Svokrine jazyky

Svokrine jazyky sú nenáročné izbové rastliny, vhodné aj pre začínajúcich pestovateľov. Už v minulosti boli vďaka svojej nenáročnosti veľmi populárnou rastlinou nielen do domácností, ale aj na okrasu školských chodieb či kancelárií. Teraz táto retro rastlinka zažíva svoj comeback. Po čase, kedy upadla do zabudnutia, opäť nechýba v zbierke každého správneho milovníka rastlín. Vďaka tomu, že je takmer „nezabiteľná“, je veľmi vhodnou pre začiatočníkov či roztržitých pestovateľov. Na rozdiel od mnohých iných rastlín dobre znáša aj to, keď ju zabudnete poliať, umiestnite do tienistého rohu, na priame slnko či do prievanu. Svokrine jazyky sú jednoducho vhodné všade a pre každého.

V článku sa dozviete:

  • Odkiaľ sansevierie pochádzajú?
  • Ako sa treba starať o svokrine jazyky?
  • Môžu byť svokrine jazyky umiestnené v tieni?
  • Ako sa svokine jazyky množia?
  • Sú svokrine jazyky jedovaté?

Sansevieria Haahni

 

Názov a pôvod

Svokrine jazyky je ľudový názov pre rastlinku latinským menom Sansevieria alebo Sanseviera. V angličtine je známa pod pseudonymom Mother-in-law´s tongue alebo Snake plant. Sansevierie pochádzajú zo západnej Afriky, Madagaskaru a korene majú aj v južnej Ázii.

Vzhľad a rozmery

Medzi svokrine jazyky sa radí viac ako 70 rôznych druhov, ktoré majú podobné črty, ale vzájomne sa odlišujú. Typické pre ne sú pevné tvrdé listy, rastúce smerom nahor, zužujúce sa do ostrej špičky.  Tieto listy môžu byť buď rovné a ploché ako má napríklad Sansevieria trifasciata laurentii, Sansevieria moonshine či Sansevieria masoniana, úzke a dlhé pripomínajúce ostne ako má napríklad Sansevieria gracilis či Sansevieria cylindrica alebo menšie so stočeným okrajom ako má napríklad Sansevieria kirkii. Rôzne druhy sansevierií dosahujú rôznu výšku. Vyššie druhy ako napríklad Sansevieria trifasciata laurentii dorastajú skoro do jedného metra. Menšie druhy dorastajú do dĺžky listov okolo 30 centimetrov.

Vedeli ste, že?

Sansevierie podľa výskumu NASA veľmi dobre čistia toxíny zo vzduchu. Odstraňujú napríklad škodlivé látky ako benzén, formaldehyd, toluén. Svokrine jazyky sú tiež vhodnou rastlinou do spálne, keďže na rozdiel od iných rastlín v noci neprodukujú oxid uhličitý, ale pokračujú v produkcii kyslíka rovnako, ako to robia aj počas dňa.

Starostlivosť

Svokrine jazyky sú odolné rastlinky. Dobre zvládajú nepriaznivé podmienky a takisto ich takmer nikdy nenapadnú škodce. V nasledujúcej časti sa dočítate podrobné informácie k starostlivosti.

Umiestenie

Sansevierie majú najradšej miesto s rozptýleným svetlom. Veľmi dobre však zvládajú aj umiestnenie v tieni či na priamom slnku. Teplota vzduchu by nemala klesnúť pod 10 stupňov.

Zalievanie

Počas jari a leta zalievame vždy, keď vrchná vrstva pôdy preschne. Približne teda raz za dva týždne. V zime zálievku obmedzíme a zalievame približne raz mesačne. Svokrine jazyky si udržiavajú vodu vo svojich pevných kožovitých listoch a teda ak náhodou na rastlinku zabudnete a dlhší čas ju nepolejete, nemusíte sa báť, rastlinka vďaka zásobe vody neuschne. Pokiaľ máte veľmi suchý byt, môže sa stať, že zemina bude presychať rýchlejšie a teda budete musieť polievať trochu častejšie.

Presádzanie

Svokrine jazyky sú rastliny sukulentného typu a teda je pre ne vhodná pôda, v ktorej sa veľmi nedrží voda. Môžete ich zasadiť do zeminy na kaktusy a sukulenty, ale zvládnu aj substrát na zelené izbové rastliny.

Tieto rastliny nemajú rady, keď majú okolo seba príliš veľa zeminy a teda je dobré kvetináč vymeniť za väčší až vtedy, keď im pôvodný nestačí a z drenážnych dierok na dne kvetináča trčia korene. Nový kvetináč by mal mať len o jeden – dva centimetre väčší priemer ako ten pôvodný.

Hnojenie

Svokrine jazyky sa môžu prihnojovať počas vegetačného obdobia a to teda od jari do jesene. Vhodné je pre ne tekuté a tiež tyčinkové hnojivo.

Množenie

Svokrine listy sa môžu rozmnožiť tak, že sa oddelí jeden trs rastliny od ostatných. Dobre sa tiež množia listovými odrezkami, ktoré zakorenia vo vode alebo v pôde.

Sú svokrine jazyky jedovaté?

Áno, svokrine jazyky sú toxické. Po skonzumovaní môže dužina vnútri listov spôsobiť tráviace ťažkosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Web plantizia.sk používa súbory cookies. Ďalším prechádzaním webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.