Riasoguľa M

Riasoguľa, machová guľa alebo aj marimo je nenáročná vodná rastlinka guľatého tvaru. Riasogule sú nenáročné na starostlivosť aj na svetlo a tak sú skvelým doplnkom do každej domácnosti. Vodu im stačí meniť približne raz za dva týždne. Pri výmene vody ich jemne gúľame v dlaniach, aby si udržali pekný tvar.

 • nenáročné na starostlivosť, vhodné aj pre začiatočníkov
 • výborne sa im darí v polotieni a tieni
 • sú vhodné aj do akvária k rybičkám
 • deti riasogule milujú, môžu pri nich trénovať jemnú motoriku a nahradia im domáce zvieratko
 • stredná riasoguľa má priemer 4 cm

4,90 

Zakúpením získate 25 vernostných lístkov!

Možnosti dopravy

Riasoguľa M

Riasogule sú sladkovodné riasy, pôvodom z Japonska. Našli sa aj na Islande, v Škótsku a Estónsku. Očaria vás svojim nezvyčajným guľatým tvarom. Tieto milé chlpaté guľôčky sýto zelenej farby sú mimoriadne nenáročné na starostlivosť. Častokrát sú označované za najmenej náročnú rastlinku na svete.

Stačí ich mať v studenej vode a prežijú s vami mnoho rokov bez toho, aby ste sa o ne museli starať ako o bežné izbové rastliny. Sú preto vhodné pre začiatočníkov, všetkých tých, ktorí nemajú čas pravidelne sa venovať starostlivosti o rastliny, zábudlivcov a tiež tých, ktorí nemajú doma vhodné svetelné podmienky pre rastliny. Riasogule nielenže prežijú na mieste, kde je málo svetla, ale dokonca sa im v tieni výborne darí.

Svojím milým vzhľadom si získali veľkú obľubu u detí. Riasogulička je výborná prvá rastlina pre dieťa. Pomáha učiť dieťa zodpovednosti, rozvíjať jemnú motoriku a častokrát naplní detskú túžbu po domácom zvieratku, keďže vyzerá ako malé chlpaté zvieratko vo vode. Na rozdiel od zvieratiek je však pestovanie riasogúľ bez starostí.

Riasogule občas vyplávajú na hladinu kvôli bublinkám vo vode, ktoré ich nadnášajú. Je to prirodzený, neškodný jav. Po čase opäť klesnú na dno.

K riasoguliam sa viaže stará japonská legenda. Vraví, že dcéra náčelníka japonského kmeňa obývajúceho riečne územie Akan, sa zaľúbila do obyčajného chlapca. Keďže jej rodičia ich vzťahu nepriali, zaľúbenci sa rozhodli pred nepriazňou radšej ujsť. Pri úteku však nešťastne spadli do rieky a utopili sa.

Traduje sa, že ich duše spojené večnou láskou, sa premenili na zelené riasové guľôčky a spoločne sa plavili po dne. Preto sú riasogule v Japonsku považované za symbol večnej lásky a vraj dokážu vyliečiť aj zlomené srdce. Či sa rozhodnete tejto legende veriť alebo nie, ich zamatový, na dotyk mäkký povrch, upokojí Vašu dušu a pohľad na ne jednoznačne vyčarí úsmev na nejednej tvári.

Riasoguličky sú často používané do malých zenových záhradok. Traduje sa, že pôsobia upokojujúco a pozitívne.

Starostlivosť

Umiestnenie: na miesto mimo slnečných lúčov, do polotieňa alebo tieňa.

Starostlivosť: vodu vymieňame približne raz za 1 – 2 týždne. Pri výmene vody riasogule jemne pogúľame v dlaniach. Môžeme ich tiež premyť pod prúdom pomaly tečúcej studenej vody.

Voda: chladná voda z kohútika. Môžeme ju nechať odstáť pred vložením riasogule do akvária. Ak máme tvrdú vodu, môžeme použiť aj filtrovanú, neperlivú stolovú či minerálnu vodu alebo vychladenú prevarenú vodu.

Náročnosť: nízka, vhodná aj pre začiatočníkov.

Teplota: teplota vody by sa mala pohybovať medzi 10 – 30 °C. V teplejších mesiacoch vymieňame vodu častejšie za chladnú, alebo do akvária pridáme kocku ľadu, ktorá vodu schladí.

Životnosť a rast: riasoguľa prežije dlhé roky, ale rastie pomaly. Za rok narastie približne o 0,5 – 1 centimeter.

Množenie: delením. Väčšiu riasoguľu rozdelíme na menšie časti, ktoré zviažeme do guľatého tvaru a pravidelne gúľame v dlaniach.

Dekorovanie: riasogule môžeme umiestniť do guľatého akvária, jedinečného akvária na dreve či inej zaujímavej sklenenej nádobky. Môže byť aj uzavretá, avšak vtedy treba vymieňať vodu častejšie. Sú vhodné aj do akvária s rybičkami, napríklad bojovnicou. Do akvária môžeme pridať dekoračné kamienky či mušle.

Ďalšie informácie

Botanický názov: Cladophora aegagropila
Iné názvy: Riasoguľa zelená, Řasokoule zelená, Marimo, Marimo moss, Marimo moss ball, Riasová guľa, Machová guľa, Riasoguľka, Cladophora linnaei, Cladophora ball
Bezpečná pre domácich miláčikov a deti: áno
Priemer riasogule: Ø 4 cm
Balenie: Zasielame ich bezpečne zabalené tak, aby prežili aj dlhšiu cestu.

Ďalšie informácie o pestovaní a rôzne zaujímavosti o riasoguľkách sa dočítate na našom blogu.

Spôsoby doručenia

Osobný odber v Bratislave, Kuriér na adresu, Packeta / Zásielkovňa

3 recenzie k Riasoguľa M

 1. Slovenčina

  Kristina

  Rýchle dodanie, riasogulička je krásna a deti sa z nich tešia

 2. Slovenčina

  Dagmar Tomankova

  Riasogule sú krásne, naozaj ako na obrázku.

 3. Slovenčina

  Magdaléna

  Najkrajšie Riasogule kupujem len u vás

Show only reviews in Slovenčina (3)

Pridať recenziu

riasogula s riasogula zelena riasogule machova gula riasova gula marimo moss cladophora aegagropila aegagropila linnaei riasogulky riasogulicky plantizia
Riasoguľa M
Zakúpením získate 25 vernostných lístkov!