Ako vypestovať avokádo z kôstky

Vypestujte si jednoducho z kôstky avokáda zaujímavú zelenú rastlinku. Spôsobov ako vypestovať avokádo z existuje viacero: dať kôstku rovno do zeme či vyklíčiť ju v mokrej servítke, ale najpopulárnejší je ten, že kôstku necháme zakoreniť vo vode. V tomto článku vám ukážeme rôzne rady a tipy práve k tomuto spôsobu.

V článku sa dozviete:

  • Ako zakoreniť kôstku avokáda
  • Kedy zasadiť avokádo do zeminy
  • Ako dlho môže trvať kým nám vyrastie rastlina
  • Problémy avokáda ako ich vyriešiť
ako vypestovat avokado z kostky zakorenit

Ako zakoreniť kôstku avokáda?

  1. Avokádovú kôstku jemne vyberieme, umyjeme a ak to pôjde zbavíme ju tmavej šupky. Ak to nešlo na prvý raz tak po nejakom pobyte vo vode šupka začne sama z avokáda odpadávať a tak ju odstránime.
  2. Pri zakoreňovaní vo vode napicháme do kôstky z bokov tri špáradlá.
  3. Kôstku namočíme do vody tak, aby väčšia časť bola ponorená a horná cca jedna tretina trčala von z vody.
  4. Keďže sa voda z nádoby odparuje, dolievame priebežne do nádobky odstátu vodu tak, aby bola dolná časť stále ponorená a kôstka alebo korienky nezačali vysychať.
  5. Približne raz za 1 – 2 týždne vodu vymeníme za úplne čistú.
  6. Potom už len trpezlivo čakáme. Na urýchlenie zakorenenia do vody môžeme pridávať lignohumát alebo stimulátor rastu.

Ako dlho trvá kým avokádo zakorení vo vode?

Na našom testovacom avokáde, ktorého postup zakorenenia sme pre vás dokumentovali sa viditeľná puklina z ktorej neskôr vyšli korienky objavila po 30 dňoch. Koreňový systém sa postupne zväčšoval. Po cca 80 dňoch začala vyrastať z vrchnej časti kôstky stonka. 

Každá kôstka je jedinečná a teda rýchlosť zakorenenia sa môže líšiť. Pri ďalších pokusoch, ktoré sme skúšali avokáda zakorenili o niečo rýchlejšie.

Na rýchlosť zakorenenia vplývajú aj externé podmienky. Ak je v miestnosti teplo, množstvo svetla či vyššia vlhkosť vzduchu, môže byť postup rýchlejší. Ideálne podmienky na zakoreňovanie sú na jar a počas leta.

V prípade, že sa nám zdajú pokroky pomalé, môžeme si pomôcť tekutým alebo práškovým stimulátorom zakorenenia.

ako vypestovat avokado z kostky zakorenit
ako vypestovat avokado z kostky zakorenit

Kedy zasadiť zakorenené avokádo do zeme?

Rastlinku je vhodné zasadiť do hliny až keď je vysoká aspoň 10 centimetrov a rozvinie sa prvých pár lístkov. Pri sadení treba dať pozor na to, aby približne tretina kôstky zostala nad povrchom hliny.

Na zasadenie zakoreneného avokáda môžeme použiť špeciálny substrát na výsev a množenie, ale tiež aj univerzálny substrát na izbové rastliny. Dôležité je aby bol vzdušný – napríklad s obsahom perlitu

Kam umiestniť avokádo?

Pre avokádo je ideálne miesto kde má dostatok svetla, ale nie priameho. Najlepšie je miesto pri okne so záclonou, kde je svetla dosť, ale je rozptýlené.

ako vypestovat avokado z kostky zakorenit

Starostlivosť o avokádo

Avokádo má rado vlahu a je dobré ho viac polievať – približne 2 – 3 krát do týždňa.

Má rado aj vyššiu vzdušnú vlhkosť. Môžeme ju zabezpečiť blízkosťou zvlhčovača vzduchu alebo aj pravidelným častým rosením listov.

Počas jari a leta je dobré avokádo 2 – 4 krát do mesiaca hnojiť hnojivom na zelené rastliny.

Vždy na jar treba skontrolovať či zospodu kvetináča vidno korene a ak áno, tak ho presadiť do kvetináča s priemerom o pár centimetrov väčším ako mal pôvodný.

V prvých mesiacoch života avokádo rastie dosť rýchlo a teda bude potrebovať presádzanie. Keď už je staršie, nie je nutné presádzať ho každý rok.

Mladšie rastliny môžeme podoprieť opornou paličkou, aby rástli rovno. Starším rastlinám začne stonka odspodu drevnatieť a už nebudú potrebovať oporu. 

ako zakorenit vypestovat avokado plantizia4 Plantizia.sk

Moje avokádo sa nemá dobre – čo mám robiť?

Listy spustené smerom nadol či žltnúce a hnednúce konce listov sú najčastejšie problémy s ktorými sa avokádo môže stretnúť.

Slabé listy spustené smerom nadol nastávajú ak má rastlinka nedostatok vlahy. Jednoducho sa to vyrieši tým, že budeme zalievať častejšie a pridáme aj hnojenie aby malo avokádo viac živín.

Žlté listy zas znamenajú, že rastlinka má príliš vlhkú hlinu. Treba skontrolovať, či nie je v podmiske pod rastlinkou, alebo v črepníku zvyšková voda, ktorá sa nestihla odpariť. Žltnutie tiež býva spôsobené nedostatkom svetla, vtedy stačí rastlinku presunúť bližšie k oknu.

Hnednutie listov je zväčša spojené s vystavením priamemu slnečnému žiareniu a tieto listy sú takpovediac spálené. Pomôže rastlinu presunúť ďalej od okna.

V prípade, že na rastline nájdete škodce, pozrite si náš článok Škodce izbových rastlín, ktorý vám pomôže ich identifikovať a nájdete v ňom tiež návod ako sa ich úspešne zbaviť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *