Listy, ktoré vyzerajú zaprášené a v záhyboch sa začínajú vytvárať drobné pavučinky – aj takto nenápadne môže vyzerať napadnutie rastliny roztočcami. Prečítajte si v tomto článku ako roztočce na rastline rozpoznať a tiež ako sa ich úspešne zbaviť.
V článku sa dozviete:
- Ako sa prejavuje napadnutie roztočcami
- Kde na rastlinke roztočce hľadať
- Návod na úspešné odstránenie tohto škodcu
- Ako ošetriť oslabenú rastlinu po napadnutí roztočcami
Ako roztočce vyzerajú, čo spôsobujú a ako ich na rastline nájdeme
Roztočce, ktoré môžete poznať pod zahraničnými názvami Svilušky alebo Spider Mites, patria medzi jedny z najrozšírenejších škodcov izbových rastlín.
Jedným z najčastejších indikátorov ich výskytu na rastline sú drobné, jemnučké pavučinky na listoch či pri stonkách.
Pri napadnutí rastliny roztočcami zvyknú byť listy vyblednuté, žltkasté a niekedy vyzerajú úplne „bez života“. Často sa na prvý pohľad dajú ľahko zameniť so škvrnami spôsobenými spálením od slnka či preliatím.
Väčšina druhov roztočcov je taká malá, že si ich voľným okom na rastline nevšimneme. Môžeme si však všimnúť ich drobné výlučky, ktoré vyzerajú ako prach.
Škodce roztočce obľubujú suché prostredie. Často napádajú napríklad brečtany, banánovníky, calathey, maranty či iné rastliny s jemnejšími listami. Ich listy sa pri silnejšom napadnutí môžu začať skrúcať.
Existuje viacero druhov roztočcov a preto sa prejavy napadnutia môžu mierne líšiť.
Ako sa zbaviť roztočcov
Ihneď po tom, čo odhalíme, že našu rastlinku napadli roztočce by sme ju mali umiestniť do karantény mimo ostatných rastlín, aby sme zabránili rozšíreniu na ďalšie rastliny. Keďže tieto drobné škodce sú veľmi ľahké, jednoducho ich medzi rastlinami v blízkosti vie rozniesť aj závan vetra.
Roztočce nie sú hmyz, preto na ne nezaberá insekticíd, ale musíme použiť akaricíd, ktorý je vhodný na pavúkovce.
Z prírodných prípravkov na odstránenie škodcov izbových rastlín má akaricídne účinky NeemAzal, takže ten môžeme použiť.
Veľmi účinný je na roztočce chemický postrek Nissorun. Ten sa však môže použiť iba raz za vegetačnú sezónu, pretože pôsobí tak, že zabíja vajíčka a larvy a dospelé jedince sterilizuje, takže sa nemôžu ďalej rozmnožovať. Ak by náhodou po jednej aplikácii nezabral, musíme použiť iný prípravok.
Ďalší veľmi účinný chemický prípravok, ktorý môžeme proti roztočcom na izbových rastlinách použiť je postrek Ortus.
Aj pri roztoččoch je možnosť biologickej ochrany a to v podobe roztoča dravého, ktorý sa aplikuje na listy.
Tu nájdete všetky prípravky s účinkom proti roztočcom:
Ošetrenie rastlín oslabených po napadnutí roztočcami
Všetky vyblednuté, zožltnuté, uschnuté, skrútené či inak poškodené listy odstránime. Dbáme na ideálne svetelné podmienky a vyššiu vzdušnú vlhkosť v okolí rastliny, keďže roztočcom sa lepšie darí v suchom prostredí. Vlhkosť môžeme zvýšiť napríklad difúzerom.
Oslabené rastliny po skončení procedúr približne týždeň po poslednom postreku začneme prihnojovať. Okrem klasického hnojiva môžeme použiť Stimulátor rastu od Rosteto.
Zvoliť môžeme aj prípravok Atonik pre oslabené rastliny alebo listové hnojivo FloraVita Citro, ktoré zároveň pôsobí aj ako prírodná prevencia proti opätovnému výskytu škodcov.