Rastliny v zime: S týmito 5 tipmi vaše rastliny bezpečne prežijú do jari

S ochladením na jeseň prichádza obdobie, ktoré je pre mnohé druhy rastlín tým najťažším a pre niektoré jedince aj osudným – zima.

Rastliny v zime sú ohrozené mnohými nástrahami. Či už je to málo svetla, chlad a mráz či nedostatok vzdušnej vlhkosti kvôli prekurovaniu. Rastliny musia vydávať množstvo energie, aby toto obdobie prežili. Pozrite sa s nami, ako by mala vyzerať starostlivosť o rastliny v zime. Týchto 5 tipov vám pomôže a vaše rastliny sa vám na jar odmenia.

1. Doprajte rastlinám v zime viac svetla

Pre rastliny je fotosyntéza najdôležitejším procesom v ich živote. Vďaka fotosyntéze získavajú dostatok živín pre svoj život a rast. V zime sú dni kratšie a slnko je vzdialenejšie, preto mnoho rastlín trpí nedostatkom svetla.

Rastliny môžeme posunúť bližšie k oknu. Slnko je v zime oveľa slabšie, takže ich pokojne môžeme dať aj na priame slnko, pokiaľ sú svetlomilné.

Pokiaľ nemáme možnosť dať rastlinky bližšie k oknu, alebo je to pre ne stále príliš málo (napr. severná strana zatienená stromami), môžeme im zaobstarať špeciálne svetlá – tzv. growlighty, ktoré na rozdiel od umelého osvetlenia, majú plnú škálu farebného svetla a preto slúžia ako náhrada prírodného svetla. 

2. Pozor na kúrenie!

Či už máte radiátor, podlahové kúrenie, alebo krb, jedno je isté – vykurovacia sezóna spôsobuje suchý vzduch. Okrem toho, sálavé teplo nerobí rastlinám dobre. Preto by sme mali v chladných mesiacoch pouvažovať nad správnym rozmiestnením rastlín v byte. Snažíme sa ich dať vždy ďalej od zapnutých radiátorov. Pokiaľ máme podlahové kúrenie a rastliny na zemi, môžeme využiť stojany na rastliny, poličky, stolíky či vyššie kvetináče.

Proti suchému vzduchu spôsobenému kúrením je ideálne bojovať zvlhčovačom, ktorý robí dobre nielen kvetom, ale aj nám. Ak však nemáme takú možnosť, môžeme rastliny každodenne rosiť. Pri rosení dávame pozor na zrolované nerozvinuté listy. Ak by sa do nich dostala voda a zostala tam, mohlo by to spôsobiť sčernanie listu. Na zvlhčenie vzduchu v miestnosti tiež môžeme použiť nádobky s vodou umiestnené na radiátore a okolí rastlín. Z nich sa bude odparovať voda a zabezpečí lepšie podmienky pre rastliny.

Náš tip: Do podmisky dajte vrstvu kamienkov a zalejte vodou. Vďaka kamienkom rastlina nebude stáť vo vode, no odparovaním vody jej zabezpečíte vyššiu vzdušnú vlhkosť.

3. Polievajte v zime rastliny menej

V lete sme mohli polievať rastliny ostošesť, pretože bolo horúco a substrát rýchlo presychal. Na jeseň a v zime si však musíme dávať pozor. Rastlinky majú málo svetla a preto idú do štádia tzv. dormancie, čo je niečo ako zimný spánok. Rastlina vtedy vytvára minimum zelenej hmoty (spomalí svoj rast) a sústredí sa na to, aby prežila zhoršené podmienky. Preto nevie ani prijímať veľa vody.

Zálievku preto znížime. Substrát môžeme nechávať preschnúť o čosi viac ako v lete.

4. Hnojenie odložte na jar

V chladných mesiacoch prestaneme hnojiť alebo vymeníme klasické hnojivo za jesenné, ktoré nepodporuje tvorbu zelenej hmoty. Na jeseň ho používame podľa návodu a v zime znížime jeho koncentráciu, alebo ho nepoužívame vôbec. 

5. Niektoré rastliny cez zimu spia – doprajte im odpočinok

Niektoré hľuzoviny, ako napríklad oxalis či caladium na jeseň strácajú listy a zimu prežijú stiahnuté v hľuzách, ktoré počas chladných mesiacov nepolievame. Hľuzy môžeme buď nechať v kvetináči s hlinou, alebo ich vybrať a odložiť na suché chladné miesto. Na jar opäť začneme polievať a rastlinky opäť vyrastú.

Existujú druhy mäsožraviek, ktoré tiež na jeseň vyschnú a opätovne sa prebudia až na jar.

Druhy patriace medzi kaktusy a sukulenty by sme mali na zimu umiestniť na chladnejšie miesto a úplne obmedziť zálievku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *