Tradescantie

Ste milovníkmi ružovej či fialovej farby? Tradescantie sú tými vhodnými rastlinami pre vás, keďže veľa z ich druhov hrá práve týmito farbami. Tradescantie sú nenáročné rastlinky, vhodné aj pre začiatočníkov. Veľa ľudí má skúsenosti, že aj keď sa o ne starali minimálne, spokojne im rástli. O ich nenáročnosti svedčí aj to, ako ľahko sa množia vo vode stonkovými odrezkami. Sú to rozkošné ťahavé rastliny, ktoré oživia každú poličku.

V článku sa dozviete:

  • Kam umiestniť tradescantiu?
  • Je potrebné tradescantiu rosiť?
  • Ako môžeme tradescantiu rozmnožiť?
  • Je tradescantia jedovatá?

Čítajte ďalej a uvidíte, že túto rastlinku sa nemusíte báť pestovať a určite sa jej u vás bude dariť. 

Názov a pôvod

Tradescantie pochádzajú z Amerického kontinentu a poznáme ich až 75 druhov. Patria do čeľade Commelinaceae, po slovensky podenkovité. Do Európy a celého sveta sa dostali ako okrasné a izbové rastliny už v 17. storočí. Názov dostali po botanikoch s menami John Tradescant the Elder a John Tradescant the Younger. Rastú v mnohých environmentálnych podmienkach, väčšinou v tropických oblastiach, v lesoch, na poliach a lúkach. 

Vedeli ste, že?

Indiáni používajú Tradescantiu virginiana na liečbu nevoľnosti. 

Vzhľad a rozmery

Tradescantie sú ťahavé rastliny, ktoré sa ťahajú do výšky alebo vytvárajú koberce. Sú okrasné hlavne listom, avšak majú aj pekné menšie kvety. Tie môžu byť biele, fialové či dokonca modré.

Listy rôznych kultivarov pestovaných v domácnostiach sú často zospodu fialové a z vrchu majú pruhované panašovanie. Častokrát s ružovým nádychom ako napríklad Tradescantia quadricolor alebo Tradescantia Nanouk alebo so striebornými a fialovými prúžka ako Tradescantia zebrina. Niektoré druhy majú listy zelené s prúžkami ako Tradescantia Tiama a iné zas čisto zelené, ako napríklad Tradescantia Blushing Bride. Dĺžka stoniek môže dosiahnuť aj 60 cm. 

Zaujímavosť

Tradescantie sú dôležité pre cytogenetiku (odbor biológie, ktorý sa zaoberá bunkovou genetikou), pretože počas evolúcie prešli mnohými zmenami v štruktúre a počte chromozómov. Používajú sa aj ako bioindikátory environmentálnych mutagénov a radiácie. Farba tyčiniek v kvetoch, ktorá je normálne fialová, sa po vystavení určitým látkam sfarbia do ružova. Z niektorých druhov sa vyrábajú kvapky do očí proti únave a preťaženiu. 

Ako pestovať tradescantie?

Umiestnenie

Umiestnime tradescantiu na svetlé stanovisko bez priamych slnečných lúčov, ktoré by ju mohli spáliť. Od jari do jesene jej veľmi prospieva letnenie na zatienenom, ale svetlom mieste na balkóne či záhrade. Pokiaľ ju umiestnime na príliš tmavé miesto, listy nebudú pekne sfarbené.

Pestujeme ju ako ťahavú rastlinu, takže je ideálna do závesných kvetináčov a do macramé, či na vysoké police.

Zalievanie

Tradescantiu zalievame približne raz za týždeň. Vždy ju polievame zospodu, pretože zvrchu má listy nahusto a ak by sa na nich udržiavala voda, mohla by rastlinka začať odhnívať. Môžeme ju rosiť, ale nepotrebuje to. 

Presádzanie

Tradescantiu presádzame vždy na jar. Rýchlo sa rozrastá, takže ideálne je presádzať ju každý rok. Použijeme substrát na izbové rastliny, odporúčame kvalitný substrát Profík. 

Hnojenie

Tradescantiu hnojíme od jari do jesene hnojivom pre izbové rastliny. Postupujeme podľa návodu na danom hnojive. 

Množenie

Tradescantia sa množí veľmi rýchlo a vďačne. Stačí, keď vezmeme stonkový odrezok s pár lístkami a dáme ho do vody. Tú meníme aspoň raz za týždeň. Po približne mesiaci, niekedy aj kratšie, sa objavia prvé korienky. Keď dosiahnu aspoň 3 – 4 cm, môžeme mladú rastlinku dať do substrátu.

Odrezok tradescantie môžeme sadiť aj priamo do substrátu. Je veľká pravdepodobnosť, že sa nám uchytí. 

Je tradescantia jedovatá?

Tradescantia je jedovatá a tiež je silným alergénom. Spôsobuje hlavne podráždenie citlivej pokožky pri dotyku. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *