Starostlivosť o riasogule

Riasogule známe aj pod názvom machové gule, riasové gule, marimo moss, či odborne Aegagropila linnaei či Cladophora aegagropila sú sladkovodné riasy, pôvodom z Japonska. Našli sa aj na Islande, v Škótsku a Estónsku. Očaria vás svojim nezvyčajným guľatým tvarom. Tieto milé chlpaté guľôčky sýto zelenej farby sú mimoriadne nenáročné na starostlivosť.

V článku sa dozviete:

  • Čo sú to riasogule?
  • Ako sa správne starať o riasogule?
  • Môžu sa riasogule pestovať v akváriu s rybičkou?
  • Ako dlho sa dožívajú riasogule?
  • Ako si doma namnožiť riasogule?
  • Je možné riasogule zasielať?

Čo sú riasogule?

Riasogule sú unikátne netradičné vodné rastliny nenáročné na pestovanie. Častokrát sú dokonca označované za najmenej náročnú rastlinku na svete. Stačí ich mať v studenej vode a prežijú s vami mnoho rokov bez toho, aby ste sa o ne museli starať ako o bežné izbové rastliny. Sú preto vhodné pre začiatočníkov, všetkých tých, ktorí nemajú čas pravidelne sa venovať starostlivosti o rastliny, zábudlivcov a tiež tých, ktorí nemajú doma vhodné svetelné podmienky pre rastliny. Riasogule nielenže prežijú na mieste kde je málo svetla, ale dokonca sa im v tieni výborne darí.

Svojím milým vzhľadom si získali veľkú obľubu u detí. Malá riasogulička je výborná prvá rastlina pre dieťa. Pomáha učiť dieťa zodpovednosti, rozvíjať jemnú motoriku a častokrát naplní detskú túžbu po domácom zvieratku, keďže vyzerá ako malé chlpaté zvieratko vo vode. Na rozdiel od zvieratiek je však pestovanie riasogúľ bez starostí.

Vedeli ste, že?

Najväčšia objavená riasoguľa mala priemer skoro 1 meter.
Bola objavená v Japonskom jazere Akan.

Starostlivosť

Riasoguľky môžeme pestovať v odstátej vode, pokiaľ máme ale vodu príliš tvrdú, odporúčame ju prevariť, alebo použiť destilovanú či filtrovanú vodu. Pokiaľ chceme našej riasogule dopriať luxus, môžeme ju pestovať v neperlivej, dojčenskej minerálke. Vodu meníme približne raz za 1 – 2 týždne, záleží však od teploty a svetla, ako rýchlo sa voda zašpiní. V lete treba vodu meniť často a hádzať do nej kocky ľadu, aby sme ju ochladili. Voda by mala mať 10 – 28 °C.

Pri výmene vody by sme mali riasogule jemne pogúľať v dlaniach, aby si držali guľatý tvar. Je dobré ich aj trochu premyť v tečúcej vode. 

Pokiaľ ideme v lete na dovolenku a riasoguľkám nemá kto vymeniť a ochladzovať vodu, môžeme ich dať do chladničky, kde bude voda stále chladná. 

Riasogule občas vyplávajú na hladinu kvôli bublinkám vo vode, ktoré ich nadnášajú. Je to prirodzený, neškodný jav. Po čase opäť klesnú na dno.

Ako dlho žijú a ako sa množia riasogule?

Riasoguľa žije dlhé roky, no rastie veľmi pomaly. Za rok by mala zväčšiť svoj priemer o 0,5 cm, výnimočne môže narásť až o 1 cm. Množí sa tak, že jej rastú na povrchu nové odnože – mini riasoguľky, ktoré môžeme oddeliť, keď majú aspoň 1 cm. Riasogule môžeme množiť aj tak, že väčšiu guľkurozdelíme na viac častí, vygúľame a zviažeme do guľatého tvaru a počkáme niekoľko týždňov, kým riasoguľa zrastie a budeme môcť prestrihnúť šnúrku.

Aké dekorácie sa môžu dať k riasoguliam a pestovanie riasogúľ v akváriu

Riasogule si výborne rozumejú s rybičkami či krevetkami. Na rozdiel od iných rias nešpinia akvárium a tak sa nemusíte báť, že by vytvárali zelené nánosy. Viacerí zákazníci nám potvrdili, že rybky sa s riasoguličkami hrali. Krevetky zas okusovali vytŕčajúce časti a veľmi sa z nich tešili.

Ku riasoguliam do akvária môžete dať aj rôzne dekorácie. Ideálne sú kamienky, my preferujeme biele, ale fantázii sa medze nekladú. Môžete si k nim dať minerály, mušle či dokonca malé sošky.

Riasogule skvele vyniknú v naaranžované v jedinečných akváriách na dreve.

Romantická japonská legenda o riasoguliach

K riasoguliam sa viaže stará japonská legenda. Vraví, že dcéra náčelníka japonského kmeňa obývajúceho riečne územie Akan, sa zaľúbila do obyčajného chlapca. Keďže jej rodičia ich vzťahu nepriali, zaľúbenci sa rozhodli pred nepriazňou radšej ujsť. Pri úteku však nešťastne spadli do rieky a utopili sa. Traduje sa, že ich duše spojené večnou láskou, sa premenili na zelené riasové guľôčky a spoločne sa plavili po dne. Preto sú riasogule v Japonsku považované za symbol večnej lásky a vraj dokážu vyliečiť aj zlomené srdce. Či sa rozhodnete tejto legende veriť alebo nie, ich zamatový, na dotyk mäkký povrch, upokojí Vašu dušu a pohľad na ne jednoznačne vyčarí úsmev na nejednej tvári.

Riasoguličky sú často používané do malých zenových záhradok. Traduje sa, že pôsobia upokojujúco a pozitívne.

Dajú sa riasogule posielať?

Riasogule vydržia bez vody minimálne týždeň, pretože sú ako špongia a držia si v sebe vodu, ktorá sa odparuje pomalšie. Zabalené v uzatvárateľnom vrecku tak bez problémov prežijú cestu až k vám domov.

Ak sa vám táto netradičná rastlinka zapáčila, môžete si ju objednať priamo v našom e-shope v kategórii Riasogule.

Radi vám ju doručíme kuriérom, cez Packetu (Zásielkovňu) či poštu nielen na Slovensko a do Čiech, ale aj do celej Európy. Naše guličky už cestovali aj do Británie, Belgicka či Holandska.

Práve dostupné riasogule

3 thoughts on “Starostlivosť o riasogule

  1. Michaela says:

    Dobrý deň, objednala som riasogulu ako darček, ako dlho prosím vydrží bez vody? Napríklad, bola mi doručená vo štvrtok a darujem ju až o týždeň…
    Vopred ďakujem za odpoveď.
    Michaela

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *