Mušky smútivky – ako sa zbaviť nepríjemných mušiek v pôde

Listy vašej rastlinky začínajú žltnúť a okolo rastlinky či po celej izbe poletujú drobné nepríjemné mušky? Aj takto môže vyzerať napadnutie rastliny muškami smútivkami. Pozrite si s nami v tomto článku aké prípravky použiť, aby ste sa ich úspešne zbavili.

V článku sa dozviete:

  • Ako sa prejavuje napadnutie muškami smútivkami
  • Návod na úspešné odstránenie tohto škodcu
  • Ako ošetriť oslabenú rastlinu po napadnutí muškami
  • Preventívne kroky, aby mušky rastlinu nenapadli

Ako mušky smútivky vyzerajú, čo spôsobujú a ako ich na rastline nájdeme

Smútivky sú malé čierne mušky, ktoré žijú v pôde izbových rastlín. Lepšie sa im darí vo vlhkom prostredí, preto často zvyknú napádať vlhkomilné druhy, prípadne rastliny, ktoré sú prelievané.

Keďže poletujú častokrát po celej miestnosti, niekedy je ťažké presne určiť, z ktorého kvetináča vychádzajú. Na identifikáciu je dobré použiť žlté lepové dosky, ktoré okrem chytania dospelých jedincov slúžia aj na signalizáciu výskytu mušiek.

Mušky smútivky majú biele larvy, ktoré sa nachádzajú v pôde a môžu ničiť korene. Rastliny, ktoré sú dlhšie napadnuté zvyknú mať žlté a zvädnuté listy.

Mušky vyletujú z kvetináča pri každej zálievke a pri každej manipulácii s rastlinou.

Ako sa zbaviť mušiek v pôde

Proti muškám smútivkám bojujeme najskôr tým, že napadnuté rastliny oddelíme od iných, aby mušky nepreleteli a neusadili sa do ďalších rastlín.

Ďalej trochu obmedzíme zálievku, pretože smútivkám sa lepšie darí vo vlhkom prostredí. Dávame však pozor, aby sme rastlinu nepresušili príliš. Ak si nie sme istí či je pôda vlhká či mokrá, môžeme si pomôcť praktickým vlhkomerom.

Na úspešné odstránenie mušiek z rastliny môžeme použiť postrek Cyper, ktorý je už nariedený a predáva sa aj v praktickej fľaške s postrekovačom. Postrek aplikujeme na pôdu rastlín, ktoré sú muškami napadnuté. Opakujeme raz za 2-3 dni. Po 3 použitiach dáme pauzu a počkáme, či postrek zabral. Ak nie, po týždni opakujeme celý cyklus znova. Kúru môžeme opakovať podľa potreby aj tri-štyri týždne. V prípade, že máme rastlín viac, môžeme siahnuť po prípravku Cyper extra kontakt vo forme koncentrátu, ktorý si môžeme zarobiť vo väčšom množstve vody.

Môžeme si pomôcť aj žltými lepovými doskami alebo žltými lepovými šípkami, ktoré odchytávajú dospelé lietajúce jedince. 

Proti výskytu mušiek je vhodné používať aj preventívnu ochranu v podobe hnojiva s citrusovými silicami. Na výber máme tekuté hnojivo pre izbové rastliny od značky Floria, alebo listové hnojivo FloraVita Citro, ktoré sa aplikuje postrekom.

Tu nájdete všetky prípravky s účinkom proti muškám v izbových rastlinách:

Ošetrenie rastlín oslabených po napadnutí škodcami

Všetky vyblednuté, zožltnuté, zhnednuté, deravé či inak poškodené listy odstránime. Dbáme na ideálne svetelné podmienky a vyššiu vzdušnú vlhkosť v okolí rastliny.

Oslabené rastliny po skončení procedúr približne týždeň po poslednom postreku začneme prihnojovať. Okrem klasického hnojiva môžeme použiť Stimulátor rastu od Rosteto, ktorý pomôže rastline spamätať sa aj v prípade väčšieho poškodenia listov či koreňového systému.

Zvoliť môžeme aj prípravok Atonik pre oslabené rastliny alebo listové hnojivo FloraVita Citro, ktoré zároveň pôsobí aj ako prírodná prevencia proti opätovnému výskytu škodcov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *