Rhaphidophora tetrasperma, známa aj ako monstera minima, nepatrí medzi monstery. Je však skvelou náhradou za väčšiu monsteru deliciosa pre ľudí, ktorí na klasickú monsteru nemajú dostatok miesta. Narastie približne o polovicu menšia a tiež má menšie listy. Je veľmi nenáročná a rýchlo rastie.
V článku sa dozviete:
- Je príbuzná s monsterou?
- Aké podmienky jej vyhovujú?
- Ako sa množí rhaphidophora?
- Je bezpečné pre domácich miláčikov?
Pozorne čítajte až do konca a veríme, že vás tieto na prvý pohľad obyčajné rastliny presvedčia o svojej výnimočnosti.
Názov a pôvod
Rhaphidophora svoje meno dostala podľa oxalátových krištálov – Rhaphidov, ktoré obsahuje jej dužina. Sú mierne jedovaté a dráždivé. Tiež sa jej hovorí Monstera minima, ale k monsterám nepatrí. Rhaphidor existuje približne 100 druhov. Patria do čeľade Araceae – áronovité. My sa zameriame na druh Rhaphidophora tetrasperma, ktorý je u nás ako jeden z mála bežne dostupný. Pochádza z Thajska a Malajzie. Iné rhaphidophory sa vyskytujú aj v Afrike, iných častiach Ázie a v Austrálii.
Vzhľad a rozmery
Rhaphidophora tetrasperma je liana, ktorá žije v prírode ako čiastočný epifyt. Život začína ako semenáčik v zemi a neskôr sa vyšplhá na strom a vytvorí si vzdušné korene. Mladé lístky nezvyknú mať zárezy. Postupne sa listy pri správnej starostlivosti o rastlinu zväčšujú a vznikajú v nich zárezy.
Vedeli ste, že… ?
Rhaphidophora tetrasperma bola zase priraďovaná k monsterám, filodendrónom, či k amydriu, ale aj k epipremnám. Najmä predajcovia a pestovatelia ju ešte stále často chybne označujú.
Pothos – Epipremnum aureum bol kedysi priradený k rhaphidophorám.
Ako pestovať Rhaphidophoru
Umiestnenie
Rhaphidophora patrí k rastlinám, ktoré k životu nepotrebujú veľkú opateru. Prežije na akomkoľvek svetle, okrem silného pálivého slnka a tmy. Aby nám ale pekne rýchlo rástla a prosperovala, mali by sme ju umiestniť na nepriame jasné svetlo. Zvládne však aj umiestnenie v horších svetelných podmienkach.
Rhaphidophora celkom dobre zvláda prievan, no nemali by sme ju naň cielene umiestniť. Tiež by sme sa mali vyhnúť v zime blízkosti radiátora či okna, ktorým vetráme, v lete sa zas vyhýbame klimatizácii.
Zalievanie
Rhaphidophora neznesie prílišnú vlhkosť pôdy. Substrát by sme pred každou zálievkou mali nechať preschnúť minimálne do polovice.
Poteší sa vlhkému vzduchu, má rada rosenie, v príliš suchom vzduchu ho vyžaduje.
Niektoré druhy rhaphidophor sú čiastočne vodné rastliny. Sú teda vhodnou rastlinou do terárií a vivárií zvierat, ktoré nejedia rastliny. Tiež sa im veľmi darí ak sú pestované v semi-hydropónii.
Zaujímavosť
Veľmi raritná je panašovaná forma Rhaphidophory tetraspermy. V roku 2021 bola jedna takáto rastlinka vydražená za vyše 19 000 dolárov v internetovej aukcii na Novom Zélande.
Presádzanie
Rhaphidophoru presádzame raz za 1 – 3 roky (mladé rastliny môžeme každý rok). Použijeme substrát na izbové rastliny, ktorý môžeme premiešať s perlitom na prevzdušnenie.
Na zasadenie použijeme plastový kvetináč s drenážnymi otvormi na spodnej strane, aby mohla vytekať prebytočná voda. Tú vždy po poliatí vylejeme z podmisky alebo ozdobného črepníka.
Po presadení rastlinu nezabudnime poliať a nasledujúcich 6 týždňov ju nemusíme hnojiť.
Hnojenie
Rhaphidophoru hnojíme od jari do jesene hnojivom pre izbové rastliny. Vyberieme si tekuté alebo tyčinkové (nikdy nie obe naraz) a riadime sa návodom na použitie daného hnojiva.
Zaujímavosť
Existuje druh hmyzu – cvrčkov, ktorý sa volá tiež Rhaphidophora.
Množenie
Rhaphidophora sa množí stonkovými a vrcholovými odrezkami. Odrezok musí mať rastový bod – kolienko. Odrezok môžeme nechať zakoreniť vo vode, v perlite, rašelinníku alebo priamo v substráte.
Je rastlinka jedovatá?
Áno, rhaphidophora má dokonca svoj názov podľa rhaphidov – drobných oxalátových kryštálov, ktoré obsahuje jej dužina. Je iba mierne jedovatá – spôsobuje tráviace ťažkosti a podráždenie slizníc. Ak máte citlivú pokožku alebo sklon k alergiám, z dotyku s dužinou hrozí mierne podráždenie pokožky.
Dve formy pestovania Rhaphidophory
Pri Rhaphidophore tetrasperme rozoznávame TC (Tissue Culture) a Non-TC formu.
Toto označenie sa používa aj pri iných rastlinách, no prirhaphidophorách je to známejšie.
Tissue culture
Tissue culture, po slovensky rastlinné tkanivové kultúry, značí rastlinu vypestovanú z biologického materiálu materskej rastliny, takže je jej klonom (In Vitro).
- Rastline je odobratý biologický materiál najčastejšie z rastových bodov, ale môže byť aj z listu, stonky…akejkoľvek vegetatívnej časti rastliny.
- Za pomoci chemických látok sa stimuluje množenie týchto buniek, čím vznikajú nové jedince.
- Rastliny sa vložia do média, zloženého z chemických látok s určitým Ph, zmiešanými v agare (želatína).
- Rastlinka si najskôr vytvára výhonky, tie sa potom znova delia a tvoria sa ďalšie. Až po dosiahnutí určitého počtu výhonkou sa rastlinky dajú do média, ktoré obsahuje látky, ktoré stimulujú tvorbu koreňového systému.
- Rastlinky si teda vytvoria najskôr výhonky a potom korene a sú zasadené do klasického substrátu.
Non – Tissue culture
Non-TC rhaphidophory sú množené klasickým spôsobom z pôvodných rastlín z prírody, ktoré boli zdomácnené. Napríklad odrezkami alebo rozsádzaním.