Vianočné ruže / Poinsettie

Poinsettia alebo Vianočná ruža je tradičným symbolom Vianoc. Ľudia často poinsettie po sviatkoch odkvitnuté vyhadzujú. Pri troche snahy vám však môže každé Vianoce vykvitnúť a preto nie je vôbec potrebné kupovať každý rok novú. Prispejte s nami k uchovaniu životného prostredia a poďme si vysvetliť, čo spraviť, aby naša poinsettia zostala spokojná po celý rok a aby nás v čase Vianoc potešila farebnými listeňmi.

V článku sa dozviete:

  • Môže poinsettia opäť vykvitnúť?
  • Odkiaľ vianočné ruže pochádzajú?
  • Aká legenda sa viaže k poinsettii?
  • Sú vianočne ruže toxické?

Pozorne čítajte až do konca a veríme, že vám vaša vianočna ruža bude robiť radosť aj ďalšie sviatky.

Názov a pôvod

Poinsettia, alebo prýštec najkrajší je známy ako vianočná ruža či vianočná hviezda, pretože kvitne na Vianoce a jeho kvety svojim tvarom pripomínajú hviezdu. Jeho latinský názov je Euphorbia pulcherrima a patrí do čeľade euphorbiaceae – mliečnikovité.

V minulostia bola poinsettia samostatným rodom, dnes už je to iba podrod. Poinsettia pochádza z Mexika. Názov poinsettia vznikol tak, že Joel Robert Poinsett, prvý veľvyslanec USA v Mexiku, hľadal nové druhy rastlín. Keď objavil pri ceste nádherný ker s červenými kvetmi, vzal odrezky so sebou do svojho skleníku v Južnej Karolíne.

William Prescott, historik a odborník na hispániu, bol po spopularizovaní tejto rastliny požiadaný, aby jej dal nový názov. V svojej knihe Dobytie Mexika opísal Poinsettov príbeh a na jeho počesť nazval vianočnú hviezdu Poinsettia. Euphorbia pulcherrima znamená “najkrajšia euphorbia” a dostala ho preto, že nemeckému botanikovi C. L. Willdenowovi prerástla cez škáry v skleníku a jej červené kvety sa tlačili von, zdobiac celý skleník. 

Vedeli ste, že?

V súčasnosti existuje množstvo kultivarov a každoročne pribúdajú nové. Vianočné ruže tak môžete mať v rôznych odtieňoch ružovej, oranžovej, ale aj strakaté či čisto biele.

Vzhľad, rast a rozmery

Poinsettia je krík alebo menší strom, ktorý v prírode dorastá do výšky až 4 metre. V období Vianoc ju zdobia červené, ružové, biele/krémové či panašovené listene a drobné, nevýrazné žlté kvety. V marci sa pri troche šťastia môžu objaviť plody, ak sa opelila (vetrom, hmyzom), budeme mať neskôr semená. Potom ponad farebné listene začnú rásť nové výhonky, ktoré môžeme v apríli zakoreniť

Ako pestovať vianočnú ružu?

Umiestnenie

Poinsettia potrebuje umiestnenie na veľmi svetlom mieste bez priamych slnečných lúčov. Potrebe svetla v určitých obdobiach počas roka sa budeme venovať neskôr v článku. Je veľmi citlivá na prievan, teplo z radiátora, klimatizáciu a najmä zmeny teplôt. V žiadnom prípade nesmie byť v blízkosti okna, ktoré sa v zime otvára. Je teplomilná. Pokiaľ ju kupujete v zime, je dôležité, aby bola cestou domov chránená.

Zalievanie

Vianočná ruža je príbuzná sukulentov a pri polievaní by sme na to mali myslieť – neznesie premokrenie, preto pri polievaní vždy vylejeme prebytočnú vodu. Má však rada stále mierne vlhký substrát – polievame menším množstvom vody a substrát necháme preschnúť zhruba do polovice. Poinsettia má obdobie dormancie nie v zime, ako väčšina bežných izbových rastlín, ale so “zimovaním” začíname zhruba v polovici marca, nikdy nie neskôr, ako koncom marca. Vtedy zálievku postupne obmedzíme tak, že ju polievame, až keď preschne celý substrát. Polievaniu v rôznych obdobiach roka sa ešte budeme podrobne venovať.

Presádzanie

Pri presádzaní použijeme substrát pre izbové rastliny. Myslíme však na to, že je to čiastočne sukulent a preto substrát zmiešame s väčším množstvom perlitu alebo so substrátom pre kaktusy a sukulenty. Plastový alebo terakotový črepník s drenážnymi otvormi na spodku by sme mali zvoliť o 1-2 cm väčší, ako pôvodný. Presádzame po odkvitnutí a následnom reze, ideálne každý rok. 

Hnojenie

Poinsettiu hnojíme inak, ako väčšinu klasických izbových rastlín. Väčšina rastlín sa hnojí od jari do jesene, no poinsettiu hnojíme od júna do zhruba polovice marca. Môžeme použiť hnojivo na izbové rastliny.

Množenie

Poinsettie môžeme množiť odrezkami – pri reze, ak ešte neopadali všetky listy alebo v marci, keď vyrastajú nové výhonky. Odrezky môžeme nechať zakoreniť v perlite, prípadne aj priamo v substráte.

Ročný režim a ako docielime, aby vianočná ruža opäť kvitla?

Pokiaľ chceme, aby poinsettia vykvitla, od jesene (októbra) je to s jej umiestnením trochu zložitejšie. Poinsettia potrebuje 9 hodín čo najsilnejšieho svetla, no nie priameho a 15 hodín úplnej tmy. Je to preto, že v jej domovine je v tomto období veľmi krátky deň. Môžeme to spraviť tak, že ju budeme umiestňovať do skrine, alebo ak nemáme možnosť sa tomu pravidelne venovať, najlepšie je použiť growlight / rastové svetá v skrini alebo napríklad v krabici a zapnúť časovač. S týmto by sme mali začať začiatkom októbra. Trvanie svetla a tmy nemusí byť úplne presné, mali by sme sa aspoň približovať pomeru 9:15. Počas trvania “umelej noci” by na ňu nemalo zasvietiť žiadne svetlo, ani umelé.

Tiež by sme ju mali menej hnojiť aj polievať. Približne v druhej polovici novembra by sa jej listy mali začať vyfarbovať a v priebehu decembra vykvitne. V decembri jej potrebujeme dopriať veľa nepriameho svetla a môžeme ju normálne prihnojovať. 

Rastlina začne postupne odkvitať v priebehu januára a nad farebnými listeňmi sa začnú objavovať výhonky nových listov. Koncom marca, najneskôr v apríli, ju postupne prevedieme do odpočinkového režimu tým, že postupne znížime zálievku až tak, že bude substrát úplne presychať pred každou zálievkou. Postupne začne zhadzovať listy. V polovici apríla by sme ju mali presunúť na chladnejšie miesto – napríklad na chodbu, do pivnice… V tomto období nebude potrebovať ani veľa svetla. V polovici mája ju zrežeme tak, aby ostali iba cca. 10 cm dlhé stonky. Pokiaľ máme starú rastlinu, ktorej stonky už drevnatejú, režeme len mladé stonky, nie drevo. Pri reze necháme iba hlavné stonky, bočné odstránime tiež. Po zrezaní ju môžeme presadiť podľa bodu Presádzanie v tomto článku. Teraz ju môžeme prebrať poriadnou zálievkou a premiestnením na teplé, svetlé miesto. Koncom júna môžeme začať  poinsettiu prihnojovať, prípadne ju môžeme dať letniť do tieňa na balkón, terasu či záhradu. 

Sú vianočné ruže jedovaté?

Áno, ako všetky euphorbie, aj vianočná ruža je jedovatá. Avšak iba mierne, nemusíme sa jej báť. 

Zaujímavosti

  • Aztékovia nazývali vianočnú ružu Cuetlaxochitl. Považovali ju za symbol čistoty. Počas 14. až 16. storočia ju používali aj na medicínske účely. Jej miazga znižuje teplotu. Z jej listeňov získavali červené farbivo. Vo vysokých nadmorských výškach nejde túto rastlinu pestovať a preto si ju posledný kráľ Aztékov Montezuma nechával donášať z územia dnešného Mexico City. Neskôr ju mexický kresťania začali považovať za symbol Vianoc, keďže tradičné mexické vianočné ozdoby sú červenej farby a jej kvety im pripomínali betlehemskú hviezdu. 
  • O tom, ako sa poinsettia stala vianočným symbolom, existuje legenda. V Mexiku žil chlapec, príliš chudobný na to, aby dal na Štedrý Večer Kristovi dar. Povedali mu, že Boh príjme aj jednoduchý dar, darovaný s láskou. A tak pozbieral popri ceste obyčajnú listnatú rastlinu. Keď s ňou však vstúpil do chrámu, rastlina okamžite rozkvitla a zjavili sa na nej červené listene. Tak sa podľa tejto legendy stala pre Mexičanov poinsettia symbolom Vianoc.

Vianočné ruže na e-shope

One thought on “Vianočné ruže / Poinsettie

  1. Hana says:

    Veľká škoda že som si tento článok prečítala až teraz. Mame som kúpila dve vianočné ruže, a žiaľ neprežila. Tento rok určite prežijú vďaka vašim radám

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *