Svokrine jazyky

Svokrine jazyky sú nenáročné izbové rastliny, vhodné aj pre začínajúcich pestovateľov. Už v minulosti boli vďaka svojej nenáročnosti veľmi populárnou rastlinou nielen do domácností, ale aj na okrasu školských chodieb či kancelárií. Teraz táto retro rastlinka zažíva svoj comeback. Po čase, kedy upadla do zabudnutia, opäť nechýba v zbierke každého správneho milovníka rastlín. Vďaka tomu, že je takmer „nezabiteľná“, je veľmi vhodnou pre začiatočníkov či roztržitých pestovateľov. Na rozdiel od mnohých iných rastlín dobre znáša aj to, keď ju zabudnete poliať, umiestnite do tienistého rohu, na priame slnko či do prievanu. Svokrine jazyky sú jednoducho vhodné všade a pre každého.

V článku sa dozviete:

  • Odkiaľ svokrine jazyky pochádzajú?
  • Ako sa treba starať o svokrine jazyky?
  • Môžu byť svokrine jazyky umiestnené v tieni?
  • Ako sa svokrine jazyky množia?
  • Sú svokrine jazyky jedovaté?

Odpovede na všetky tieto otázky nájdete práve v tomto článku rovnako ako aj podrobný návod na starostlivosť.

Názov a pôvod

Svokrine jazyky je ľudový názov pre niekoľko druhov dracén (Dracaena), ktoré boli v minulosti samostatným rodom Sansevieria. Pod týmto názvom sú stále veľmi známe. Patria do čeľade Asparagaceae, po slovensky asparágovité. V angličtine sú známe ako Mother-in-law´s tongue alebo Snake plant. Svokrine jazyky pochádzajú zo západnej Afriky, Madagaskaru a korene majú aj v južnej Ázii.

Vzhľad a rozmery

Medzi svokrine jazyky sa zaraďuje viac ako 70 rôznych druhov, ktoré majú podobné črty, ale vzájomne sa odlišujú. Typické pre tieto rastliny sú pevné tvrdé listy rastúce smerom nahor, zužujúce sa do ostrej špičky. Tieto listy môžu byť buď rovné a ploché ako má napríklad Sansevieria trifasciata laurentii, Sansevieria moonshine či Sansevieria masoniana. Môžu byť aj úzke a dlhé pripomínajúce ostne ako má napríklad Sansevieria gracilis či Sansevieria cylindrica alebo menšie so stočeným okrajom ako má napríklad Sansevieria kirkii.

Pri vyšších druhoch ako napríklad Sansevieria trifasciata laurentii listy dorastajú do výšky cez 70 centimetrov. Menšie druhy dorastajú do dĺžky listov okolo 30 centimetrov.

Vedeli ste, že?

Sansevierie podľa výskumu NASA veľmi dobre čistia toxíny zo vzduchu. Odstraňujú napríklad škodlivé látky ako benzén, formaldehyd, toluén. Svokrine jazyky sú tiež vhodnou rastlinou do spálne, keďže na rozdiel od iných rastlín v noci neprodukujú oxid uhličitý, ale pokračujú v produkcii kyslíka rovnako, ako to robia aj počas dňa.

Ako pestovať svokrine jazyky?

Svokrine jazyky sú odolné rastlinky. Dobre zvládajú nepriaznivé podmienky a takisto ich takmer nikdy nenapadnú škodce a teda sú vhodnou rastlinkou aj pre pestovateľov začiatočníkov. V nasledujúcej časti sa dočítate podrobné informácie k starostlivosti.

Umiestenie

Majú najradšej miesta s rozptýleným svetlom. Veľmi dobre však zvládajú aj umiestnenie v tieni či na priamom slnku. Ak ich však chcem dať na priame slnko, musíme ich postupne privykať. Teplota vzduchu by nemala klesnúť pod 10 stupňov. Svokrine jazyky sú veľmi tolerantné voči prievanu, radiátoru i klimatizácii. Vďaka tomu sú vhodné aj do priestorov, kde sa iným rastlinám nedarilo.

Zalievanie

Počas jari a leta ich zalievame vždy, keď preschne takmer všetok substrát. Približne teda potrebujú vodu raz za dva týždne. V zime zálievku obmedzíme a zalievame približne raz mesačne. Svokrine jazyky si udržiavajú vodu vo svojich pevných kožovitých listoch a teda nepotrebujú veľmi častú zálievku.

Ak náhodou na rastlinku zabudneme a dlhší čas ju nepolejeme, nemusíme sa báť. Rastlinka vďaka zásobe vody, ktorú má v listoch neuschne. Vo veľmi suchom byte sa môže stať, že zemina bude presychať rýchlejšie a teda budete musieť polievať trochu častejšie ako raz za dva týždne.

Pôda

Svokrine jazyky sú rastliny sukulentného typu a teda je pre ne vhodná pôda v ktorej sa veľmi nedrží voda. Môžete ich zasadiť do zeminy na kaktusy a sukulenty, ale zvládnu aj substrát na zelené izbové rastliny. Ideálne je tieto dva substráty zmiešať, prípadne primiešať aj kremičitý piesok alebo perlit. Tiež je pre ne vhodný substrát pre palmy.

Presádzanie

Tieto rastlinky nemajú rady, keď majú okolo seba príliš veľa zeminy a teda je dobré kvetináč vymeniť za väčší až vtedy, keď im pôvodný nestačí a z drenážnych dierok na dne kvetináča trčia korienky. Nový kvetináč by mal mať len o jeden, dva centimetre väčší priemer ako ten pôvodný. Mal by mať na spodku drenážne otvory, aby mohla prebytočná voda odtekať. Po poliatí by sme ju mali vyliať z podmisky alebo z ozdobného črepníka, aby nikdy nestáli vo vode.

Hnojenie

Svokrine jazyky sa môžu prihnojovať počas vegetačného obdobia a to od jari do jesene. Vhodné je pre ne tekuté a tiež tyčinkové hnojivo pre izbové rastliny. Nikdy však nepoužívame oboje hnojivá naraz. Vždy sa riadime návodom na obale.

Množenie

Svokrine jazyky sa môžu rozmnožiť tak, že sa oddelí jeden trs rastliny od ostatných. Dobre sa tiež množia listovými odrezkami, ktoré môžu zakoreniť vo vode, v perlite alebo v pôde. Pri množení odrezkami sa často stáva, že nová rastlinka nebude mať panašovanie.

Sú svokrine jazyky jedovaté?

Áno, svokrine jazyky sú toxické pre mačky aj psy. Po skonzumovaní môže dužina vnútri listov spôsobiť tráviace ťažkosti a podráždenie slizníc. Je teda vhodné umiestniť ich mimo dosahu detí a domácich miláčikov.

Zaujímavosti

  • Pokiaľ majú svokrine jazyky dobré podmienky, môžu vykvitnúť. Kvety môžu byť biele so zeleným nádychom, červeno-fialové alebo béžové v závislosti od druhu. Ružica listov, ktorá vykvitla, už nebude produkovať nové listy, ale ani neumrie. Z podzemných stoniek bude vyháňať nové dcérske ružice.
  • V Afrike sa používajú na tvorbu vlákna pre rybárske siete, lodné laná, vodeodolné textílie a taktiež tetivy lukov. Niektoré druhy majú antiseptický účinok a ich šťava sa používa na dezinfekciu rán.
  • Domorodé kmene Afriky spájajú niektoré kultivary s bohmi búrky či vojny a využívajú ich pri rituáloch proti zarieknutiu.
  • V Austálii sú niektoré druhy považované za burinu.
  • Sansevieria využíva špeciálny typ dýchania ako niektoré sukulenty. Prieduchy otvára iba v noci, čo zabraňuje nadmernému vyparovaniu počas horúčav.

One thought on “Svokrine jazyky

  1. Darina says:

    Dobrý večer,som veľká milovníčka kvetin kvety je moj život, som vdova mám 76.rokov prepáčte nechcem Vám tu písat svoj životopis každý kvietok,ktorý si kúpim sa s neho teším tak ako teraz dakujem Vám…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *