Najčastejšie problémy riasogúľ

Riasogule sú veľmi nenáročné, no občas sa môže stať, že na ne zabudneme, či si nezapamätáme, ako sa o ne starať a zrazu máme v akváriu žlté, či hnedé guličky. Čo by sme mali dodržiavať, aby sme tomu predišli? A dajú sa zachrániť, pokiaľ s nimi máme problémy? 

V článku sa dozviete:

  • Čo robiť ak riasogule zožltli alebo zhnedli?
  • Prečo riasogule majú v akváriu povlak?
  • Je v poriadku ak riasogule bublinkujú?

Jednotlivo vám priblížime najčastejšie problémy s riasoguľami a ako ich vyriešiť, aby sa vašim riasoguličkám opäť pekne darilo.

riasogule v akvariu na dreve plantizia.sk 3 Plantizia.sk

1.     Žltnutie riasogúľ

Riasogule žijú v prírode na dne jazier, kde sa k nim nedostane veľa svetla. Preto na nadbytok svetla môžu reagovať žltnutím.

Riasogule by sme mali pestovať na mieste, na ktoré nesvieti priame slnko a ani žiaden zdroj umelého svetla. Pokiaľ ich akváriu s rybičkami, rastlinami, filtráciou a svetlom, dávame pozor, aby boli v tieni iných rastlín a nesvietilo na ne priame svetlo.

2.     Prehrievanie vody

Riasogule žijú v chladnej vode a aj preto by sme ich mali v chladnej vode pestovať aj doma. Na teplú vodu môžu riasogule reagovať napríklad aj zmäknutím a rozpadávaním.

Pokiaľ sú teplejšie dni a voda sa rýchlo zohrieva, môžeme do nej každý deň hodiť kocku ľadu na schladenie. Tiež by sme ju v takom prípade mali častejšie meniť.

Ak ideme na dovolenku a vodu riasoguliam nemá kto vymeniť, môžeme ich dať do uzavretej nádobky (aj s vodou) a umiestniť do chladničky. 

riasogule v akvariu stredny set plantizia 1 Plantizia.sk

3.     Vyschnutie

Najmä v lete, keď je teplo sa voda veľmi rýchlo odparuje a preto sa môže stať, že nám riasogule vyschnú. Preto by sme mali hladinu vody pravidelne kontrolovať. Pokiaľ riasogulička trčí z vody, dolejeme do akvária vodu, alebo ju celú vymeníme za čerstvú.

Pokiaľ sa nám stane, že voda sa z akvária pri našej nepozornosti odparila celá a riasoguličky vyschli, mali by sme ich ihneď znova namočiť do studenej vody a na preliečenie pridať 5% morskej soli. 

4.     Biely povlak

Občas sa môže stať, že riasogule budú zrazu na pohľad sivé alebo pokryté akoby bielym povlakom. Môže sa to stať aj z nadbytku priameho svetla, no väčšinou je to z tvrdej vody.

Ak sa to našim riasoguliam deje, mali by sme im dávať odstátu vodu, prípadne destilovanú či prevarenú, zbavenú nadbytočných minerálov. 

riasogule velke akvarium na dreve plantizia Plantizia.sk

5.     Bublikovanie riasoguličiek

Aj keď je bublinkovanie riasogúľ ojedinelé, vôbec nie je problémom. Riasogule, ktoré bublinkujú, sa môžu nadnášať a plávať vo vode.

Bublinky môžu vznikať v dôsledku fotosyntézy a tiež môžu vznikať, keď je voda čerstvo vymenená.

Poslednou možnosťou častého vzniku bubliniek je, keď z riasogule silnejším gúľaním „vyžmýakme“ vodu a ona sa musí znova napiť a bublinky vzniknú vďaka vzduchu, ktorý uniká z jej vnútra. 

6.     Riasogulička sa začala trhať

Riasoguľa sa množí delením a teda je pre ňu úplne prirodzené, že sa začne v istom veku sama deliť. Môžete jej pomôcť a rozdeliť ju na dve alebo viac menších kúskov a tie potom gúľať samostatne alebo ju môžete zviazať tenkou nitkou a ona postupne zrastie späť do jedného kusu.

riasogule akvarium na dreve plantizia Plantizia.sk

7.    Problémy riasogúľ pestovaných v akváriu s rybkami

Ak riasogule pestujeme v akváriu s rybičkami a vodnými rastlinami, môžu nastať problémy, keď používame prípravky proti riasam či hnojíme CO2 (ktoré je pre riasy škodlivé). Pri používaní takýchto prípravkov by sme sa mali vždy informovať u predajcu, na aký typ prípravok je a či je vhodný aj pre riasogule.

BONUS: Univerzálna prvá pomoc pre riasogule

Pokiaľ máme akýkoľvek problém, prvou pomocou je riasogule umiestniť na tmavé miesto a dopriať im chladnú vodu s 5% morskej soli. Každý deň ich kontrolujeme. Pokiaľ nám žltli alebo hnedli a ešte je žltá iba vrchná vrstva, môžeme ju opatrne zostrihať malými nožničkami. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *