkami. Stala sa symbolom swapov rastlinných odrezkov. Okrem toho zaujme aj netradičným okrúhlym tvarom listov, ktorý pripomína mince. Za to si vyslúžila aj prezývku Money plant.

V článku sa dozviete:

  • Ako sa k nám Pilea dostala?
  • Ako ju pestovať?
  • Je Pilea náročná na svetlo?
  • Potrebuje rosenie?
  • Je jedovatá?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Pilea peperomioides, nazývaná aj Chinese money plant alebo Pancake plant (palacinková rastlinka), pre jej okrúhle listy pochádza z Južnej Číny, kde tvorí podrasty. Pilea peperomioides pochádza z Čínskej provincie Yunnan a prvý raz bola objavená škótskym botanikom G. Forrestom na začiatku 20. storočia. Potom sa na ňu na čas zabudlo, aby bola znovu objavená v roku 1946 nórskym botanikom Agnarom Espegrenom, ktorý si do Škandinávie priviezol odrezky. Odrezkami sa táto rastlina ďalej šírila najskôr po Škandinávii a neskôr po celom svete bez toho, aby niekto, či už amatérski pestovatelia, alebo botanici, vedel, čo je to rastlinku. Až v roku 1980 bola konečne pomenovaná a zaradená do čeľade Urticaceae (pŕhľavovité). 

Vzhľad a rozmery

Pilea peperomioides je ľahko rozpoznateľná a ako ľudové názvy napovedajú, jej listy majú tvar mincí či palaciniek, takže sú okrúhle a na dlhých stopkách. V priemere môžu mať až 10 cm a rastlinka vie narásť do výšky približne 30 cm. V prípade, že je stonka už vyššia, bude rastlinka potrebovať oporu v podobe dekoratívnej paličky či bambusovej tyče.

Vedeli ste, že?

Ak vám na staršej pilei žltnú spodné listy a opadávajú a zostává vám holá stonka, nič si z toho nerobte, je to prirodzený jav. 

Ako pestovať pileu

Umiestnenie

Pilea má rada svetlé miesta, ale nie priame slnečné lúče. Keďže rastie rýchlo, rastlinku treba cca dva krát za týždeň otáčať, aby listy nerástli len jedným smerom (k slnku), ale pekne dookola rastlinky. Pilea by nemala byť počas vykurovacej sezóny pri radiátore, ani v prievane alebo v zime pri okne, ktoré sa otvára.

Zalievanie

Pilea peperomioides má rada zálievku približne raz do týždňa. Medzi poliatiami treba pôdu nechať preschnúť, aby sa náhodou nestalo, že kvôli nadmernej vlhkosti začnú korienky vyhnívať. Pilea má rada aj rosenie a celkovo vzdušnú vlhkosť, ale nie je to pri nej úplne nutné. 

Presádzanie

Pileu presádzame vždy na jar každé 2 – 3 roky, alebo, keď sa viditeľne tlačí v kvetináči. Substrát použijeme určený pre izbové rastliny, odporúčame substrát Profík, ktorý obsahuje perlit a je teda ohľahčený. Kvetináč by mal mať priemer o 1 – 2 cm väčší, ako ten pôvodný.  Na spodnej strane by mal mať drenážne otvory na odtekanie prebytočnej vody. 

Zaujímavosť

Keďže listy pilei sú okrúhle a pripomínajú mince, hovorí sa, že pilea prináša bohatstvo.

Hnojenie

Od jari do jesene hnojíme hnojivom na izbové rastliny. Riadime sa návodom na obale. V zime nehnojíme vôbec. 

Množenie

Relatívne jednoducho sa množí odrezkami vo vode. Malé rastlinky, takzvané baby plants, teda pilea bábätká vyrastú dookola hlavnej stonky. Keď ich odstraňujeme z materskej rastliny, je ideálne rezať ich ostrým nožíkom. Okrem malých rastliniek môžeme spraviť aj listové odrezky. Bábätká vo vode do týždňa pustia prvé korienky a na rozdiel od iných rastlín sa celý koreňový systém vytvorí rýchlo a rastlinka je pripravená na vloženie do hliny. V prípade listov je proces zakorenenia dlhší a nie vždy sa vydarí. Po zasadení, nechávame vrchnú vrstvu hliny jemne vlhkú. A kým je rastlinka mladá, zalievame radšej menším množstvom vody, ale za to trochu častejšie.

Je rastlina jedovatá?

Dobrá správa – pilea nie je jedovatá. Pilea je teda vhodná aj do bytu či domu s deťmi alebo domácimi zvieratkami.

Práve dostupné rastlinky druhu pilea

2 thoughts on “Pilea peperomioides – ako sa o ňu starať, aby sa jej darilo

    • Plantizia says:

      Listy rastlinky pilea peperomioides nie sú jedovaté, takže by sa domácemu zvieratku nemalo po ich konzumácii nič stať. Listy sú však dosť pevné, takže sa môžu zvieratku ťažšie trávit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *