Tillandsie – vzdušné rastliny: ako sa o ne správne starať

Keďže air plants, alebo vzdušné rastliny naberajú v poslednom čase na popularite, pravdepodobne ste sa už s nimi stretli. Rastlinky bez kvetináčov na vás pozerali zo sklenených nádob, zavesené len tak vo vzduchu na špagátikoch, či nalepené na dreve alebo na kamienkoch.

V článku sa dozviete:

  • Ako je to možné, že tieto rastlinky nemusia byť v kvetináči?
  • Z čoho tieto rastlinky žijú? 
  • Sú vďaka životu bez nutnosti zasadenia do substrátu menej náročné na starostlivosť, alebo je to naopak? 
  • Vieme im v domácom prostredí vytvoriť dobré podmienky na život? 
  • Ako sa o tillandsie treba starať? 

Pozrite sa s nami bližšie na tieto záhady prírody, aby ste im vedeli dať to, čo pre spokojný rast potrebujú.

Názov a pôvod

Tillandsie patria do čeľade Bromeliaceae (broméliovité), kam patrí veľa rastlín, napríklad vrízea, guzmánia, aechmea, alebo napríklad aj ananás. Zaujímavé je, že patria medzi jednoklíčnolistové rastliny, kam patria napríklad aj trávy či palmy. Väčšina rastie ako epifyty na stromoch a skalách. Sú však aj druhy, ktoré nájdeme v zemi.

Nájdeme ich hlavne v cetrálnej a južnej Amerike. Žijú v lesoch, v horách a dokonca aj na púšti. Tie z púšte sú aerofyty – majú iba malinké korienky, ktorými sa pridržiavajú sypkého púštneho substrátu, zloženého hlavne z piesku.

Rozdeľujeme ich na 7 druhov: Pseudo-Catopsis, Diaphoranthema, Phytarrhiza, Anoplophytum, Pseudalcantarea, Allardtia a Tillandsia.

Vzhľad a rozmery

Dôležité je rozdelenie na dva typy – zelené a strieborné, pretože od toho sa bude odvíjať aj starostlivosť o ne.

Väčšina má stonku zakrpatenú a listy rastú v rozetách do tvaru košíka, vďaka čomu zbierajú ľahšie vodu. Na povrchu listov sa nachádzajú drobné chĺpky/šupinky, tzv. trichómy. Tie dokážu uskladniť pomerne veľké množstvo vody (v odumretým bunkách a živé bunky potom túto vodu postupne podľa potreby prenášajú do rastliny). Podľa ich množstva majú tillandsie aj farbu. Strieborné sú pokryté väčším množstvom šupiniek, to znamená, že vydržia väčšie sucho a šupinky ich tiež chránia pred slnkom. Preto ich môžeme umiestniť na svetlejšie miesto, ako tie zelené. Tie majú šupiniek menej a vodu im musíme dopriať častejšie (akým spôsobom si vysvetlíme už o chvíľu). Listy sú väčšinou tvrdé.

Tillandsie poznáme v mnohých veľkostiach, najmenšou je Tillandsia usneoides, alebo aj španielsky mach, ktorá rastie zamotaná sama o seba a vytvára tak husté závesy. Častokrát sa v prírode nachádza prichytená o stromy. Najväčšími tillandsiami sú Tillandsia grandis a Tillandsia krukoffiana. Tieto môžu dorásť až do približne troch metrov. Vzhľadom zaujímavá je aj Tillandsia tectorum, ktorá má trichómy také dlhé, že vyzerá, že je chlpatá. Žije vysoko v horách prichytená o skaly a kamene a vlahu zbiera z oblakov, ktoré sa držia na vrchole hôr.

Zo záhradníctiev možno poznáte aj Tillandsia cyanea – Tillandsiu modrú, ktorá sa predáva v kvetináči. Zdobí ju klas cyklámenových listenov a kvitne na modro.

Medzi najobľúbenejšie druhy patria Tillandsia ionantha, či už v ružovej alebo zelenej variante, alebo netradičná Tillandsia caput medusae, ktorá svojim pokrúteným tvarom pripomína medúzu. V posledných rokoch sa teší veľkej obľube aj Tillandsia xerographica, ktorá má okrúhly tvar.

Ako pestovať tillandsie

Umiestnenie

Tillandsie umiestnime na miesto s rozptýleným svetlom. Platí pravidlo, že čím je tillandsia bledšia, tým viac svetla potrebuje. Priamym slnečným lúčom by sme sa však mali vyhnúť, hlavne v lete a ak je rastlinka umiestnená za sklom, pretože by nám mohli rastlinku spáliť.

Vzdušné rastliny by nemali byť na mieste, kde je prievan a tiež nie pri spustenom radiátore, pretože sálavé teplo z neho ich rýchlo vysuší.

Zelenšie druhy tillandsií vydržia aj miesto s menším podielom svetla.

Ak máte okno v kúpeľni, je to pre ne výborné miesto, vďaka vysokej vzdušnej vlhkosti. 

Tillandsie sa môžu len tak položiť na stôl, alebo ich môžeme zavesiť do vzduchu, položiť na samorasty či kamene, alebo jemne pridrôtovať napríklad o drevo. Veľmi dekoratívne pôsobia ak sa pestujú v sklenených nádobách – teráriách či aeráriách, ktoré sú závesné alebo položené na stole či poličke.

Air plants môžeme umiestniť aj na ozdobnú keramickú tácku.

Zalievanie

Tillandsie môžeme zavlažovať dvoma rôznymi spôsobmi. Prvým z nich je rosenie. Rosiť by sme air plants mali každé 2 – 3 dni v závislosti od vzdušnej vlhkosti. Napríklad, ak ich máme v kúpeľni, pri zvlhčovači vzduchu či nad otvoreným akváriom, nemusíme rosiť tak často. Ak však máme doma veľmi teplo a sucho, môžeme ich rosiť aj každý deň.

Druhým spôsobom je pravidelné namáčanie tillandsií do vody. Namáčať tillandsie môžeme každých 5 – 7 dní. Pobyt vo vode môže byť 20 minút až 1 hodinu. Ak náhodou tillandsiu necháme vo vode dlhšie, nič sa nestane. Po namoční rastlinky musíme poriadne otriasť a nechať odkvapkať ružicou smerom nadol, aby z nich vytiekla prebytočná voda.

POZOR: Tillandsie vždy rosíme aj polievame mäkkou vodou, napríklad dažďovou alebo prevarenou. Toto je veľmi dôležité, pretože minerály vo vode by upchali trichómy a rastlinky by potom nemali ako prijímať vodu a postupne by vyschli. 

Presádzanie

Tillandsie presádzať nemusíme, keďže väčšina z nich rastie bez pôdy. Už spomínaný druh Tillandsia cyanea, ktorý sa pestuje v kvetináči, presádzame raz za 2 – 3 roky do substrátu pre orchidey, ideálne použiť značku Profík, ktorá obsahuje len kôru, rašelinník a kokosové vlákno. 

Hnojenie

Od jari do jesene môžeme používať špeciálne hnojivo na tillandsie. Môžeme tiež použiť redšiu koncentráciu hnojiva pre orchidey: raz do mesiaca do vody na polievanie/rosenie pridáme polovičnú koncentráciu tekutého hnojiva pre orchidey a bromélie.

Množenie

Tillandsie môžeme množiť vtedy, keď pri báze koreňa vytvoria dcérske rastlinky. Tieto „bábätká“ môžeme oddeliť ostrým nožom veľmi opatrne, keď budú mať veľkosť aspoň tretiny materskej rastliny. Väčšinou sa na rastlinke vytvárajú až po kvitnutí. Môže ich byť 1 – 2 kúsky, ale niekedy aj viac ako 5 naraz.

Je rastlina jedovatá?

Tillandsie nie sú jedovaté, sú bezpečné pre ľudí i zvieratá. 

Práve dostupné vzdušné rastliny tillandsie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *