Jesenná starostlivosť o izbové rastliny

Dni sa skracujú, svetla je stále menej a tiež klesá teplota. Menia sa teda aj nároky rastlín na umiestnenie, zálievku a viaceré druhy tiež treba pripraviť na zazimovanie. Jeseň je taktiež obdobím väčšieho výskytu škodcov, takže si povieme niečo aj o prevencii proti nim. Prečítajte si ako na jesennú starostlivosť o izbové rastliny, ktorá zaručí, že sa im bude dobre dariť.

V článku sa dozviete:

  • Ktoré druhy rastlín potrebujú prioritne presunúť bližšie k oknu
  • Ako počas jesene upraviť zálievku
  • Aké teploty sú pre rastliny problematické
  • Tipy na prevenciu proti škodcom
IMG 6383 Plantizia.sk

Nároky rastlín na svetlo počas jesene

Svetla počas jesenných mesiacov postupne ubúda a teda treba rastliny, ktoré vyžadujú viac svetla premiestniť bližšie k oknu. Pri kaktusoch a sukulentoch sa vďaka tomu vyhnete deformácii listov, ktorá vzniká keď sa rastliny snažia natiahnuť bližšie k svetlu.

Ak máme farebnejšie druhy ako fitónie či aglaonémy, miesto bližšie pri okne im zaručí intenzívnejšiu farebnosť.

Panašované druhy ako napríklad Pothos N’joy, Pothos marble queen, Ficus Tineke, Ficus Benjamina variegata či nebodaj Monstera variegata zas potrebujú viac svetla kvôli tomu, že v bielych častiach listov nemajú chlorofyl. Dostatok svetla je kľúčový pre to, aby sa im darilo a aby im nehnedli listy.

Zamioculcasy, svokrine jazyky, zelené potosovce, asparagus či papraď môžeme nechať aj na tmavších miestach.

Ako na jeseň upraviť zálievku rastlín

Keďže teplota klesá, pôde trvá dlhšie aby medzi zálievkami preschla. Pri nenáročných rastlinách ako sú pothosy, zamioculcasy, svokrine jazyky, filodendróny zálievku trochu obmedzíme, aby sme sa vyhli preliatiu.

Citlivé na príliš mokrú pôdu sú najmä kaktusy, sukulenty, ktorým od septembra môžeme zdvojnásobiť interval medzi zálievkami. Napríklad namiesto raz za týždeň ich stačí poliať raz za dva týždne. Tiež vždy skontrolujeme či pôda úplne preschla skôr ako ich zalejeme.

Ďalšími druhmi, ktoré horšie zvládajú preliatie sú fikusy a alokázie. Medzi dvoma zálievkami by im vždy mali aspoň vrchné dva centimetre pôdy preschnúť. Ak si nie sme istí, môžeme na meranie vlhkosti substrátu použiť vlhkomer. Pri týchto druhoch by zálievka nemala byť častejšia ako raz do týždňa.

Pri preliatí sa na rastlinách objavujú žlté a hnedé mäkké fľaky na listoch. Príznaky preliatia teda na rastlinke ľahko odhalíme. Ak by sa nám podarilo prehnať to so zálievkou, prebytočnú vodu z okrasného kvetináča alebo podmisky vylejeme a rastlinku necháme preschnúť a potom zalievame menšími množstvami vody, kým sa po šoku dá do poriadku.

Opakom rastlín o ktorých sme si hovorili vyššie sú paprade, aspleniá a asparágusy, ktoré obľubujú mať pôdu stále mierne vlhkú a neprekáža im, ak im necháme trochu vody stáť aj v podmiske. Pri týchto druhoch na jeseň zálievku nemusíme veľmi obmedzovať. 

polievanie rastlin Plantizia.sk

Aké teploty rastliny počas jesene nemajú radi

Ak sa rastlinky letnili na balkóne, je čas presunúť ich dnu. Väčšina druhov dobre neznáša teploty pod 10-15 °C. Aj keď sú dni ešte teplé, treba dať pozor na nízke nočné teploty.

Keď sa vnútri začne kúriť, je potrebné aby sme najmä vlhkomilné druhy ako kalatea či maranta presunuli ďalej od sálajúceho tepla z radiátora.

Nezabudneme ani na riasogule, ktorým tiež pobyt na parapete nad radiátorom neurobí dobre, keďže majú radšej chladnú vodu. Umiestnime ich radšej niekam do miestnosti ďalej od radiátora. 

Pozor na prievan

Pri otváraní okien na jeseň musíme dávať pozor, aby studený vzduch nefúkal priamo na rastliny. Najviac citlivé na prievan sú fikusy, ktoré môžu po prefúknutí začať opadávať. Podobne je na tom aj citlivka, prípadne calathey, ktorým sa pri prechladnutí môžu začať skrúcať listy.

pexels photo 9707244 Plantizia.sk

Škodce na izbových rastlinách a ako im predísť

Jeseň je kritickým obdobím pre výskyt škodcov na exteriérových rastlinách a poliach, ale nevyhnú sa im ani izbové rastliny. Najčastejšími druhmi, ktoré sa rozširujú na jeseň sú strapky a roztočce.

Dobre sa im darí najmä v suchu, takže je dobré preventívne zvyšovať vlhkosť v miestnosti s rastlinami. Môžeme použiť difúzer alebo rastliny poriadne a často rosiť. Rastliny treba tiež pravidelne preventívne kontrolovať. Ako prevenciu proti škodcom je dobré aplikovať 1 – 2 krát do mesiaca postrek prírodným nimbovým olejom alebo NeemAzalom.

Škodce sa rozšíria vďaka vetru, takže sa môže stať, že sa k vám dostanú z vonkajších rastlín či drevín.

V prípade že zahliadneme na rastline škodce, treba ju ihneď dať do karantény a umyť jej listy jarovou vodou. Vhodným prostriedkom na odstránenie širokého spektra škodcov je prírodný prostriedok na olejovej báze NeemAzal alebo chemický Mospilan. Ako jednotlivé druhy škodcov identifikovať a účinne odstrániť sa dočítate v našom článku Škodce na izbových rastlinách.

2 thoughts on “Jesenná starostlivosť o izbové rastliny

  1. Žaneta says:

    Prosím, v akom pomere odporúčate miešať NeemAzal s vodou pri preventívnom postreku izboviek? V inštrukcii som našla iba dávkovanie pri rôznych záhradných plodinách. Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *