Rastlinné teráriá

Rastlinné teráriá, zvané aj floráriá, sú modernou interiérovou dekoráciou. Vďaka svojej nenáročnosti si získali srdcia nielen zanietených pestovateľov, ale najmä tých, ktorí chcú mať doma kúsok zelene, avšak nemajú veľa času sa o ňu starať. Tieto štýlové bytové doplnky sú malým rastlinným svetom v sklenenej nádobe. Postupne môžete sledovať ako rastie, vyvíja a mení svoj tvar. Existuje viacero druhov rastlinných terárií a v tomto článku vám vysvetlíme ako fungujú a z čoho sú vytvorené.

V článku sa dozviete:

  • Ako vznikol trend rastlinných terárií?
  • Aký je rozdiel medzi uzavretými a otvorenými teráriami?
  • Ako sa správne o florárium starať?
  • Z čoho sa správne terárium skladá?

Pozorne čítajte až do konca a veríme, že vás tieto rôznorodé rastlinné svety zaujmú rovnako ako nás.

História rastlinných terárií a prečo sú tak obľúbené

Rastlinné terárium, inak nazývané aj plantárium alebo florárium je malý rastlinný ekosystém v sklenej nádobe.

História rastlinných terárií siaha až do prvej polovice 19. storočia. Prvé rastlinné terárium vynašiel anglický doktor a botanik Dr. Nathaniel Bagshaw Ward, po ktorom bolo aj pomenované ako „Wardova skrinka” (Wardian case). Terárium objavil náhodou, pri tom ako choval nočné motýle v uzavretej sklenenej nádobe. Všimol si, že toto prostredie je neobyčajne vhodné aj pre citlivé paprade, ktorých spóry sa tam náhodne dostali. Po čase experimentovania s takýmito miniatúrnymi skleníkmi zistil, že rastliny dobre prosperujú aj v uzavretých sklenených nádobách takmer bez akejkoľvek ďalšej starostlivosti. 

Čoskoro trendu rastlinného terária podľahla aj laická vyššia stredná vrstva skoro celej Európy.

Vďaka objavu uzavretých rastlinných terárií mohli pestovať neznáme exotické rastliny, ktoré v európskom podnebí nemali vhodné podmienky. Teráriá tiež umožnili vedcom lepšie porozumieť rôznym ekosystémom a pozorovať rastliny a menšie zvieratá v ich (takmer) prirodzenom prostredí.

Vedeli ste, že?

Teráriá pomohli prepravovať liečivé, hospodárske a okrasné rastliny z celého sveta a zároveň prispeli k rozšíreniu európskych botanických zbierok o tropické rastliny zo zámoria.

Teráriá v súčasnosti

V poslednom desaťročí došlo k opätovnému trendu pestovania rastlinných terárií. Je to predovšetkým preto, že spôsob pestovania rastlín v teráriu umožňuje modernému a zaneprázdnenému človeku pestovať rastliny jednoducho a bez väčšej námahy. Zalievať rastliny v teráriu stačí oveľa menej, ako keď sú zasadené klasicky v kvetináči. Terárium je jednoducho ideálna zelená dekorácia v modernom prevedení – kúsok prírody priamo doma.

Otvorené a uzavreté teráriá

Existujú dva typy rastlinných terárií – otvorené a uzavreté.

V uzavretom teráriu je väčšie vlhko, treba ho zalievať menej často ako otvorené terárium. Má však jednu nevýhodu. Na sklenených stenách kondenzuje voda, cez ktorú horšie vidno dnu a tak treba terárium pravidelne vetrať, aby neboli steny zahmlené.

Otvorené teráriá sú menej náročné na pestovanie. Steny terária sú dostatočne vysoké, takže sa v ňom koncentruje väčšie teplo a vlhkosť. Vytvára tak vhodné podmienky pre tropické druhy, aj napriek tomu, že nie je zhora zatvorené.

Ako sa vyrába rastlinné terárium

Každé rastlinné terárium sa skladá z viacerých vrstiev. Niektoré majú veľmi dôležitú funkciu, iné sú len dekoratívne. Na spodku terária sa nachádza drenážna vrstva. Táto vrstva sa skladá z kamienkov a piesku a pripomína vrstvy pod povrchom zeme. Keďže sklenená nádoba, v ktorej je terárium zasadené nemá odtokovú dierku, je nutné, aby obsahovalo drenážnu vrstvu. Ona je miestom, kam po zálievke stečie prebytočná voda a zabráni sa tak odhnívaniu rastliniek alebo plesniveniu pôdy.

Nad drenážnou vrstvou sa nachádza vrstva špeciálne namiešanej pôdy vhodnej na rastlinné terárium.

Poslednou, vrchnou vrstvou, je píniová kôra, ktorá slúži na zachytenie a udržanie vlahy v teráriu. Aj vďaka nej terárium netreba tak často polievať.

Každé terárium je jedinečným a originálnym kúskom.

Starostlivosť o rastlinné terárium

Rastlinné terárium umiestnime na miesto s rozptýleným svetlom. Na priamom slnku by sa rastlinky vnútri mohli spáliť. Terárium môžeme umiestniť aj do polotieňa, avšak dbáme na to, aby bolo v miestnosti dostatok svetla, aby sa rastlinky nevyťahovali do výšky.

Florárium zalievame približne raz za jeden až dva týždne, podľa teploty prostredia. V lete zalievame častejšie, v chladných mesiacoch stačí menej. Vďaka tomu, že je terárium uzavreté, drží sa ňom viac vlhkosti a teda nevyžaduje časté zalievanie. Na poliatie použijeme približne deci vody. Vodu lejeme pomaly dookola celého terária, aby sa dostala ku každej rastlinke.

Zatvorené teráriá môžeme pravidelne vetrať, aby sa vnútri vymenil vzduch za čerstvý.

Terárium môžeme aj rosiť, aby sme tak zmyli prach z listov rastliniek a trochu ich dodatočne zavlažili.

Približne každého štvrť roka terárium skontrolujeme. Ak v ňom sú nejaké odpadnuté suché lístky, tak ich vyberieme. Rastlinky, ktoré sa veľmi rozrástli môžeme zastrihnúť. Fittonie veľmi dobre zakorenia vo vode, takže odrezky budú mať čoskoro korienky a môžete ich zasadiť do malého samostatného kvetináča.

2 thoughts on “Rastlinné teráriá

  1. markus says:

    dnes zakupena vaza, teda sklena nadoba s korkom na zalozenie floraria priamo na predajni, velka vdaka, casom este urcite jednu vazu budem kupovat, 🙂 , s pozdravom MS.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *