Epipremnum / Pothos

Pothos, po latinsky Epipremnum, ľudovo zvaný aj Divý Janko, je obľúbená ťahavá rastlinka, ktorá už dlhé roky zdobí mnohé poličky a skrine v domácnostiach aj kanceláriách. Obľúbenou sa stala najmä kvôli nízkym nárokom na svetlo a zalievanie. Výskum NASA ju dokonca zaradil medzi rastliny s najlepšou schopnosťou čistiť zo vzduchu toxíny. Rastie relatívne rýchlo a teda je vhodná napríklad pre pestovateľov začiatočníkov, ktorí chcú postupne zazelenať svoj byt. 

V článku sa dozviete:

  • Odkiaľ pothosy pochádzajú?
  • Ako sa treba starať o pothosy?
  • Ako sa pothosy množia?
  • Sú pothosy jedovaté pre domácich miláčikov?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku, rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Pothosy pochádzajú z tropických lesov Číny a Himalájí. Nájdené boli aj v ďalších oblastiach juhovýchodnej Ázie. Často sú kvôli podobnosti zamieňané s druhmi ako Philodendron, Rhaphidophora alebo Scindapsus. Mätúce môže byť aj to, že sa vyskytujú pod rôznymi názvami. Po latinsky sa tento druh nazýva Epipremnum, po anglicky Pothos či Devil´s Ivy. Po slovensky bývajú označené ako Šplhavnica, či rôznymi variantami ľudového pomenovania Divý Janko, Divný Janko či Divoký Janko.

Zaujímavosť

Existuje rod rastlín s názvom Pothos, kam patrí 65 druhov. Žiadne Epipremnum však dnes už do rodu nepatrí, no hovorovo im tento názov ostal.

Vzhľad, druhy a rozmery

Pothos je ťahavá alebo plazivá rastlina. Patrí do čeľade áronovité, po latinsky Araceae. V prírode sa pomocou vzdušných koreňov zachytáva na vyššie stromy a šplhá sa po nich smerom nahor.

V domácich podmienkach sa môžete rozhodnúť ci ho umiestnite na poličku a necháte spustený visieť smerom nadol, alebo mu môžete do kvetináča umiestniť podpornú tyč, po ktorej sa môže ťahať smerom nahor.

Listy majú zväčša tvar natiahnutého srdca. Najčastejšie sú zelenej farby v kombinácii so žltými či bielymi fľakmi. Najrozšírenejším druhom je takzvaný Golden Pothos, latinsky Epipremnum aureum, ktorý má zelené listy so žltými fľakmi. Prvý raz bol pomenovaný koncom 18. storočia a doteraz je najrozšírenejším druhom ťahavej izbovej rastliny vďaka ľahkému množeniu.

Vedeli ste, že?

Najčatejší výskyt, či už v prírode alebo v domácnostiach, má Epipremnum aureum. S jeho zaradením v rámci rastlinnej ríše boli značné problémy. Najskôr bolo pomenované Pothos aureus, potom bolo považované za Rhaphidophoru s názvom Rhaphidophora aurea, neskôr si vedci mysleli, že je to varieta Epipremnum pinnatum, až nakoniec po detailnom skúmaní rastlinky a jeho životného cyklu – premeny mladých listov na dospelé a kvetov, zistili, že je to samostatný druh a konečne dostal svoj dnešný názov – Epipremnum aureum.

Ďalšími obľúbenými druhmi sú Pothos Marble Queen, ktorý mu je podobný, avšak jeho fľaky nie sú žlté, ale biele, Neon pothos s výraznými listami, Pothos variegata / Pothos N´Joy s menšími bielo-zelenými listami, Pothos Happy Leaf, ktorý má na bielych listoch nepravidelné zelené škvrny rôznej sýtosti.

Pothosy sa môžu dorastať až do dĺžky 20 metrov. V domácich podmienkach mávajú väčšinou okolo jedného či dvoch metrov. Ak sú dlhšie tak ich potom ľudia nastrihajú, zakorenia a zasadia opäť do kvetináča aby zahustili rastlinku. Listy sa môžu dorásť do veľkosti 100 na 45 centimetrov. Bežne v domácnosti však mávajú len veľkosť do 20 centimetrov.

Ako pestovať pothosy?

Pothosy sú rastliny nenáročné na zálievku aj svetelné podmienky. Sú vhodné naozaj pre každého, najmä pre niekoho kto s rastlinkami začína, keďže zvládnu aj nepravidelnú zálievku a nie úplne ideálne podmienky.

Umiestnenie

Najlepšie sa pothosu darí na svetlom mieste bez priameho slnka. Veľmi dobre však znáša aj umiestnenie v polotieni aj tieni. Nesmie však byť v miestnosti úplne bez svetla, ani naň nemôže svietiť priame slnečné svetlo. Panašované variety potrebujú svetlo o čosi viacej, pretože biele a žlté miesta neobsahujú chlorofyl a preto je pre tieto rastlinky náročnejšie fotosyntetizovať. Pothosu nevadí prievan tak veľmi, ako iným rastlinkám, lepšie však bude, ak sa mu vyhneme. 

Zalievanie

Pothos je dobré zalievať pravidelne a nechať vrchnú vrstvu pôdy medzi zálievkami úplne preschnúť. Interval zalievania je približne raz týždenne v závislosti od teploty. V lete treba zalievať častejšie a v zime sa môže zálievka obmedziť, aby pôda vždy stihla preschnúť a rastlinka nestála vo vode. Pothos má veľmi rád aj vyššiu vzdušnú vlhkosť a rosenie listov, no zaobíde sa aj bez neho. Môže byť umiestnený v blízkosti zvlhčovača vzduchu. 

Presádzanie

Pothosy je dobré presadiť každý rok, dva do novej zeminy, ktorá obsahuje dostatok živín, keďže z tej starej ich už rastlinka vyčerpala. Nový črepník by mal mať len o jeden, až dva centimetre väčší priemer ako ten pôvodný. Pre othosy je vhodný substrát pre zelené izbové rastliny. My preferujeme substrát Profík.

Hnojenie

Počas vegetačného obdobia, teda od jari do jesene je dobré pravidelne aplikovať hnojivo pre zelené izbové rastliny, aby rastlinka mala dostatok živín. Môže byť tekuté alebo v tyčinkovej forme. To ako často ho budete aplikovať závisí od jeho koncentrácie, je dôležité aby ste dodržali návod na obale.

Množenie

Pothosy sa môžu množiť delením – keď rastlinku presádzame, oddelíme menšie výhonky do nového kvetináča a necháme ich rásť samostatne. Ďalším spôsobom je množenie stonkovými odrezkami. Tieto odrezky môžu byť umiestnené priamo do zeminy, ktorá bude pravidelne zalievaná a teda udržovaná vo vlhkosti alebo ich môžeme dať zakoreniť do vody. Keď sú korienky aspoň 5 centimetrov dlhé, rastlinka sa môže zasadiť do zeminy.

Je epipremnum jedovaté?

Áno, epipremnum / pothosy sú jedovaté pre domácich miláčikov. Konzumácia ktorejkoľvek časti rastliny by im mohla spôsobiť tráviace ťažkosti.

Zaujímavosti

  • Vo výskume vedenom NASA sa pothosy dostali do prvej desiatky rastlín, ktoré efektívne čistia vzduch. Odstraňujú z neho napríklad formaldehyd, toluén, xylén či beznén.  
  • Epipremnum je jedna z mála rastlín, ktoré nekvitnú takmer vôbec, pretože mu chýba určitý hormón, no keď sa rastlina týmto hormónom prihnojí, vykvitne. V roku 1964 bolo zaznamenané posledné spontánne kvitnutie, pravdepodobne niektoré jedince tento hormón majú. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *