Strelitzia – ako sa starať o túto majestátnu rastlinu, aby sa jej darilo

Strelícia je naozaj impozantnou ozdobou, keď je dospelá. Je ideálnou rastlinou do veľkých priestorov, oživí každú chodbu, obývačku či veľkú sálu. Starostlivosť o ňu nie je veľmi náročná, potrebuje iba dostatok svetla a primeranú zálievku.

V článku sa dozviete:

  • Aké druhy poznáme?
  • Sú všetky tak veľké?
  • Čo potrebuje na to, aby vykvitla?
  • A ako sa o ňu starať, keď si ju zaobstaráme?
  • Je jedovatá, alebo spôsobuje alergiu?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Strelitzia, po slovensky strelícia, v angličtine získala prezývku bird of paradise = rajka. Tento názov, dostala pre podobu jej kvetu s letiacou rajkou, kolibríkom či hlavou vtáka s dlhým zobákom. Tiež sa jej hovorí Wild banana = divoký banánovník, pretože majú s banánovmíkom podobné listy a dokonca sú príbuzné.

Pochádza z Južnej Afriky, no dnes už rastie aj v Mexiku. Patrí do čeľade Strelitziaceae. 

Vzhľad a rozmery

Poznáme 5 druhov strelícií, z nich dva sa pestujú ako okrasné rastliny (v našich končinách izbové, alebo v lete v exteriéri) – Strelitzia nicolai a Strelitzia reginae. Existuje aj niekoľko kultivarov a hybridov. Ich listy sú dlhé, pevné a špicaté a rastú v trsoch.

Strelitzia nicola je najväčšou strelíciou a v ideálnych podmienkach, napríklad v prírode, môže dorásť až do výšky 10 m.

Strelitzia reginae môže dosiahnuť 2 m, vo výnimočných prípadoch o niečo viac.

Strelície majú kvety zvláštneho tvaru. Najčastejšie sú fialovo-žlté a modro-biele, no sú aj rôzne kultivary s kvetmi iných farieb.

Vedeli ste, že?

Strelícii sa občas môže roztrhnúť list pozdĺž žilnatiny. Je to normálne. Deje sa to preto, že listy sú uspôsobené, aby sa v prírode trhali, aby sa do nich nemohol oprieť vietor a rastlinu zlomiť.

Ako pestovať strelíciu

Umiestnenie

Strelícia by mala byť umiestnená na plnom slnku. Je teda rastlinou, ktorú môžeme umiestniť na parapet, kým je mladá. Väčšie strelície vyniknú ako solitéry v rohoch miestností (s dostatočným svetlom), ale aj ako centrálny prvok.

Čím je rastlina staršia, tým je odolnejšia voči vonkajším vplyvom, ako napríklad prievanu či zmenám teplôt. Nemali by sme však strelíciu umiestňovať na miesto, kde je silný prievan neustále, ani k oknu, ktoré v zime otvárame.

V lete môžeme strelíciu umiestniť na balkón či terasu. Počas letnenia vonku zvykne rastlina rýchlejšie podrásť.

Zalievanie

Strelícia má rada pomerne bohatú zálievku od jari do jesene, v zime jej stačí vody menej. Medzi zálievkami by sme mali nechať preschnúť vrchné 3 cm substrátu a po poliatí tiež vyliať z podmisky alebo dekoračného črepníka prebytočnú vodu, ktorá vytečie drenážnymi otvormi z kvetináča.

Polievať by sme ju mali minimálne raz týždenne podľa okolitých podmienok.

Strelícia má rada vyššiu vzdušnú vlhkosť. Ak jej nemá dostatok, môžu jej schnúť okraje a špičky listov. Preto by sme ju mali rosiť alebo k nej umiestniť zvlhčovač vzduchu, či misku, z ktorej sa bude odparovať voda.

Presádzanie

Strelíciu presádzame raz za 1 – 2 roky na jar, pred kvitnutím. Staršie, veľké rastliny stačí presádzať raz za 5 rokov.

Pri malých rastlinách zvolíme kvetináč o 1 cm väčší ako pôvodný, pri starších o 3 – 5 cm. Kvetináč by mal byť plastový alebo terakotový s drenážnym otvorom a ten môžeme položiť na podmisku alebo do ozdobného črepníka. Použijeme substrát pre palmy, prípadne pre izbové rastliny. Po presadení ju nezabudneme poliať.

Zaujímavosti

Strelícia je vyobrazená na zadnej strane 50 centov juhoafrickej meny (juhoafrických randov). 

Strelitzia nicolai patrí medzi malé množstvo rastlín, ktoré obsahujú farbivo bilirubín, ktoré sa väčšinou nachádza u živočíchov. 

Hnojenie

Strelíciu hnojíme hnojivom na palmy alebo na izbové rastliny od jari do jesene. Môžeme použiť tyčinkové alebo tekuté hnojivo, nikdy nepoužívame viac druhov hnojiva naraz a vždy sa riadime návodom na obale daného hnojiva. Pre podporu kvitnutia odporúčame použiť hnojivo na kvitnúce rastliny.

Množenie

Strelícia sa množí výsevom alebo rozsádzaním pri presadení. Ideálne je rozsádzať výhonok, ktorý má aspoň 4 listy. Pri presádzaní výhonok môžeme ho opatrne oddeliť. Pokiaľ to ide ťažko, môžeme si pomôcť ostrým nožom. Oddelený výhonok zasadíme do samostatného kvetináča. 

Vedeli ste, že?

Peľ strelícií nie je prenášaný vetrom. Je to preto, že strelície sú opeľované vtáčikmi – nektárovkami, ktoré pijú ich nektár a ich peľ roznášajú z kvetu na kvet. Na tulec si sadnú a svojou váhou sa kvet otvorí a peľ sa dostane na nohy vtákom, ktoré ho potom takýmto spôsobom roznášajú z kvetu na kvet. 

Kvitnutie

Strelície prvýkrát kvitnú po 5 – 7 rokoch života.  Kvitnú na jar a v lete. Počas kvitnutia ich iba polievame a prihnojujeme. Nemali by sme ich vtedy presúvať ani presádzať. Pokiaľ je kvitnúca strelícia v zlom stave, mali by sme kvety odstrihnúť, pretože kvety rastlinu vysilujú. Keď kvety odkvitnú a uschnú, odstránime ich z rastliny.

Občas kvety vykvitnú, keď má rastlina veľmi zlé podmienky ako posledná možnosť záchrany a rozmnoženia sa pred tým, ako úplne uhynie. Preto, ak máme strelíciu, ktorá nám odchádzala (žltnú listy, vädne a podobne) a zrazu vykvitla, znamená to, že by sme sa mali pokúsiť jej zmeniť podmienky. V takom prípade kvet musíme odstrániť, aby rastlinu úplne nevyčerpal. 

Kvety strelícií sa skladajú z listeňov, ktoré tvoria tulec a sú modré alebo fialové a z kvetu, ktorý je biely, žltý alebo oranžový. 

siegfried poepperl zPOcV2HwIUg unsplash Plantizia.sk

Je rastlina jedovatá?

Strelícia je mierne jedovatá. Môže spôsobiť nevoľnosť a tráviace ťažkosti. Sú jedovaté všetky jej časti, vrátane kvetov či semien. 

Kvety strelícií neobsahujú peľ prenášaný vetrom a ich peľ nespôsobuje takmer vôbec alergiu. Podľa registra OPAL, ktorý hodnotí rastliny podľa toho, do akej miery spôsobujú alergiu, sa strelície umiestňujú na najnižšom stupni. 

Práve dostupné strelície

One thought on “Strelitzia – ako sa starať o túto majestátnu rastlinu, aby sa jej darilo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *