Tučnolist / Crassula

Tučnolist, alebo Crassula ovata, je najčastejšie pestovaný sukulent. Keďže je veľmi nenáročný, stal sa obľúbenou súčasťou mnohých domácností. Podľa feng shui prináša šťastie a hojnosť. Pokiaľ tučnolistu doprajeme dostatok slnečných lúčov a opatrnú, no dostačujúcu zálievku, odvďačí sa krásnym vzhľadom pripomínajúcim stromček. Dá sa jednoducho tvarovať, pekne sa rozkonáruje, takže je ideálny aj na vytváranie bonsajov. 

V článku sa dozviete:

  • Prečo je tučnolist taký nenáročný?
  • Ako sa o tučnolist starať?
  • Aké podmienky vyžaduje tučnolist?
  • V akej pôde pestujeme tučnolist?
  • Aký veľký dokáže vyrásť tučnolist? 

Čítajte až do konca a dozviete sa množstvo informácií a zaujímavosti o tučnolistoch.

Názov a pôvod

Crassula ovata, po slovensky tučnolist, má názov podľa svojich sukulentných lístkov, ktoré sú plné zásobného pletiva, v ktorom uskladňuje vodu a živiny. Patrí do čeľade Crassulaceae – tučnolistovité. Pochádza z Južnej Afriky. Existuje mnoho poddruhov a kultivarov. Niektoré majú veľmi rozdielny vzhľad. Okrem druhu Crassula ovata sa u nás môžete stretnúť aj s druhom CRASSULA arborescens, ktorý má bledozelené a kučeravé listy. Crassula ovata je v zahraničí známa pod názvami jade plant, money plant, lucky plant a money tree, pretože sa o nej hovorí, že prináša šťastie, bohatstvo a prosperitu. Kedysi sa volala CRASSULA portulacea.

Vedeli ste, že?

Podľa feng shui je Crassula jedným z najmocnejších stromčekov šťastia. Prináša hojnosť a bohatstvo, celkovú prosperitu. Kvetináč by mal byť zelený alebo fialový. Na spodok kvetináča môžeme položiť cent a naň zasadiť rastlinu. 

Vzhľad a rozmery

Tučnolisty sú sukulentné rastliny, so sukulentnou stonkou aj listami. Stonka po čase drevnatie a rastlina pripomína stromček alebo krík. Zvnútra však drevnatá nie je, ale zostáva mäsitá a naďalej uchováva vodu. Tučnolisty majú rôzne tvary listov, ale základ je oválny, vajíčkový tvar, podľa ktorého dostala Crassula druhový názov ovata. Listy sú kožovité, lesklé, väčšinou s viditeľnými prieduchmi. Crassula ovata má listy zelené a oválne. V lete a na jeseň sa sfarbujú zo slnka najmä po okrajoch do červena. Varieta Crassula Hulk má špicaté konce listov, Crassula Sunse má okraje listov oranžové až červené s jemným panašovaním. Crassula Gollum má listy rúrkovitého tvaru, viac sa vetví a vo vyššom veku má hrubší kmeň. Existujú aj ďalšie panašované variety, napríklad Crassula Tricolor.

Tučnolist môže dorásť až do výšky 2,5 m. Ročne vyrastie približne 5 až 20 cm.

Zaujímavosť

Crassula je rastlina vhodná na tvarovanie a vytváranie bonsaiov. Ideálny čas na rez je koniec zimy a predjarie, pretože nové výhonky rastú spočiatku pomaly, a s pribúdajúcim svetlom sa rozrastajú. CRASSULA ovata “Gollum” je na tvarovanie ideálna, dajú sa krásne vytvarovať aj mladé rastlinky, rýchlejšie rastie, vytvára viac rozvetvení a má hrubší kmienok, takže ako bonsai je veľmi pôsobivá. Takéto stromčeky by sme mali mať v plytkej, menšej miske (samozrejme s drenážnym otvorom).

Ako pestovať tučnolist

Umiestnenie

Tučnolist potrebuje umiestnenie na priamom slnečnom svetle. Keď bude mať málo svetla, bude mať bledé, malé listy. Tiež sa môže ťahať za svetlom, takže bude mať dlhé, málo olistené stonky. Listy budú postupne žltnúť, slabnúť a opadávať. Tučnolist nemá rád prievan, ani časté zmeny teplôt. 

Zalievanie

Tučnolist sa polieva ako väčšinu kaktusov a sukulentov – v lete polievame vždy po kompletnom preschnutí pôdy, na jeseň zo zálievky uberáme a v zime crassulu zazimujeme a nepolievame vôbec. Na jar znova začneme postupne polievať. Po poliatí musíme vždy vyliať prebytočnú vodu z podmisky či ozdobného črepníka. Rosenie listov nie je vhodné.

Presádzanie

Tučnolist presádzame vždy na jar. Mladé rastliny približne raz za rok až dva, staré veľké rastliny stačí presádzať raz za 3 – 5 rokov. V prípade, že je rastlinka veľmi ťažká, môžeme vymeniť len vrchnú vrstvu pôdy. Tučnolist pestujeme v substráte na kaktusy a sukulenty, ktorý je dostatočne vzdušný a nebráni rýchlemu presychaniu pôdy, ktoré je dôležité, aby nehnili korene. Sadíme do plastového alebo terakotového črepníka s drenážnymi otvormi na spodnej strane kvetináča. 

Hnojenie

Crassulu hnojíme od jari do jesene hnojivom na kaktusy a sukulenty. Riadime sa návodom na obale daného hnojiva, alebo ho aplikujeme menej často – tučnolist stačí hnojiť málinko. Príliš veľa hnojiva môže zabrániť vyfarbovaniu listov na slnku. Tučnolist nehnojíme viac, ako je napísané v návode, lebo to by ho moho spáliť.

Množenie

Crassulu množíme stonkovými odrezkami, ktoré môžeme nechať zakoreniť vo vode, priamo v substráte na kaktusy a sukulenty alebo v perlite. Môžeme ju množiť aj z listov. Listy idú pomerne ľahko oddeliť od stonky. Takýto list by sme mali nechať pár dní len tak položený zaschnúť. Po pár dňoch ho môžeme vložiť do substrátu na kaktusy a sukulenty či perlitu tou časťou, kde bola stopka. 

Je rastlinka jedovatá?

Všetky tučnolisty sú mierne jedovaté a po požití môžu spôsobovať tráviace ťažkosti a nevoľnosť, prípadne, ak máte veľmi citlivú pokožku, aj podráždenie.

Zaujímavosti

  • Varieta “Gollum” je veľmi zaujímavá. Hovorí sa jej aj CRASSULA ovata Monstrosa. Listy sa rolujú a zrastajú a preto tvoria akési trubičky – nazývajú sa cylindrické. Pripomínajú uši Shreka 🙂 Okrem “Gollum” existujú aj odrody “Hobbit” a “Ladyfingers”, ktoré majú trošku iný tvar  a veľkosť listov. Existuje teória, že tieto mutácie vznikajú po napadnutí baktériami, tzv. mykoplazmami, čo sú baktérie bez bunkovej steny. Občas sa tieto rastliny vraj vedia vrátiť do pôvodnej rastovej podoby. Niekedy sa tieto rastliny dajú nájsť aj pod názvami ‚Convoluta‘, ‚Coral‘, ‚Red Coral‘, ‚Red Hobbit‘,’Nana‘ a ‚Skinny Fingers‘. V lete po tom, čo na ne svieti slnko, končeky sa zvyknú vyfarbovať do červena. Tieto všetky rastliny patria do skupiny s názvom Tolkien Group, keďže prvé dva kultivary – Hobbit a Gollum, boli pomenované podľa postáv v knihách Tolkiena. 
  • Ďalšou odrodou so zaujímavým názvom je odroda “Hulk”, ktorá vyzerá ako klasická Ovata, ale má špičky na koncoch listov a je pomenovaná podľa postavy z komiksov, ktorá má zelenú pokožku. 
  • Odroda “Sunset” zase stráca chlorofyl na okrajoch listov. Čím viac je na svetle, tým výraznejšie má panašovanie a tiež červené sfarbenie v dôsledku slnka, no nemali by sme ju letniť vonku na priamom slnku, lebo panašované časti sa rýchlo spália. Pokiaľ rastlina ide príliš do bielej a stráca priveľa chlorofylu, mali by sme ju umiestniť do tieňa. V zime, keď je svetla málo, zozelenie a farba sa vracia až na jar. Tiež by sme ju mali pravidelne otáčať, aby bola rovnomerne vyfarbená. Zaujímavé je, že táto odroda nekvitne. 
  • Crassule mávajú často príliš ťažké listy, ktoré ohýbajú konáre a tie im treba skracovať, prípadne im dať oporu. Tiež je normálne, že im opadávajú listy, najmä spodné – najstaršie. Deje sa to najmä počas obdobia sucha – u nás cez zimu. Tiež sa môže stať, že na rastline sa objaví vzdušný koreň. Toto väčšinou znamená, že rastlina nemá dostatok vlhkosti. Deje sa to prevažne na poškodených vetvách. Celú vetvu so vzdušným koreňom by sme mali odstrániť. 

5 thoughts on “Tučnolist / Crassula

  1. Mgr. Alžbeta Hilvertova says:

    Ďakujem,moju zvedavosť ste na 100% uspokojila, teraz budem hľadať, kde túto rastlinku kúpiť. Presťahovali sme sa z BA do TN k deťom pre vek(86-79)a kvietky som darovala priateľke. Tak začínam pestovať kvety znova.
    Všetko dobré, s pozdravom Betka

  2. Helena Hollá says:

    Mne asi po 2 týždňoch, ako som ju dostala, začali na nej opadávať listy a približne o ďalší týždeň úplne vyhynula. bolo to niekedy začiatkom septembra. Neviem, prečo, mala som ju prvýkrát

  3. Oľga Jelenová says:

    Dobrý deň, mám tučnolist niekoľko rokov, v poslednom období sa listy zmenšujú, niektoré sú lesklé hladké a niektoré sú akoby popraskané. Čo to môže spôsobovať?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *