Rhaphidophora tetrasperma

Rhaphidophora tetrasperma, známa aj ako monstera minima, nepatrí medzi monstery. Je však skvelou náhradou za väčšiu monsteru deliciosa pre ľudí, ktorí na klasickú monsteru nemajú dostatok miesta. Narastie približne o polovicu menšia a tiež má menšie listy. Je veľmi nenáročná a rýchlo rastie. 

V článku sa dozviete:

  • Je príbuzná s monsterou? 
  • Aké podmienky jej vyhovujú?
  • Ako sa množí rhaphidophora?
  • Je bezpečné pre domácich miláčikov?

Pozorne čítajte až do konca a veríme, že vás tieto na prvý pohľad obyčajné rastliny presvedčia o svojej výnimočnosti.

Názov a pôvod

Rhaphidophora svoje meno dostala  podľa oxalátových krištálov – Rhaphidov, ktoré obsahuje jej dužina. Sú mierne jedovaté a dráždivé. Tiež sa jej hovorí Monstera minima, ale k monsterám nepatrí. Rhaphidor existuje približne 100 druhov. Patria do čeľade Araceae – áronovité. My sa zameriame na druh Rhaphidophora tetrasperma, ktorý je u nás ako jeden z mála bežne dostupný. Pochádza z Thajska a Malajzie. Iné rhaphidophory sa vyskytujú aj v Afrike, iných častiach Ázie a v Austrálii. 

Vzhľad a rozmery

Rhaphidophora tetrasperma je liana, ktorá žije v prírode ako čiastočný epifyt. Život začína ako semenáčik v zemi a neskôr sa vyšplhá na strom a vytvorí si vzdušné korene. Mladé lístky nezvyknú mať zárezy. Postupne sa listy pri správnej starostlivosti o rastlinu zväčšujú a vznikajú v nich zárezy.

Vedeli ste, že… ?

Rhaphidophora tetrasperma bola zase priraďovaná k monsterám, filodendrónom, či k amydriu, ale aj k epipremnám. Najmä predajcovia a pestovatelia ju ešte stále často chybne označujú. 

Pothos – Epipremnum aureum bol kedysi priradený k rhaphidophorám.

Ako pestovať Rhaphidophoru

Umiestnenie

Rhaphidophora patrí k rastlinám, ktoré k životu nepotrebujú veľkú opateru. Prežije na akomkoľvek svetle, okrem silného pálivého slnka a tmy. Aby nám ale pekne rýchlo rástla a prosperovala, mali by sme ju umiestniť na nepriame jasné svetlo. Zvládne však aj umiestnenie v horších svetelných podmienkach.

Rhaphidophora celkom dobre zvláda prievan, no nemali by sme ju naň cielene umiestniť. Tiež by sme sa mali vyhnúť v zime blízkosti radiátora či okna, ktorým vetráme, v lete sa zas vyhýbame klimatizácii. 

Zalievanie

Rhaphidophora neznesie prílišnú vlhkosť pôdy. Substrát by sme pred každou zálievkou mali nechať preschnúť minimálne do polovice.

Poteší sa vlhkému vzduchu, má rada rosenie, v príliš suchom vzduchu ho vyžaduje.

Niektoré druhy rhaphidophor sú čiastočne vodné rastliny. Sú teda vhodnou rastlinou do terárií a vivárií zvierat, ktoré nejedia rastliny. Tiež sa im veľmi darí ak sú pestované v semi-hydropónii. 

Zaujímavosť

Veľmi raritná je panašovaná forma Rhaphidophory tetraspermy. V roku 2021 bola jedna takáto rastlinka vydražená za vyše 19 000 dolárov v internetovej aukcii na Novom Zélande.

Presádzanie

Rhaphidophoru presádzame raz za 1 – 3 roky (mladé rastliny môžeme každý rok). Použijeme substrát na izbové rastliny, ktorý môžeme premiešať s perlitom na prevzdušnenie.

Na zasadenie použijeme plastový kvetináč s drenážnymi otvormi na spodnej strane, aby mohla vytekať prebytočná voda. Tú vždy po poliatí vylejeme z podmisky alebo ozdobného črepníka.

Po presadení rastlinu nezabudnime poliať a nasledujúcich 6 týždňov ju nemusíme hnojiť. 

Hnojenie

Rhaphidophoru hnojíme od jari do jesene hnojivom pre izbové rastliny. Vyberieme si tekuté alebo tyčinkové (nikdy nie obe naraz) a riadime sa návodom na použitie daného hnojiva. 

Zaujímavosť

Existuje druh hmyzu – cvrčkov, ktorý sa volá tiež Rhaphidophora.

Množenie

Rhaphidophora sa množí stonkovými a vrcholovými odrezkami. Odrezok musí mať rastový bod – kolienko. Odrezok môžeme nechať zakoreniť vo vode, v perlite, rašelinníku alebo priamo v substráte.

Je rastlinka jedovatá?

Áno, rhaphidophora má dokonca svoj názov podľa rhaphidov – drobných oxalátových kryštálov, ktoré obsahuje jej dužina. Je iba mierne jedovatá – spôsobuje tráviace ťažkosti a podráždenie slizníc. Ak máte citlivú pokožku alebo sklon k alergiám, z dotyku s dužinou hrozí mierne podráždenie pokožky.

Dve formy pestovania Rhaphidophory

Pri Rhaphidophore tetrasperme rozoznávame TC (Tissue Culture) a Non-TC formu.

Toto označenie sa používa aj pri iných rastlinách, no prirhaphidophorách je to známejšie.

Tissue culture

Tissue culture, po slovensky rastlinné tkanivové kultúry, značí rastlinu vypestovanú z biologického materiálu materskej rastliny, takže je jej klonom (In Vitro).

  1. Rastline je odobratý biologický materiál najčastejšie z rastových bodov, ale môže byť aj z listu, stonky…akejkoľvek vegetatívnej časti rastliny.
  2. Za pomoci chemických látok sa stimuluje množenie týchto buniek, čím vznikajú nové jedince.
  3. Rastliny sa vložia do média, zloženého z chemických látok s určitým Ph, zmiešanými v agare (želatína).
  4. Rastlinka si najskôr vytvára výhonky, tie sa potom znova delia a tvoria sa ďalšie. Až po dosiahnutí určitého počtu výhonkou sa rastlinky dajú do média, ktoré obsahuje látky, ktoré stimulujú tvorbu koreňového systému.
  5. Rastlinky si teda vytvoria najskôr výhonky a potom korene a sú zasadené do klasického substrátu. 

Non – Tissue culture

Non-TC rhaphidophory sú množené klasickým spôsobom z pôvodných rastlín z prírody, ktoré boli zdomácnené. Napríklad odrezkami alebo rozsádzaním.

Aktuálne dostupné Rhaphidophory

-12%
Original price was: 169,90 €.Current price is: 149,90 €.
-10%
Nie je na sklade
Original price was: 9,90 €.Current price is: 8,90 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *