Strapky – ako tieto škodce izbových rastlín spoznať a zbaviť sa ich

Listy vašej rastlinky začínajú žltnúť, objavujú sa na nich stále sa rozširujúce hnedé fľaky a vy stále neviete čo robíte zle aj keď dodržujete pokyny o umiestnení, zalievaní aj hnojení rastlinky. Aj takto môže vyzerať napadnutie strapkami. Pozrite si s nami v tomto článku ako strapky na rastline spoznať a aké prípravky použiť, aby ste sa ich úspešne zbavili

V článku sa dozviete:

  • Ako sa prejavuje napadnutie strapkami
  • Kde na rastlinke strapky hľadať
  • Návod na úspešné odstránenie tohto škodcu
  • Ako ošetriť oslabenú rastlinu po napadnutí strapkami

Ako strapky vyzerajú, čo spôsobujú a ako ich na rastline nájdeme

Strapky, ktoré môžete poznať pod zahraničnými názvami Třásněnky alebo Thrips, patria medzi najrozšírenejších škodcov izbových rastlín. Často je ťažké ich nájsť, pokiaľ rastlina nie je silno napadnutá.

Na rastline vyzerajú ako drobné čiarky žltej, bielej alebo čiernej farby. Na listoch si pri napadnutí strapkami najčastejšie všimneme, že v dôsledku vyciciavania štiav listy žltnú. Strapky tiež po sebe zanechávajú na listoch aj strieborný povlak alebo cestičky v listoch. Dospelé štádiá strapiek lietajú, takže tiež môžeme pri rastline zahliadnuť čierne mušky.

Na listoch napadnutých strapkami tiež môžeme nájsť asymetrické hnedé suché škvrny. Často sa na prvý pohľad dajú ľahko zameniť so škvrnami spôsobenými preliatím alebo prehnojením rastliny.

Môžeme tiež spozorovať väčšie čierne bodky na listoch, ktoré sú výkaly týchto škodcov. Takto sa napadnutie často prejavuje napríklad na monstere adansonii či na marantách.

Existuje viacero druhov strapiek a preto sa prejavy napadnutia môžu mierne líšiť.

Ako sa zbaviť strapiek

Ihneď po tom, čo odhalíme, že našu rastlinku napadli strapky by sme ju mali umiestniť do karantény mimo ostatných rastlín, aby sme zabránili rozšíreniu na ďalšie rastliny.

Na úspešné odstránenie strapiek z rastliny môžeme použiť chemický postrek Karate Zeon, Mospilan alebo prírodnú alternatívu Spintor či NeemAzal.

Na boj so strapkami ďalej môžeme používať nimbový olej.

Ako alternatívu pri napadnutí strapkami môžeme použiť postrek Sanium prípadne Multirose.

Na odchytenie dospelých jedincov, ktoré lietajú nám pomôžu modré lepové dosky.

Na odstránenie strapiek z izbových rastlín môžeme tiež použiť parazitické hlístice. 

Tu nájdete všetky prípravky s účinkom proti strapkám:

Ošetrenie rastlín oslabených po napadnutí strapkami

Všetky zožltnuté, zhnednuté, deravé či inak poškodené listy odstránime. Dbáme na ideálne svetelné podmienky a vyššiu vzdušnú vlhkosť v okolí rastliny.

Oslabenú rastlinu po skončení procedúr, približne týždeň po poslednom postreku, začneme prihnojovať. Okrem klasického hnojiva môžeme použiť Stimulátor rastu od Rosteto.

Zvoliť môžeme aj prípravok Atonik pre oslabené rastliny alebo listové hnojivo FloraVita Citro, ktoré zároveň pôsobí aj ako prírodná prevencia proti opätovnému výskytu škodcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *