Rastlinné terárium trojfarebné

Rastlinné terárium trofarebné je unikátny rastlinný svet v štýlovej sklenenej nádobe. Toto terárium je výborný dizajnový doplnok do domácnosti či kancelárie. Dominantou terária sú malé rastlinky fittónie v zelenej, červenej a ružovej farbe. Teráriu sme vytvorili podložia, ktoré simulujú zemský povrch, slúžia na zachytávanie prebytočnej vody či ako ochrana proti plesniam. Vrch terária je dozdobený dekoračnou píniovou kôrou.

  • nenáročné na starostlivosť
  • doplnok, ktorý oživí vašu domácnosť
  • obľúbené ako darček
  • výška 17 cm

24,90 

Rastlinné terárium trojfarebné
Rastlinné terárium trojfarebné

24,90 

Zakúpením získate 125 vernostných lístkov!

Rastlinné terárium trojfarebné

Starostlivosť o terárium

Rastlinné terárium v elegantnej sklenenej váze umiestnime na miesto s rozptýleným svetlom. Na priamom slnku by sa rastlinky vnútri mohli spáliť. Terárium môžeme umiestniť aj do polotieňa, avšak dbáme na to, aby bolo v miestnosti dostatok svetla, aby sa rastlinky nevyťahovali do výšky.

Terárium, zvané aj florárium, zalievame približne raz za jeden až dva týždne, podľa teploty prostredia. V lete zalievame častejšie, v chladných mesiacoch stačí menej. Vďaka tomu, že je terárium polouzavreté, drží sa ňom viac vlhkosti a teda nevyžaduje časté zalievanie. Na poliatie použijeme približne deci vody. Vodu lejeme pomaly dookola celého terária, aby sa dostala ku každej rastlinke.

História rastlinných terárií a prečo sú tak obľúbené

Rastlinné terárium, inak nazývané aj plantárium alebo florárium je malý rastlinný ekosystém v sklenej nádobe.

História rastlinných terárií siaha až do prvej polovice 19. storočia. Prvé rastlinné terárium vynašiel anglický doktor a botanik Dr. Nathaniel Bagshaw Ward, po ktorom bolo aj pomenované ako „Wardova skrinka” (Wardian case). Terárium objavil náhodou, pri tom ako choval nočné motýle v uzavretej sklenenej nádobe. Všimol si, že toto prostredie je neobyčajne vhodné aj pre citlivé paprade, ktorých spóry sa tam náhodne dostali. Po čase experimentovania s takýmito miniatúrnymi sklenníkmi zistil, že rastliny dobre prosperujú aj v uzavretých sklenených nádobách takmer bez akejkoľvek ďalšej starostlivosti.

Čoskoro trendu rastlinného terária podľahla aj laická vyššia stredná vrstva skoro celej Európy.

Vďaka objavu uzavretých rastlinných terárií mohli pestovať neznáme exotické rastliny, ktoré v európskom podnebí nemali vhodné podmienky. Teráriá tiež umožnili vedcom lepšie porozumieť rôznym ekosystémom a pozorovať rastliny a menšie zvieratá v ich (takmer) prirodzenom prostredí. Teráriá pomohli prepravovať liečivé, hospodárske a okrasné rastliny z celého sveta a zároveň prispeli k rozšíreniu európskych botanických zbierok o tropické rastliny zo zámoria.

Teráriá v súčasnosti

V poslednom desaťročí došlo k opätovnému trendu pestovania rastlinných terárií. Je to predovšetkým preto, že spôsob pestovania rastlín v teráriu umožňuje modernému a zaneprázdnenému človeku pestovať rastliny jednoducho a bez väčšej námahy. Zalievať rastliny v teráriu stačí oveľa menej, ako keď sú zasadené klasicky v kvetináči. Florárium je jednoducho ideálna zelená dekorácia v modernom prevedení – kúsok prírody priamo doma.

Ako je vytvorené rastlinné terárium

Každé rastlinné terárium sa skladá z viacerých vrstiev. Niektoré majú veľmi dôležitú funkciu, iné sú len dekoratívne. Na spodku terária sa nachádza drenážna vrstva. Táto vrstva sa skladá z kamienkov a piesku a pripomína vrstvy pod povrchom zeme. Keďže sklenená nádoba, v ktorej je terárium zasadené nemá odtokovú dierku, je nutné aby obsahovalo drenážnu vrstvu. Ona je miestom, kam po poliatí stečie prebytočná voda a zabráni sa tak odhnívaniu rastliniek alebo plesniveniu pôdy.

Nad drenážnou vrstvou sa nachádza vrstva špeciálne namiešanej pôdy vhodnej na rastlinné terárium.

Poslednou, vrchnou vrstvou je píniová kôra, ktorá slúži na zachytenie a udržanie vlahy v teráriu. Aj vďaka nej terárium netreba tak často polievať.

Každé terárium je jedinečným a originálnym kúskom. Rastlinky sa môžu líšiť od tých na fotografii. Ak by ste mali záujem o iný typ terária na objednávku, neváhajte nás kontaktovať.

Použité rastliny: rôzne fittonie v odtieňoch zelenej, červenej a ružovej farby

Materiál: sklo

Výška: 17 cm

Spôsoby doručenia

Osobný odber, Doručenie v rámci Bratislavy

2 recenzie k Rastlinné terárium trojfarebné

  1. Anna

    Krasne

  2. Peter

    Aranžmán som kupoval manželke na narodeniny a mala z neho veľkú radosť. Ďakujem Vám 🙂

Pridať recenziu