Starček / Senecio

Starček rowleyho je netradičný ťahavý sukulent, ktorý vyzerá ako hrášok na šnúrke. Šnúrka z perál či šnúrka z korálok, perlový náhrdelník a zelené perly, to sú názvy, pod ktorými je tiež známy tento nápadný prevísavý sukulent s latinským názvom Senecio rowleyanus. Momentálne zažíva veľký boom. Vďaka svojmu rozkošnému vzhľadu ho sa stal must-have rastlinkou každého, kto si svoje obydlie zútulňuje zelenými spoločníkmi.

V článku sa dozviete:

  • Ako vznikol názov starček?
  • Prečo musíme senecio pestovať v substráte pre kaktusy?
  • Kam umiestniť starčeka, aby sa mu darilo?
  • Ako si môžeme rozmnožiť senecio?

Prečítajte si tento článok, kde sa dozviete všetko, čo Vás zaujíma o tejto roztomilej a obľúbenej rastlinke. 

Názov a pôvod

Starček rowleyho sa v latinčine volá Senecio rowleyanus. Senecio znamená starý muž, od toho je odvodený aj slovenská názov Starček. Druhá časť názvu rastlinky je po britskom botanikovi Gordonovi Douglasovi Rowleym, ktorý sa venoval prevažne kaktusom a sukulentom.

Senecio patrí do čeľade Asteraceae, po slovensky astrovité, ktorý zahŕňa viac ako 1000 druhov, z toho približne 100 je sukulentných. Ich pomenovanie vychádza z toho, že niektoré druhy majú strieborné listy. To sa však netýka Senecia rowleyanus.

Domovom starčeka rowleyho sú suché časti Juhozápadnej Afriky.

Vzhľad, druhy a rozmery

Senecio rowleyanus má nezameniteľný vzhľad. Jeho listy majú tvar zelených guličiek, ktoré vyzerajú ako hrášok a visia na tenkých stonkách. V prírode sa starček plazí po zemi a vytvára koberčeky, prípadne prevísa z útesov a podobných prírodných útvarov. Každá stonka môže merať až 90 cm. V domácnosti ho môžeme pestovať ako prevísajúcu rastlinku alebo jednotlivé stonky ukladať na pôdu a vytvoriť hustý koberček.

Určite vás zaujali guľaté listy tohto starčeka a zaujíma vás, aká je ich funkcia. V prírode, kde žije, je veľmi sucho a preto si v listoch udržiava vodu. Zároveň tvar listov znižuje veľkosť povrchu, ktorý je vystavený suchému horúcemu vzduchu a tým znižuje odparovanie. 

Vedeli ste, že?

Na každom liste priesvitný pásik, ktorý je nazývaný aj okno a slúži na to, aby sa svetlo dostalo dovnútra listu. Toto uľahčuje fotosyntézu. Je to spoločná vlastnosť mnohých sukulentov, ktoré si vytvorili hrubšiu vrstvu na povrchu, aby ich chránila pred ostrým slnečným svetlom či odparovaním v dôsledku prílišného tepla. 

Starček rowleyho si môžeme ľahko zmýliť s rôznymi inými druhmi. Medzi najčastejšie pestované patrí Senecio herreanus, známy ako šnúra zo sĺz. Názov napovedá, že listy nemajú guľatý tvar, ale tvar kvapiek – na koncoch majú špic. Je známy aj pod názvom šnúra melónov, pretože okno nemá jedno, ale viac prúžkov, a preto listy pripomínajú miniatúrne predĺžené melóny. 

Senecio citriformis sa zase odlišuje tým, že jeho listy majú tvar malých citrónikov, sú strieborné a celá rastlinka rastie dohora, stonky dokonca po čase drevnatejú a vytvára krík. Pestuje sa menej, pretože sa ťažšie rozmnožuje. 
Ďalším zaujímavým starčekom, ktorý zatiaľ v obchodoch môžeme nájsť skôr raritne, je Senecio radicans, ktorý je známy ako šnúra z banánov, čo napovedá, aký tvar majú jeho listy. Preto je od starčeka ľahšie odlišiteľný, no keďže nie je známy, mnoho ľudí ho za starčeka rowleyho považuje. 

Prvenstvo medzi zvláštnymi stračekmi si však drží Senecio peregrinus, ktorého tučné listy vyzerajú ako delfíny, preto sa mu hovorí šnúrka z delfínov alebo Strings of dolphins. Je to hybrid medzi S. rowleyanus a S. articulatus (ktorý je tiež zaujímavý, má zhrubnutú stonku rozdelenú na nepravidelné články a listy rastú na koncoch stoniek). Existuje podobne vyzerajúci sukulent, Curio “Trident Blue”, ktorého listy sú takmer rovnaké, no majú modrastý/strieborný nádych a tento sukulent nie je prevísavý, ale tvojí malé kríčky. Rod Curio vznikol oddelením niektorých rastlín z rodu Senecio.

Ako pestovať senecio?

Umiestnenie

Ako sme už spomenuli, v prírode starček žije plaziac sa po zemi a koberčeky vytvorené touto rastlinkou, sú niekedy schované pod inými rastlinami. Preto by sme pri jeho umiestnení mali dbať na to, aby naň nesvietili veľmi ostré slnečné lúče. Nepriameho svetla má však rád dostatok.

Neumiestňujeme ho do izieb bez okien alebo do priestorov, kde je celý deň zatiahnuté. Výborne sa hodí do macramé závesov, či do kvetináčov s tváričkou, kde vytvára efekt zelených kučeravých vlasov. 

Zalievanie

Starčekove listy sú v tvare guličiek kvôli tomu, aby zadržiavali vodu. Vďaka nim vydrží dlhšie bez vody. Polievame ho tak, ako všetky kaktusy a sukulenty a teda pred každou zálievkou počkáme, kým jeho substrát úplne preschne. Ak si nie sme istí, radšej ho nepolejeme a počkáme ešte dlhšie. Nič sa nestane, keď zostane dlhšie preschnutý, hlavne, ak nie je veľmi teplo. Nikdy ho nepolievame zvrchu, keďže jeho koreňový systém je plytký a tenké korienky by ľahko odhnili. Kaktusy a sukulenty polievame tak, že do misky nalejeme vody, necháme ich napiť sa a prebytočnú vodu po niekoľkých minútach vylejeme. V zime nepolievame takmer vôbec.

Presádzanie

Starčeka presádzame na jar, ideálne raz za rok až dva. Najlepšie sa mu darí v plytkých širších kvetináčoch v tvare misky, no môžeme ho zasadiť aj do obyčajného kvetináča. Zospodu musí mať dierky kvôli polievaniu a odtekaniu prebytočnej vody.

Pri presádzaní použijeme kvalitný substrát na kaktusy. My odporúčame značku Profík, pretože je dobre priepustný a ideálny nielen pre kaktusy, ale i pre sukulenty.

Zaujímavé je, že Senecio môžeme pestovať i v hydropónii a narozdiel od premočeného substrátu, vo vode mu nezvyknú odhnívať korene.

Hnojenie

Starčeka môžeme hnojiť od jari do jesene tekutým hnojivom na kaktusy podľa návodu na obale. 

Množenie

Senecio sa jednoducho množí odrezkami. Jednotlivé výhonky odstrihneme a stačí, keď ich položíme na substrát (prípadne ich môžeme jemne pridrôtovať). Pôdu udržiavame vlhkú, až kým nevidíme, že výhonky sú prichytené korienkami.

Je senecio jedovaté?

Starček je jedovatý pre ľudí i zvieratá. Pri požití nadmerne veľkého množstva, môže spôsobiť ochorenie pečene.

One thought on “Starček / Senecio

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *