Scindapsusy

Scindapsus pictus je nenáročná rastlina vhodná aj pre začínajúcich pestovateľov či tých, čo nemajú najvhodnejšie podmienky ako napríklad nedostatok svetla či málo času na starostlivosť. Táto ťahavá rastlinka má viacero variánt, ktoré sa líšia veľkosťou listov, intenzitou zeleného sfarbenia a strieborného panašovania. 

V článku sa dozviete:

  • Ako vznikol názov scindapsus?
  • Ako vyzerajú scindapsusy?
  • Je scindapsus a epipremnum to isté?
  • Aké odrody scindapsusov poznáme?
  • A ako sa o scindapsus starať? 

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku, rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Scindapsus rastie v tropických lesoch Indie, Bangladéšu, Thajska, Sumatry, Javy, Filipín a v okolí týchto miest. Patrí do čeľade Araceae, po slovensky áronovité.

Podobá sa na viaceré rastliny, s ktorými je príbuzný. Ľudia si ho často zamieňajú s pothosom či philodendronom a pod týmito názvami zvykne byť aj predávaný. Najčastejšie ľudové názvy sú saténový potos a strieborný potos, tiež potosovec. Pothos je v skutočnosti rod, ktorý je skôr ojedinelý a rastliny, ktoré poznáme pod týmto názvom, patria do rodov Epipremnum  a Scindapsus. 

Jeho rodové meno pictus znamená maľovaný, čo poukazuje na strieborné panašovanie.

Vzhľad, druhy a rozmery

Scindapsy sú ťahavé rastliny s listami v tvare srdiečok a strieborným panašovaním. Zo spodnej strany sú listy tiež strieborné. Poznáme viacero variácií. Najznámejšie z nich sú Scindapsus pictus Argyraeus, ktorý má lístky menšie, Scindapsus pictus Silvery Ann (Anne) so stredne veľkými listami a bohatším panašovaním, Scindapsus pictus Trebie alebo Exotica, ktorý má listy najväčšie a panašovanie stredne intenzívne.

Veľmi pekná je odroda Scindapsus Moonlight, ktorej listy sú celé strieborné a tiež odrody Scindapsus Silver Splash a Silver Lady, ktoré sa na seba podobajú a majú na listoch veľa striebornej, no trochu presvitá i zelená.

Existujú aj zelenšie a nepanašované odrody scindapsusov, avšak tie majú menej zaujímavý vzhľad. 

Vedeli ste, že?

Scindapsus patrí medzi rastliny, ktoré efektívne čistia vzduch. Jeho príbuzný Scindapsus officinalis sa používa v tradičnej medicíne najmä na liečbu respiračných ochorení, proti parazitom, proti hnačke a tiež na liečbu reumatickej artritídy.

V prírode žijú scindapsy epifyticky na stromoch, prichytené koreňmi o kmene a vodu čerpajú zo vzdušnej vlhkosti a dažďov vzdušnými koreňmi. 

Ako sa starať o scindapsus?

Umiestnenie

Scindapsus je nenáročný na svetlo, no čím viac bude na svetle, tým výraznejšie bude panašovanie a tiež bude rýchlejšie rásť. Priame slnko je nevhodné, mohlo by mu spáliť listy, ideálne umiestnenie je na rozptýlenom svetle. Nevadí mu prievan, no lepšie mu bude na bezveternom mieste. 

Scindapsu môžeme dať dekoratívnu oporu, po ktorej sa môže ťahať, alebo ho môžeme pestovať spustený. 

Zalievanie

Scindapsus zalievame pravidelne približne jedenkrát do týždňa, závisí to však od veľkosti rastliny, veľkosti kvetináča a teploty a vlhkosti prostredia. Čím je rastlinka viac na svetle, tým častejšie ju treba poliať. Rastlinky umiestnené v tieni zas zalievame menej často. Scindapsus má rád vzdušnú vlhkosť. Rosenie nie je potrebné, ale raz za čas ho ocení, hlavne v zime, keď sa kúri.

Presádzanie

Scindapsus presádzame na jar raz za 1 – 3 roky, mladé rastlinky každý rok. Vhodné je zvoliť vnútorný plastový kvetináč o 1 – 2 cm väčší ako pôvodný. Tiež ho môžeme presadiť do terakotového kvetináča. Použijeme substrát na izbové rastliny, do ktorého môžeme primiešať perlit na prevzdušnenie. My odporúčame substrát Profík na izbové rastliny.

Hnojenie

Hnojiť by sme mali od jari do jesene a v zime hnojenie vynechať. Vhodné je hnojivo pre izbové rastliny okrasné listom. Môžeme použiť tekuté hnojivo, či hnojivo v tyčinkách. 

Množenie

Scindapsus sa najľahšie množí stonkovými odrezkami. Môžeme ich zasadiť rovno do substrátu, ktorý udržiavame vlhký. Tiež môžeme dať odrezky najskôr zakoreniť do vody a keď narastú korienky dlhé aspoň do 5 cm, potom ich zasadíme do pôdy. Tento proces môže trvať aj zopár mesiacov. Vodu pravidelne kontrolujeme a v prípade potreby meníme. Je vhodné použiť aj stimulátor zakoreňovania.

Je scindapsus jedovatý?

Áno, dužina obsahuje drobné krištáliky, ktoré vo väčších množstvách spôsobujú podráždenie pokožky a slizníc a tráviace ťažkosti.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *