Starostlivosť o Zamiokulkas – nenáročnú rastlinu vhodnú aj pre začiatočníkov

Zamioculcas zamiifolia zamiokulkas nenarocna rastliny do tiena

Zamiokulkas patrí medzi najmenej náročné rastliny. Populárny je už dlhé roky. Pre jednoduchosť pestovania sa výborne hodí i do kancelárií, chodieb či obchodných domov. Znesie aj dlhšie obdobia sucha, umiestnenie na tmavšom mieste či v prievane. Dorastá do veľkých rozmerov. Mladé rastlinky nám môžu robiť radosť na poličkách a staršie sa hodia napríklad do rohov miestností na zem či do vysokých kvetináčov. 

V článku sa dozviete:

  • Môžeme dať zamiokulkas aj do úplnej tmy?
  • Ako často sa zamiokulkas polieva?
  • Ako sa dá zamiokulkas rozmnožiť?
  • Vyžaduje zamiokulkas hnojenie?
  • Aká zemina je vhodná pre zamiokulkas?

Spoznajte s nami túto vďačnú rastlinku a uvidíte, že sa vám zapáči.

Názov a pôvod

Zamioculcas zamiifolia, Zamiokulkas zamiolistý, je jediný zástupca rodu Zamioculcas z čeľade Araceae (áronovité). Je známy pod názvami ZZ plant, Zuzu plant, Zanzibar gem (klenot zo zanzibaru), Emerald palm (emereldová palma). Po slovensky sa nazýva Zamiokulkas a často býva prezývaný Zamia, aj keď to je iná rastlina. Názov dostal podľa cykasov z rodu Zamia, na ktoré sa podobá, no okrem vzhľadu s nimi nemá veľa spoločného.

Pochádza z Afriky. Rastie v oblastiach, kde sa striedajú obdobia sucha s obdobiami dažďov. Rastie prevažne na skalách a v kamenistých pôdach, ale aj v savanách a tropických lesoch.

Vzhľad a rozmery

Zamioculcas je zelená rastlina s hrubými lesklými kožovitými listami, rastúcimi striedavo na hrubších stonkách, ktoré dorastajú do dĺžky 75 centimetrov, niekedy aj viac. Namiesto obyčajných koreňov nájdeme hľuzy, ktoré slúžia na zadržiavanie vody a živín.

Existuje niekoľko kultivarov, napríklad Zamioculcas Zenzii, ktorý má nižšie hrubšie stonky a listy mu rastú viac na husto, alebo Zamioculcas Raven, ktorý má listy tmavé, skoro čierne. Tieto dva kultivary spolu s pôvodnou rastlinkou sa pestujú najčastejšie pre ich pekný vzhľad. Existuje aj panašovaná forma, no je raritná a náročnejšia na svetelné podmienky pre menší obsah chlorofylu v listoch. 

Ako pestovať zamiokulkas?

Umiestnenie

Zamioculcas je rastlina, ktorá prežije takmer všade. Najlepšie je ho umiestniť na miesto, kde svieti nepriame slnečné svetlo. Na tmavom mieste prežije, ale bude rásť pomaly.

Rastlinku nedávame na priame slnečné lúče, ktoré by mohli spáliť listy a tiež nie do úplnej tmy, do miestnosti bez okien, lebo to bude mať za následok blednutie listov a zastavenie rastu.

Celkom dobre zamioculcas znáša aj prievan a prekvapivo aj blízkosť radiátora alebo klimatizácie. Ak je pri radiátore, musíme ho častejšie polievať a zvlhčovať vzduch. Od jari do jesene ho môžeme letniť v tieni alebo polotieni na balkóne či na záhrade.

Vedeli ste, že?

Zamioculcas čistí vzduch a to najmä od benzénu, toluénu, ethylbenzénu a xylénu.

Zalievanie

Zamioculcas znesie slabú zálievku. Frekvencia zalievania záleží od podmienok a našich skúseností. Niekto polieva zamiokulkasy raz za týždeň maličkým množstvom vody, niekto raz za mesiac väčším.

Každopádne musíme splniť určité zásady. Zamioculcas nikdy nesmie stáť vo vode, takže po polievaní musíme vyliať vodu, ktorá odtečie do podmisky alebo ozdobného kvetináča. Pred každou zálievkou musí substrát úplne preschnúť. Pozor si na to dávame hlavne v zime. Sucho znesú zamioculcasy skôr ako preliatie. Ak si nie sme istí či už poliať, radšej počkáme ešte pár dní.

Ak polievame príliš veľa, listy budú žlté a mäkké a neskôr budú mäkké aj stonky. Ak polievame príliš málo, listy budú schnúť a opadávať. Čím máme viac svetla, tým častejšie musíme polievať. Je to spôsobené tým, že na svetlom mieste raste rýchlejšie a tak spotrebuje aj viac vody. Zamioculcas znesie aj vysokú vzdušnú vlhkosť a preto ho môžete umiestniť aj do kúpeľne s malým oknom.

Presádzanie

Zamioculcas presádzame doslova, až keď praská kvetináč, pretože sa rád tlačí. Nový plastový kvetináč použijeme iba o malý kúsok, 1 – 2 centimetre väčší od predošlého. Mal by mať drenážny otvor na dne, aby mohla prebytočná voda odtekať. Na spodok je dobré vytvoriť drenážnu vrstvu, použiť môžeme keramzit. Na sadenie odporúčame kvalitný substrát na izbové rastliny napríklad Profík. No nič nepokazíme ani substrátom pre palmy, prípadne si môžeme namiešať vlastnú zmes zo substrátu na izbové rastliny a substrátu na kaktusy a sukulenty, primiešať môžeme aj kremičitý piesok alebo perlit. Vždy je vhodné presádzať na jar.

Hnojenie

Zamioculcas hnojíme od jari do jesene tekutým, kryštalickým, tuhým alebo tyčinkovým hnojivom na izbové rastliny podľa návodu na obale daného hnojiva. Nikdy však nepoužívame viaceré hnojivá naraz.

Množenie

Zamiokulkas je rastlina, ktorú ak si chceme namnožiť, musíme sa vyzbrojiť dávkou trpezlivosti. Množenie listovými či stonkovými odrezkami trvá niekoľko mesiacov, priemerne pol roka, no môže to trvať aj vyše roka. Odrezky či už listov alebo stoniek môžeme dať zakoreniť do vody alebo substrátu.

Odrezky sú však náchylné na hnilobu, preto je najvhodnejší spôsob rozmnožovania zamioculcasu delenie hľúz. Pri presádzaní jednotlivé hľuzy od seba oddelíme a zasadíme zvlášť. Po dlhšom čase sa začnú vytvárať nové mladé rastlinky v ich okolí. 

Je rastlinka jedovatá?

Áno, zamioculcas je jedovatý. Ako všetky áronovité rastliny, aj dužina zamioculcasu obsahuje dráždivé ihličky / kryštáliky, ktoré môžu podráždiť pokožku a sliznice či už pri dotyku alebo konzumácii. Je preto vhodné umiestniť ho mimo dosahu malých detí alebo domácich zvierat.

Vedeli ste, že?

V Tanzánii sa dužina používa na liečbu bolestí ucha a korene na liečbu vredov na pokožke.

Aktuálne dostupné zamioculcasy

Komentáre k “Starostlivosť o Zamiokulkas – nenáročnú rastlinu vhodnú aj pre začiatočníkov

  1. ŠAFÁRIK Karol :

    Mám doma zamiokulkas a začal kvitnuť.Nenašiel som o kvete žiadny komentár.Ďakujem za vysvetlenie.ŠafárikKarol

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *