Monstera – 10 najčastejších problémov a ako ich vyriešiť

Monstera patrí medzi najpopulárnejšie izbové rastliny. Monstery sú obľúbené okrem ich vzhľadu aj preto lebo sú vhodné aj na tmavšie miesta, dobre zvládajú horšie podmienky a sú nenáročné na starostlivosť. Ich veľké sýtozelené listy vo vašej domácnosti vytvoria pocit zelenej džungle. Čo však robiť, keď ich listy napríklad hnednú alebo žltnú? Prečítajte si tento článok, aby ste vedeli ako jednoducho vyriešiť najčastejšie problémy monster.

V článku sa dozviete:

  • Čo spôsobuje hnednutie a žltnutie listov monster?
  • Prečo monstery niekedy nemajú deravé listy?
  • Ako zistiť, že monsteru napadli škodce?
  • Čím sú spôsobené suché okraje listov?

Odpovede na tieto otázky a aj ďalšie cenné informácie o pestovaní monster sa dočítate v tomto článku. Postupne vám predstavíme 10 najčastejších problémov, s ktorými sa monstery stretávajú.

monstera deliciosa list

1. Žltnutie listov

Žltnutie listov monster býva väčšinou spôsobené príliš veľkým množstvom vody. Môže sa jednať o pravidelné polievanie väčším množstvom vody, ale monstere však môže zožltnúť zopár lístkov aj keď mala len jeden krát nárazovo viac vody. Úprava množstva zálievky tento problém väčšinou vyrieši.

Veľa vody v kvetináči sa môže držať aj ak sme hneď po zakúpení rastlinku presadili do veľmi veľkého kvetináča. Pri monsterách by mal byť kvetináč len o niečo väčší, ako jej koreňový systém. Ak má okolo seba veľa pôdy, tá môže zostávať vlhká a spôsobí to žltnutie listov.

Pri monsterách však môže byť žltnutie aj znamenie nedostatku svetla. Sprievodným javom sú vtedy aj menšie a akoby slabšie listy na rastline.

Častokrát sú žlté listy na monsterách aj príznakom toho, že ju napadli škodce.

Najčastejšie sa vyskytujúcim škodcom na monsterách sú strapky. Na rastline vyzerajú ako drobné čiarky žltej, bielej alebo čiernej farby. Strapky tiež po sebe zanechávajú na listoch aj strieborný povlak alebo cestičky v listoch. Ako sa týchto škodcov úspešne zbaviť si môžete prečítať v našom článku Strapky.

Listy môžu žltnúť aj pri napadnutí muškami smútivkami, ktorých larvy žijú v pôde a môžu ničiť korene. Rastliny, ktoré sú dlhšie napadnuté zvyknú mať žlté a zvädnuté listy. Ako sa zbaviť mušiek vyletujúcich z pôdy sa dozviete v článku Mušky smútivky.

O všetkých škodcoch, ktoré môžu napádať rastliny sa môžete viac dočítať v článku Škodce izbových rastlín a ako sa ich zbaviť.

monstera zltnutie listov

2. Kvapkanie z koncov listov

Tento jav sa odborne nazýva gutácia. Kvapky na koncoch listov tiež bývajú označené ako slzenie monster.

Toto kvapkanie z koncov listov je sprievodný jav toho, keď rastliny odstraňujú prebytočnú vlhkosť cez listy. Môže sa vytvárať tesne po poliatí rastliny, ale aj neskôr, pokiaľ je substrát veľmi vlhký.

Znížením množstva zálievky obmedzíme kvapkanie z koncov listov.

monstera kvapkanie z listov gutacia

3. Hnednutie listov

Pokiaľ sú hnedé fľaky na listoch monstery mäkké až vodnaté a zväčšujú sa, ich najčastejším dôvodom je nadmerná vlhkosť. Môže to byť príliš veľa zálievky v pôde, ale aj časté rosenie listov. Ak sú listy často zvlhčované a zostáva na nich voda, práve kvôli nej tieto hnedé fľaky vznikajú.

Stačí teda znížiť množstvo zálievky a obmedziť zvlhčovanie listov. Hnedé listy sa už bohužiaľ „neopravia“, takže ich jedine môžeme z monstery odstrániť, aby radšej svoju energiu venovala tvorbe nových zdravých listov.

Ak by sa aj potom fľaky objavovali ďalej, treba skontrolovať koreňový systém.

Podobne ako žltnutie listov, aj hnednutie môže byť sprievodným javom napadnutia škodcami. Odporúčame teda dobre skontrolovať aj vrchnú aj spodnú stranu listov monstery.

4. Čierne fľaky na listoch

Čierne fľaky na listoch monster, ktoré v niektorých prípadoch mávajú aj žlté okraje, bývajú spojené s nadmernou vlhkosťou, s ňou spojeným hubovým ochorením, nevhodným substrátom alebo chladom. Často to býva aj kombinácia týchto faktorov.

Pokiaľ sa na pestovanie monster používa príliš ťažký, nevzdušný substrát a pôda je tak nadmerne vlhká, častokrát monstery podľahnú hubovým ochoreniam, ktoré sú spojené s čiernymi fľakmi na listoch. Ako prvú záchrana pre rastlinu môžeme spraviť to, že ju presadíme do vzdušného priepustného substrátu (takým je napríklad substrát Profík pre izbové rastliny) a kvetináča s odtokovými dierkami, prípadne dostatočne veľkou drenážnou vrstvou.

Monsteru polievame menším množstvom vody a vrchné 2 – 3 cm substrátu necháme medzi zálievkami preschnúť.

Aplikujeme tiež fungicíd – prípravok proti hubovým ochoreniam. Na našej stránke nájdete prírodné aj chemické prípravky proti hubovým aj bakteriálnym ochoreniam. Poškodené listy je dobré odstrihnúť celé aj so stonkou, aby monstera živiny dopriala novým zdravým listom.

Rastlinu umiestnime na miesto s množstvom rozptýleného svetla a dávame pozor, aby nebola v prievane.

5. Monstere rastú listy bez dier alebo malé listy

Listy bez dier sú u mladých monster bežné. Deravé listy, odborne listy s fenestráciou, sa otvárajú až v neskoršom veku rastliny. Pokiaľ však dospelá rastlina otvára len malé listy, ktoré sú celé, je to zväčša znamenie nedostatku svetla, prípadne živín.

Aby sme na monstere podporili tvorbu veľkých deravých listov, doprajeme jej svetlejšie stanovište a pravidelnú dávku hnojiva. Okrem klasických hnojív môžeme ako doplnok použiť aj stimulátor rastu.

monstera deliciosa albo variegata panasovana monstera biela plantizia

6. Odhnívanie koreňov

Odhnívanie koreňov monster sa najčastejšie prejavuje hnedými a žltými fľakmi na listoch rastliny. Ak sa hniloba od koreňov presunie vyššie ku stonkám, môžeme na nich spozorovať, že sú tiež hnedé a mäkké. Monsteru vyberieme zo substrátu a korene skontrolujeme. Tie čo sú hnedé, mäkké a prípadne aj zapáchajú, odstránime. Zdravé korene by mali byť svetlé a pevné.  

Pokiaľ nám na monstere ostane len malé množstvo zdravých koreňov, môžeme ju najskôr dať zakoreniť do vody. Na urýchlenie rastu koreňov použijeme Stimulax, alebo ak rastlina bude vo vode dlhšie, môžeme použiť Hydroponex. Keď má monstera dostatočne veľký zdravý koreňový systém, môžeme ju zasadiť do nového substrátu.

Dbáme na to, aby bol použitý substrát vzdušný. Môžeme použiť už predpripravený substrát, napríklad Profík pre izbové rastliny, alebo si zamiešať substrát sami – na prevzdušnenie použijeme perlitkokosové kúsky.

monstera korenovy system

7. Suché okraje listov

Suché okraje listov bývajú spôsobené kvôli nízkej vzdušnej vlhkosti. Deje sa to najmä v zime, keď je vzduch suchý a teplý kvôli kúreniu, alebo naopak v lete, ak je monstera v blízkosti klimatizácie, ktorá tiež presúša vzduch.

Vyššiu vlhkosť môžeme zabezpečiť častým rosením alebo zvlhčovačom vzduchu v okolí monstery.

Ďalším dôvodom suchých hnedých koncov listov pri monsterách môže byť aj reakcia na chlór. Deje sa to vtedy, ak vodu, ktorou polievame nenecháme dostatočne dlho odstáť. Pred polievaním je dobré vodu aspoň jeden deň nechať odstáť, aby chlór vyprchal a voda bola izbovej teploty.

monstera suche konce listov 1 Plantizia.sk

8. Pokrútené alebo zvädnuté listy

Rovnako ako suché konce, aj pokrútené okraje listov monster bývajú známkou nedostatočnej vzdušnej vlhkosti.

Pokiaľ máme monsteru umiestnenú pri okne, alebo niekde v miestnosti, kde je prievan, aj toto prúdenie chladného vzduchu môže spôsobovať skrúcanie listov. Niečo podobné sa môže diať aj v lete, pokiaľ je rastline na slnečnom stanovisku príliš teplo. V tomto prípade stačí zmeniť stanovisko monstery.

Ak monstera dlhšie nebola poliata, jej listy môžu pôsobiť zvädnuté. Po zálievke sa tento problém napraví.

Ak zvädnutie listov, prípadne celej rastliny sledujeme po presadení, nemusíme sa báť. Väčšinou je to len šok zo zmeny a po čase sa to upraví a rastlinka opäť bude pevná. Pri presádzaní však dávame pozor, aby nový kvetináč nebol oveľa väčší a použitá pôda bola vzdušná. Ak sadíme do kvetináča bez odtokových dierok, pod substrátom najskôr vytvoríme drenážnu vrstvu, napríklad z keramzitu.

9. Padanie monstery na strany

Pri väčších listoch a starších rastlinách sa nám môže stať, že sa časť rastliny alebo dokonca celá naša monstera nakláňa na stranu a priam vypadáva z kvetináča. V tomto prípade je potrebné rastlinu podoprieť.

Pri menších rastlinách môžeme použiť aj menšie kovové či drevené opory. Pri väčších monsterách odporúčame do kvetináča umiestniť kokosovú tyč, ktorá je väčšia a pevnejšia.

Ak chceme našej monstere dopriať luxus naviac, môžeme ju podoprieť tyčou vyrobenou z rašelinníku, do ktorej dokáže prerásť vzdušnými koreňmi a čerpať z nej vlahu.

Medená
Strieborná
Zlatá
9,90 11,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Medená
Strieborná
Zlatá
9,90 11,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Čierna
Medená
Strieborná
Zlatá
6,90 11,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Medená
Strieborná
Zlatá
6,90 11,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Čierna
Medená
Strieborná
Zlatá
6,90 11,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Čierna
Zlatá
9,90 11,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

10. Vyblednuté listy

Listy monster môžu vyblednúť pokiaľ je rastlina umiestnená na príliš ostrom slnku.

Ak na listoch uvidíme vyblednuté cestičky, je to znamenie výskytu škodcov. O všetkých škodcoch, ktoré môžu napádať monstery sa môžete viac dočítať v článku Škodce izbových rastlín a ako sa ich zbaviť.

Páčia sa vám monstery a chceli by ste si nejakú zaobstarať? Pozrite si našu aktuálnu ponuku monster a vyberte si tú svoju:

-17%
Original price was: 29,90 €.Current price is: 24,90 €.
-50%
Original price was: 69,90 €.Current price is: 34,90 €.
-12%
NEW
149,90 179,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
-12%
Original price was: 169,90 €.Current price is: 149,90 €.
-33%
NEW
Original price was: 119,90 €.Current price is: 79,90 €.
89,90 
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
-56%
Original price was: 89,90 €.Current price is: 39,90 €.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *