Závesné sklenené aerárium
Aranžmán s tillandsiami v aeráriu
Na vytvorenie okrasného aranžmánu s jednou či viacerými tillandsiami budete potrebovať piesok, menšie alebo väčšie kamienky podľa vášho vkusu. Použiť môžete napríklad aj mušle. Aranžovanie takéhoto mini terária alebo florária je kreatívna činnosť a fantázii sa medze nekladú.
Z kamienkov a pieskov môžeme postupným sypaním lyžičkou vytvoriť viaceré vrstvy. Ak máme len jeden dekoračný piesok či kamienky, úplne to stačí. So zaujímavou rastlinkou aranžmán vynikne aj tak. Materiál do aerária nasypeme tak, aby bola v strede malá jamka, do ktorej umiestnime tillandsiu, zvanú aj vzdušná rastlina. Ak máme aj jeden alebo dva väčšie kamienky, umiestnime ich vedľa tillandsie.
V posledných rokoch sa netradičné vzdušné rastliny stali trendom. Keďže sa nepestujú v kvetináčoch ako bežné izbové rastliny, sú obľúbeným doplnkom do rôznych netradičných aranžmánov. Pestovať ich môžete v sklenených aeráriách, rôznych zaujímavých vázach či len tak položené na kameni či dekoratívnej tácke.
Tillandsie obľubujú miesta s rozptýleným svetlom. Nevyžadujú priame slnko, ale preferujú svetlejšie miesta. Tmavšie druhy zvládnu aj polotienisté miesta. Milujú vyššiu vzdušnú vlhkosť, takže sú vhodné aj do miestností, ktoré sú vlhkejšie. Sú to vhodné rastliny aj do kúpeľne s oknom.
Tillandsie nepolievame, ale vlhkosť im dodávame jedným z dvoch spôsobov. Prvým spôsobom starostlivosti je pravidelné rosenie. Rosiť by sme ich mali každé 1-3 dni v závislosti od vzdušnej vlhkosti. Napríklad, ak ich máme v kúpeľni, pri zvlhčovači vzduchu či nad otvoreným akváriom, stačí rosiť menej. Druhým spôsobom je pravidelné namáčanie. Približne raz za týždeň celé rastlinky namočíme na hodinu do vody. Potom ich musíme poriadne vytriasť a nechať odkvapkať ružicou nadol, aby z nej vytiekla prebytočná voda. Následne ich môžeme vložiť späť do aranžmánu.
Tillandsie nie sú jedovaté, a teda sú bezpečné pre domáce zvieratá. Tento aranžmán teda môžeme umiestniť aj do domácnosti s rôznymi domácimi zvieratkami ako mačky či psy.
Letná, jesenná alebo zimná dekorácia
Na vytvorenie letného aranžmánu môžeme použiť rôzne mušle a kamienky, ktoré sme si priniesli z dovolenky pri mori. V prípade väčšej kreativity môžeme do stredu umiestniť aj malú figúrku loďky či majáku, aby sme navodili prímorskú atmosféru.
Do jesenného aranžmánu môžeme zakomponovať sušené listy, gaštany, žalude či rôzne bobule či malé halúzky vo farbách jesene. Fantázie sa medzi nekladú.
Pri zimnej dekorácii môžeme použiť umelý sneh, trblietavé dekoračné materiály, sviečku či klasické červené bobuľe či malé šišky. Opäť môžeme upustiť uzdu fantázii a vytvoriť rôzne kombinácii. Aerárium môže zdobiť stôl, alebo byť zavesené ako jedinečná ozdoba na stromček.
Aerárium ako svadobná dekorácia
Aeráriá s bielymi kvetmi, či bielymi kamienkami s drobnou ružovou či zelenou tilandsiou môžu byť umiestnené ako dekorácia na stoloch či zavesené na stenách. Výborne vyzerajú tiež v kombinácii s machom a kvetmi, napríklad ružami.
Recenzie
Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.