Vlnatka – ako tohto škodcu izbových rastlín spoznať a úspešne odstrániť

Listy vašej rastlinky mierne žltnú a po čase sa na nich objavia drobné biele chumáčiky. Takto nenápadne môže začínať napadnutie škodcom s názvom vlnatka. Vlnatka patrí medzi najodolnejšie škodce, boj proti nej býva zdĺhavý. Pozrite si s nami v tomto článku ako ju na rastline spoznať, aby ste ju začali eliminovať čím skôr. Vysvetlíme vám tiež, ktoré prípravky sú na ňu účinné.

V článku sa dozviete:

  • Ako sa prejavuje napadnutie vlnatkou
  • Kde na rastlinke vlnatku hľadať
  • Návod na úspešné odstránenie tohto škodcu

Ako vlnatka vyzerá, čo spôsobuje a ako ju na rastline nájdeme

Vlnatka, ktorú tiež môžete nájsť pod názvami Červce, Vlnačka alebo Mealy bug, patrí medzi najčastejších nepriateľov izbových rastlín. Často zvykne napádať napríklad orchidey, kaktusy, sukulenty, fikusy či dracény, ale nepohrdne ani žiadnou inou rastlinou.

Pokiaľ si na rastlinke všimneme jemné biele chumáčiky, ktoré sa podobajú na kúsky vaty, máme na rastlinke vlnatku. Okrem týchto typických výlučkov, ktoré pripomínajú vatu a sú na dotyk voskové, môžeme tiež na rastlinke zahliadnuť drobné chrobáčiky. Tieto chrobáčiky sú väčšinou veľké okolo jedného až dvoch milimetrov a majú bielu farbu. Keď vlnatku rozpučíme, má žltú až červenkavú telesnú tekutinu. 

Pod vatovými výlučkami vlnatka skrýva vajíčka, alebo seba, keď je pricucnutá na rastlinu. Živí sa vyciciavaním šťavy z rastliny. To ju oslabuje a postupne môže na následky napadnutia vlnatkou odumrieť úplne.

Vlnatku by sme mali na rastline hľadať hlavne v rôznych záhyboch. Napríklad na miestach, kde sa na stonku pripája list, v záhyboch na listoch a to hlavne zo spodnej strany. Vlnatka tiež môže žiť aj na stonkách dole blízko pri koreňoch. Vyciciavať môže šťavu aj zo stoniek, ktoré sú už drevnaté.

Po dlhšej dobe čo je rastlina vyciciavaná vlnatkou, môžeme sledovať žltnutie listov.

Ako sa zbaviť vlnatky

Vlnatka patrí medzi najodolnejšie škodce na izbových rastlinách. Kontaktné insekticídy na ňu veľmi nepomáhajú.

Rastlinku napadnutú vlnatkou, by sme mali každodenne kontrolovať a odstraňovať biele chumáčiky prípadne chrobáčiky, ktoré na nej nájdeme. Môžeme na to použiť napríklad vatovú tyčinku. Avšak iba takto mechanicky sa vlnatky nezbavíme, musíme siahnuť aj po postreku.

Prírodným riešením je postrek NeemAzal, ktorý je systematický. To znamená, že sa dostane do štiav rastliny a vlnatka, ktorý ich vyciciava, sa otrávi. Môžeme ho kombinovať s postrekom FloraVita Citro, ktorý je listovým hnojivom a zároveň podporuje liečbu pri chorobách a škodcoch. Taktiež môžeme listy postrekovať roztokom zamiešaným z vody a nimbového oleja, ktorý pôsobí proti škodcom.

Niekedy je však napadnutie silnejšie a prírodné postreky nestačia, musíme teda siahnuť po chémii.

Kvôli voskovej vrstve, ktorá vlnatku chráni je vhodné použiť postrek Mospilan, ktorý pôsobí systémovo. Postrek opakujeme po týždennej prestávke.

Po ďalšom týždni postrek môžeme vymeniť, tentokrát by nám už mal stačiť Neemazal alebo jeho prírodná alternatíva RockEffect.

Pri boji proti vlnatke môžeme tiež siahnuť po postrekoch Karate Zeon alebo Sanium Ultra.

Tu nájdete všetky prípravky s účinkom proti vlnatke:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *