Izbové rastliny vhodné do spálne

pexels cottonbro studio 5858228 Plantizia.sk

Patríte skôr medzi milovníkov rastlín alebo u vás doma neprežije ani kaktus? Nech už je s to s vami akokoľvek, určite sa u vás nájde aspoň jedna zelená rastlina. Ako je to s rastlinami v spálni?

Medzi mnohými prevláda názor, že rastliny do spálne jednoducho nepatria. Opak je ale pravdou. Existujú krásne druhy, ktoré vo vaše spálni dokážu zázraky. Produkujú kyslík, čistia vzduch, zmierňujú stres a pôsobia pozitívne na myseľ a spánok.

Ktoré izbové rastliny sú vhodné do spálne?

Medzi odporúčané druhy patrí lopatkovec, ktorý ocenia predovšetkým alergici. Nielen,  že sa jedná o veľmi krásnu rastlinu ale súčasne čistí a zvlhčuje vzduch a dokonca dokáže zachytávať aj toxíny.

Aj svokrine jazyky alebo zelenec dokážu detoxikovať vzduch. Majú schopnosť absorbovať najmä formaldehyd, uvoľnený z nábytku alebo lepených podláh. Svokrine jazyky produkujú kyslík aj v noci, čím prospievajú zdravému spánku.

Niektoré druhy rastlín dokážu byť nápomocné aj pri nespavosti. Sú to napríklad levanduľa alebo eukalyptus. Ich jemná vôňa pôsobí prostredníctvom aromaterapie a uvoľňuje stres. Levanduľa pomáha pri bolestiach hlavy, eukalyptus zase pozitívne pôsobí na dýchacie cesty. Obe rastliny sú zároveň silným repelentom. Ak si do spálne zvolíte tieto rastliny, pomôžu vypudiť hmyz a nepozvaných návštevníkov spálne.

Prelomové druhy v čistení vzduchu sú ale Aloe vera a palma Areka, preto ich tiež odporúčame do spálne. Produkujú veľa kyslíku. Aloe vera je tiež známe svojimi liečivými vlastnosťami a pozitívnymi účinkami na pokožku. 

Do spálne sú tiež vhodné aglaonémy. Medzi ich výhody patrí rýchly rast a schopnosť čistiť vzduch od škodlivých látok vrátane cigaretového dymu aj chemikálií uvoľňovaných z nábytku, podláh a kobercov.

pexels ksenia chernaya 4740531 scaled Plantizia.sk

Aké rastliny umiestniť do tmavých spálni?

Je vaša spálňa orientovaná na zlú svetovú stranu alebo vám tienia okolité budovy či stromy? Nevadí, aj do takýchto spální môžete umiestniť rastliny, ktoré nemajú vysoké nároky na intenzitu svetla.

Poslednú dobu sú čoraz populárnejšie monstery, ale môžete zvoliť aj klasický zamioculcas, ktorý je veľmi nenáročný na starostlivosť a vhodný aj pre pestovateľov začiatočníkov. Skúsenejší pestovatelia môžu siahnuť aj po papradi Nephrolepis (označovanej aj Nefrolepka) s bohatými listami. Podobný zelený zenový kút vám v spálni pomôže vytvoriť aj asparágus.

pexels cottonbro studio 5853028 scaled Plantizia.sk

Čo do spálne rozhodne nepatrí?

Ak veríte na povery, mali by ste sa vyhnúť kaktusom a izbovým rastlinám so špicatými listami, no prakticky vám tieto druhy nijako neuškodia. Vyhnúť by ste sa mali skôr bohato kvitnúcim aromatickým rastlinám, ktoré svojou prenikavou vôňou môžu spôsobiť bolesti hlavy a nespavosť. Zároveň sú lákadlom pre hmyz, ktorý vo svojej spálni nechcete.

Do spálne určite nedávame umelé ani sušené rastliny, ktoré sú lapačmi prachu a môžu výrazne skomplikovať spánok, najmä alergikom.

pexels taryn elliott 4112558 scaled Plantizia.sk

Čo keď mi nerastie ani kaktus?

Patríte medzi pestovateľov analfabetov, teda inými slovami neprežije vám ani najodolnejší kaktus? Nevešajte hlavu. Rastliny si do spálne môžete priniesť aspoň prostredníctvom rastlinných motívov napríklad aj na obliečkach na vankúše prípadne iných dekoráciách.

pexels tim samuel 6697328 scaled Plantizia.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *