Najčastejšie škodce na izbových rastlinách – ako ich úspešne odstrániť

Škodce na rastlinách sú strašiakom všetkých pestovateľov. Je to hmyz, ktorý je drobný a škodí našim rastlinám. Väčšina druhov škodcov rastliny vyciciava, niektoré ich aj obžierajú a iné sa živia koreňmi. Takto poškodená rastlina postupne chradne a môže odumrieť. Pozrite sa s nami v tomto článku na to, aké škodce poznáme, ako ich správne rozoznať a úspešne sa ich zbaviť. Pozrieme sa aj na prevenciu proti škodcom, aby vaše rastlinky boli odolné a zdravé.

V článku sa dozviete:

 • Predstavíme základné druhy škodcov ako strapky, vlnatka, roztočče, mušky smútivky a ďalšie
 • Ako jednotlivé škodce vyzerajú, ako ich identifikovať
 • Návod na úspešné odstránenie jednotlivých škodcov
 • Ako správne aplikovať postreky proti škodcom
 • Preventívne kroky, aby sa škodce na rastlinách neusídlili

Toto sú škodce, ktoré sa najčastejšie vyskytujú na izbových rastlinách. Postupne vám predstavíme jednotlivé druhy a ako sa ich zbaviť.

1. Vlnatka (Červce / Vlnačka / Mealy bug)

Ako vyzerá, čo spôsobuje a ako ju na rastline nájdeme

Vlnatka patrí medzie najčastejších nepriateľov izbových rastlín. Obľubuje najmä orchidey, kaktusy, citrusy, krotóny a fikusy, ale nepohrdne ani žiadnou inou rastlinou.

Pokiaľ si na našej rastlinke všimneme biele chumáčiky, ktoré vyzerajú podobne ako kúsky vaty, máme na rastlinke vlnatku.

Vlnatka zanecháva po sebe výlučky, ktoré vyzerajú ako spomínaná vata a na dotyk sú voskové. Pod nimi schováva vajíčka, alebo seba, keď je pricucnutá na rastlinu. Živí sa vyciciavaním šťavy z rastlín.

Tieto chrobáčiky sú zväčša dlhé okolo jedného až dvoch milimetrov a majú bielu farbu. Keď vlnatku rozpučíme, má žltú až červenkavú telesnú tekutinu. 

Vlnatku by sme mali hľadať hlavne v rôznych záhyboch, napríklad tam, kde sa na stonku pripája list, na listoch hlavne zo spodnej strany, ale môže žiť aj blízko pri koreňoch. Vyciciavať môže šťavu aj zo stoniek, ktoré sú už drevnaté.

Po dlhšej dobe výskytu vlnatky, listy napadnutej rastliny žltnú.

Ako sa zbaviť vlnatky

Vlnatka patrí medzi najodolnejšie škodce. Kontaktné insekticídy na ňu veľmi nepomáhajú.

Rastlinku, na ktorej vlnatku nájdeme, by sme mali každodenne kontrolovať a vatovou tyčinkou odstraňovať biely povlak. Avšak iba takto sa vlnatky nezbavíme a musíme siahnuť aj po postreku.

Prírodným riešením je postrek NeemAzal, ktorý je systematický. To znamená, že sa dostane do štiav rastliny a hmyz, ktorý ju vyciciava, sa otrávi. Môžeme ho kombinovať s postrekom FloraVita Citro, ktorý je listovým hnojivom a zároveň podpornou liečbou pri chorobách a škodcoch. Taktiež môžeme listy postrekovať roztokom Nimbového oleja.

Niekedy je však napadnutie také silné, že prírodné postreky nestačia a musíme siahnuť po chémii.

Kvôli voskovej vrstve, ktorá hmyz chráni, je vhodné použiť postrek Mospilan, ktorý je taktiež systematický. Postrek po týždni opakujeme.

Po ďalšom týždni postrek môžeme vymeniť, tentokrát by nám už mal stačiť Neemazal alebo jeho prírodná alternatíva RockEffect.

Môžeme tiež siahnuť po postrekoch Karate Zeon alebo Sanium Ultra.

Všetky prípravky účinné proti vlnatke nájdete tu.

2. Strapky (Třásněnky / Thrips)

Ako vyzerajú, čo spôsobujú a ako ich na rastline nájdeme

Strapky sú jedným z najrozšírenejších škodcov izbových rastlín. Často je ťažké ich nájsť, pokiaľ rastlina nie je silno napadnutá. Na rastline vyzerajú ako drobné čiarky bielej alebo čiernej farby, larvy sú žlté.

Na rastlinách si tiež všimneme, že v dôsledku vyciciavania štiav strapkami listy žltnú. Strapky tiež po sebe zanechávajú na listoch aj strieborný povlak alebo cestičky.

Na listoch napadnutých strapkami tiež môžeme nájsť hnedé suché škvrny a väčšie čierne bodky, ktoré sú výkaly týchto škodcov. Takto sa napadnutie často prejavuje napríklad na monstere adansonii či na marantách. Existuje viacero druhov strapiek a preto sa prejavy ich napadnutia môžu mierne líšiť

Ako sa zbaviť strapiek

Na úspešné odstránenie strapiek môžeme použiť chemický postrek Karate Zeon, Mospilan alebo prírodnú alternatívu Spintor či NeemAzal. Používať tiež môžeme nimbový olej.

Ako alternatívu tiež môžeme použiť postrek Sanium prípadne Multirose.

Na odchytenie dospelých jedincov, ktoré lietajú nám pomôžu modré lepové dosky.

Na odstránenie strapiek z izbových rastlín môžeme tiež použiť parazitické hlístice. 

Všetky prípravky účinné proti strapkám nájdete tu.

3. Roztočce (Svilušky / Spider Mites)

Ako vyzerajú, čo spôsobujú a ako ich na rastline nájdeme

Roztočce sú príbuzné pavúkom. Jedným z najčastejších indikátorov ich výskytu na rastline sú drobné, jemnučké pavučinky na listoch či pri stonkách.

Škodce roztočce obľubujú suché prostredie. Často napádajú napríklad brečtany, banánovníky, calathey, maranty či iné rastliny s jemnejšími listami.

Pri ich napadnutí sú listy vyblednuté, žltkasté a niekedy vyzerajú úplne „bez života“.

Väčšina druhov roztočcov je taká malá, že si ich voľným okom na rastline nevšimneme. Môžeme si však všimnúť ich drobné výlučky, ktoré vyzerajú ako prach. Tiež výskyt roztoččov býva spojený s drobnými, jemnými pavučinkami na rastline.

Ako sa zbaviť roztočcov

Roztočce nie sú hmyz, preto na ne nezaberá insekticíd, ale musíme použiť akaricíd, ktorý je vhodný na pavúkovce.

Z prírodných prípravkov má akaricídne účinky NeemAzal, takže ten môžeme použiť.

Veľmi účinný je chemický postrek Nissorun. Ten sa však môže použiť iba raz za vegetačnú sezónu, pretože pôsobí tak, že zabíja vajíčka a larvy a dospelé jedince sterilizuje, takže sa nemôžu ďalej rozmnožovať. Ak by náhodou nezabral, musíme použiť iný prípravok.

Ďalší veľmi účinný chemický prípravok proti roztočcom na izbových rastlinách je postrek Apollo.

Aj pri roztoččoch je možnosť biologickej ochrany a to v podobe roztoča dravého, ktorý sa aplikuje na listy. 

Všetky prípravky účinné proti roztočcom nájdete tu.

4. Mušky Smútivky (Smutnice / Gnats)

Ako vyzerajú, čo spôsobujú a ako ich na rastline nájdeme

Smútivky sú malé čierne mušky. Majú biele larvy, ktoré sa nachádzajú v pôde a môžu ničiť korene. Mušky vyletujú z kvetináča pri každej zálievke a pri každej manipulácii s rastlinou.

 

Ako sa zbaviť mušiek smútiviek

Proti muškám smútivkám bojujeme tým, že napadnuté rastliny oddelíme od iných, aby mušky nepreleteli a neusadili sa do ďalších rastlín.

Trochu obmedzíme zálievku, pretože smútivkám sa lepšie darí vo vlhkom prostredí.

Použijeme postrek Cyper, ktorý je už nariedený a predáva sa aj v praktickej fľaške s postrekovačom. Postrek opakujeme každé 3 dni aspoň dva-tri týždne podľa potreby.

Môžeme si pomôcť aj žltými lepovými doskami alebo lepovými šípkami, ktoré odchytávajú dospelé lietajúce jedince. 

Aj tu sa naskytuje možnosť biologickej ochrany a to v podobe parazitických hlístic, ktoré nasadíme do pôdy.

Proti výskytu mušiek je vhodné používať aj preventívnu ochranu v podobe hnojiva s citrusovými silicami. Na výber máme tekuté hnojivo pre izbové rastliny od značky Floria, alebo listové hnojivo FloraVita Citro, ktoré sa aplikuje postrekom.

Všetky prípravky účinné proti muškám smútivkám nájdete tu.

5. Puklice a štítničky (Scales)

Ako vyzerajú, čo spôsobujú a ako ich na rastline nájdeme

Puklice a ich príbuzné štítničky sa najčastejšie vyskytujú na citrusoch či fikusoch, môžeme ich však nájsť na akejkoľvek izbovej rastline.

Vyzerajú ako drobné hnedasté pľuzgieriky alebo vypuklinky. Škodce sú pod nimi prichytené a cicajú rastlinu. Tieto škodce sa nehýbu, takže pri ich identifikácii nehľadáme na rastline pohyb, ale hnedasté vypukliny. Puklice sa väčšinou nachádzajú na spodnej strane listu. Často sú na listoch tiež lepkavé výlučky.

Po čase začnú listy napadnutej rastliny žltnúť a rastlina celkovo chradne.

Ako sa zbaviť puklíc

Ich telo je pokryté štítom alebo voskovou vrstvou a z toho dôvodu sú odolné voči kontaktným postrekom. Preto na ich likvidáciu využijeme najmä systematické postreky.

Z prírodných postrekov je to NeemAzal a z chemických napríklad Mospilan. Škodce sa pokúsime aj mechanicky odlupovať. Aplikovať na puklice môžeme aj prípravok Sanium.

Všetky prípravky účinné proti pukliciam nájdete tu.

6. Vošky (Mšice / Aphids)

Ako vyzerajú, čo spôsobujú a ako ich na rastline nájdeme

Vošky sú pomerne viditeľné škodce, môžu byť zelené, čierne či biele. Sú to drobné chrobáčiky, ktoré sa vyskytujú často na mladých listoch a výhonoch, ale aj na stonkách a kmeňoch, kde vyciciavajú rastlinné šťavy.

Listy sa pri napadnutí voškami skrúcajú, schnú alebo žltnú. Môžu sa tiež na nich tvoriť vypuklé pľuzgiere a listy môžu byť lepkavé.

Na izbových rastlinách sa našťastie neobjavujú často, zväčša napádajú rastiny pestované v záhrade prípade na balkóne.

V záhrade, hlavne na stromoch, spolu s nimi často objavíme mravce, ktoré sa živia ich výlučkami.

Ako sa zbaviť vošiek

Vošky ošetrujeme podobne, ako vlnatku. Výborne na ne zaberá Karate Zeon, takisto Sanium Ultra, či insekticídne tyčinky Sanium.

Tiež proti nim môžeme použiť postrek MultiRose, ktorý je zároveň i fungicídom a teda ochraňuje aj pred hubovými ochoreniami. 

Z prírodných postrekov sú účinné NeemAzal RockEffect.

Všetky prípravky účinné proti voškám nájdete tu.

7. Mínerka (Vrtalka / Leaf-mining Fly)

Ako vyzerá, čo spôsobuje a ako ju na rastline nájdeme

Mínerka je larva istého druhu muchy, ktorá nakladie vajíčka do listu, kde sa táto larva vyliahne a vo vnútri listu následne tvorí chodbičky vyhryzávaním. Na napadnutom liste vidíme hnedé čiary. Tiež sa na izbových rastlinách nevyskytuje veľmi často, najčastejšie sa vyskytuje po letnení vonku.

Ako sa zbaviť mínerky

Mínerku ošetrujeme systematickými insekticídmi. Zaberie napríklad chemický Mospilan alebo prírodný Neemazal.

8. Molice (Whitefly)

Ako vyzerajú, čo spôsobujú a ako ich na rastline nájdeme

Molice vyzerajú na listoch ako biele čiarky. Keď rastlinkou pohneme, rozletia sa do všetkých strán. Tvarom tela pripomínajú mole, ale sú oveľa menšie. 

Ako sa zbaviť molíc

Proti moliciam môžeme použiť chemické insekticídy ako napríklad Mospilan, Sanium alebo prírodnú alternatívu NeemAzal a RockEffect.

Ako možnosť biologickej ochrany je tu moličiar skleníkový

Keďže molice lietajú, pomôžu proti nim aj žlté lepové dosky alebo lepové šípky.

Ošetrenie rastlín oslabených po napadnutí škodcami

Všetky vyblednuté, zožltnuté, zhnednuté, deravé či inak poškodené listy odstránime. Dbáme na ideálne svetelné podmienky a vyššiu vzdušnú vlhkosť v okolí rastliny.

Oslabené rastliny po skončení procedúr približne týždeň po poslednom postreku začneme prihnojovať. Okrem klasického hnojiva môžeme použiť Stimulátor rastu od Rosteto.

Zvoliť môžeme aj prípravok Atonik pre oslabené rastliny alebo listové hnojivo FloraVita Citro, ktoré zároveň pôsobí aj ako prírodná prevencia proti opätovnému výskytu škodcov.

Ako správne aplikovať postreky na ochranu izbových rastlín

Existuje viacero typov postrekov na rastliny, toto sú základné z nich:

 • kontaktné, ktoré pôsobia tým, že sa postrek dostane na telo škodcu a ničí ho
 • požerové, ktoré musí škodca skonzumovať
 • systémové / systematické, ktoré preniknú cez bunky do rastlinných štiav, kde pôsobia a keď cicavý škodca cicia tieto šťavy, ničia ho (systémovému postreku teda trvá trochu dlhšie, kým zaúčinkuje)

Na škodce, ktoré sú hmyzom, ako napríklad vlnatka, strapky, molice, používame insekticídy, na roztočce, ktoré sú príbuzné s pavúkmi, použijeme akaricíd (prípravok proti pavúkovcom). 

Postrek rozriedime podľa návodu na obale. Izbové rastlinky väčšinou nebývajú spomenuté v tabuľkách, kde sú rozpísané koncentrácie, môžete vždy použiť zlatý stred, prípadne pri odolnejších škodcoch môžete použiť vyššiu koncentráciu.

Pri použití postreku na izbové rastliny sa riadime týmito zásadami:

 • rastlinku striekame úplne celú tak, aby po nej postrek stekal, obzvlášť pozorne nastriekame aj spodnú stranu listov
 • po postreku 2 dni rastlinku nesprchujeme, nerosíme, neutierame jej listy, ani ju nenechávame vonku na daždi
 • dáme pozor, aby ošetrená rastlina v žiadnom prípade nebola po aplikácii postreku na priamom slnku, keďže by to mohlo spôsobiť spálenie listov
 • postrek opakujeme v intervale uvedenom v inštrukciách k postreku, niektoré postreky sa opakujú viackrát po sebe, niektoré len raz za vegetačnú sezónu
 • postreky navzájom nemiešame, každý pripravujeme v separátnej nádobe
 • medzi aplikáciou dvoch rôznych chemických postrekov dodržujeme stanovené lehoty

Okrem prípravkov na ochranu rastlín, ktoré sa aplikujú postrekom, môžeme v niektorých prípadoch použiť aj insekticídne tyčinky, napríklad od značky Sanium, ktoré sú zároveň i hnojivom. Zapichnú sa do pôdy ku koreňom a pomaly sa rozpúšťajú s každou zálievkou.

Tiež existuje biologická ochrana, keď sa na hubenie škodcu nasadí na rastlinu iný živočích, ktorý rastline neublíži, ale škodcu nám pomôže zbaviť sa.

Pri lietajúcich škodcoch nám môžu byť nápomocné lepové doštičky alebo lepové šípky, ktoré sa vyrábajú vo viacerých farbách podľa toho, na ktorého škodcu sú určené. Používajú sa ako pomôcka na odchytenie dospelých jedincov a na diagnostiku, ako veľmi je rastlina napadnutá. Lepové dosky môžeme mať v kvetináčoch umiestnené aj stále a včas vďaka nim uvidíme, že sa nám do kvetináča nasťahoval lietajúci hmyz.

Prevencia proti škodcom na izbových rastlinách

Ako prevenciu proti škodcom môžeme pravidelne 1 – 2 krát do mesiaca aplikovať postrek prírodným Nimbovým olejom alebo NeemAzalom. Návody na ich miešanie nájdete, v popise jednotlivých produktov.

Zdroj obrázkov: Internet

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *