Presádzanie izbových rastlín a správna voľba substrátu – všetko čo potrebujete vedieť

Otepľuje sa a teda začína obdobie, keď sa rastliny preberajú po období odpočinku znova k životu. Okrem toho, že je teplejšie, slnko svieti omnoho dlhšie a preto rastliny rastú rýchlejšie. Toto obdobie je ideálne na to, aby sme skontrolovali, ktorým rastlinám treba vymeniť pôdu. Prečítajte si tento článok a potom môže začať presádzanie izbových rastlín do nových kvetináčov.

V článku sa dozviete:

 • V akom ročnom období je najlepšie presádzať?
 • Aké druhy substrátov existujú a aký substrát zvoliť?
 • Ako správne presádzať izbové rastliny?
 • Načo slúži drenáž?
presadzanie 6 Plantizia.sk

V akom ročnom období je vhodné začať s presádzaním rastlín?

Jar je na presádzanie ideálnym obdobím. V zime by sme presádzať nemali, pretože rastliny majú vegetačný pokoj a v lete nemusí byť presádzanie tak úspešné, pretože substrát rýchlo preschne a na úspešné prijatie novej zeminy sa potrebujú rastliny vo vlhkej pôde zakoreniť. Na jeseň presádzať síce môžeme, ale najlepšie je to spraviť na jar, pretože počas jesene rastlina potrebuje šetriť energiu a zbierať živiny na prežitie zimných mesiacov.

Ako často treba presádzať rastliny?

Väčšinu mladších rastlín by sme mali presadiť každý rok. Väčšie rastliny približne raz za 2 – 3 roky. V prípade veľkých a ťažkých starších rastlín stačí presadiť raz za 3 – 4 roky, prípadne ak to nie je v našich silách, tak im aspoň vymeniť vrchnú vrstvu pôdy.

Niektoré druhy rastlín sa však rady tlačia v kvetináči, najmä zamioculcas a sansevierie, takže časté presádzanie do väčšieho kvetináča pri nich nie je nutné. S presadením zamioculcasu dokonca čakáme až dovtedy, kým mu praskne kvetináč, v ktorom je (pokiaľ je v plastový). Pri týchto rastlinách dbáme na pravidelné dopĺňanie živín hnojivom.

Ako substrát zvoliť vhodný substrát pre moju rastlinu?

Pri presádzaní musíme vedieť, aký druh rastliny máme, aby sme vedeli, ako často ju musíme presadiť a aký substrát máme použiť.

Existuje niekoľko typov substrátov. Väčšina rastlín potrebuje substrát namiešaný z rôznych typov pôdy. Substrát si môžeme buď namiešať sami, čím zabezpečíme ideálny pomer živín, alebo môžeme kúpiť už hotový substrát.

Každý substrát sa skladá z určitých zložiek, ktoré spolu vytvárajú prostredie s určitým pH a určitými živinami. Tieto zložky majú istý  stupeň kyslosti, čo je dôležitá informácia. Takisto tieto zložky rôzne dlho udržiavajú vodu a skladajú sa z rôzne veľkých častíc. Tu platí pravidlo, že čím väčšie sú častice, tým rýchlejšie substrát preschne.

To, ako správne namiešať substrát, je pre každú rastlinku individuálne a je to komplikovanejšie, preto väčšina pestovateľov siaha po univerzálnejších substrátoch, ktoré sa predávajú už namiešané s predným pomerom zložiek a živín.

Pri ich výbere však musíme vedieť, do akej skupiny rastlín patrí naša rastlina, ktorú ideme presadiť.

Predstavíme vám najbežnejšie substráty, s ktorými sa môžeme stretnúť pri izbových rastlinách.

presadzanie 10 Plantizia.sk

Aké substráty existujú a pre aké rastliny sú vhodné?

Substrát pre izbové rastliny

Substrát pre izbové rastliny je vhodný pre väčšinu izbových rastlín okrasných listom. Môžeme do nich presádzať väčšinu bežných druhov izboviek ako sú monstery, pothosy, ficusy, aglaonémy…

Substrátov pre izbové rastliny je veľké množstvo. Niektoré obsahujú mykorhízu, alebo sú preparené – horúcou parou zbavené škodlivých zárodkov plesní a škodcov.

Ponuku kvalitných substrátov na izbové rastliny nájdete na našom eshope. Najobľúbenejší je substrát Profík pre izbové rastliny:

Substrát vhodný na zasadenie odrezkov

Na zasadenie zakorenených odrezkov volíme substrát na výsev a množenie. Ak ho doma nemáme a potrebujeme ho len malé množstvo, môžeme ho nahradiť substrátom na izbové rastliny, ktorý obsahuje perlit a je dostatočne vzdušný.

Substrát pre kaktusy a sukulenty

Kaktusy a sukulenty sadíme do špeciálneho substrátu, ktorý obsahuje veľa piesku, veľkých častíc a rýchlo presychá. Obľúbený je substrát Profík pre kaktusy a sukulenty – špeciálny substrát určený pre presádzanie a pestovanie všetkých suchomilných rastlín. Zloženie substrátu je vyvinuté presne podľa potrieb týchto rastlín, ktoré potrebujú dostatočné prevzdušnenie koreňového systému, aby sa predišlo jeho prípadnému zahnívaniu. Substrát je pripravený z vybraných druhov rašelín, kremičitého piesku, dolomitického vápenca, jemnej lávy, antuky, perlitu a zeolitu.

Substrát pre kyslomilné rastliny

Niektoré rastliny sú kyslomilné a tak majú trochu iné nároky na pôdu. Z izbových sem patria najmä mäsožravky, izbové azalky či paprade. Tieto rastliny sa adaptovali na život v pôde chudobnej na živiny. Paprade nám prežijú ako v kyslejšej pôde, tak v obyčajnom substráte na izbové rastliny, no azalky a mäsožravky by sme mali sadiť do čistej rašeliny. Špeciálny rašelinový substrát pre mäsožravky nájdete aj v našej ponuke.

Substrát pre orchidey a bromélie

Pre orchidey a bromélie používame špeciálny substrát pre orchidey, ktorý obsahuje len kôru, kokosové vlákno a prípadne rašelinník.

Pri orchideách Phalaenopsis dbáme aj na výber správneho črepníka – musí byť priesvitný, pretože svetlo prijímajú i vzdušnými koreňmi, inak sa korene budú ťahať za svetlom a rastlina časom vypadne z kvetináča. Plastový črepník by mal byť úplne priesvitný, zatiaľ čo vonkajší môže byť aj napríklad farebný alebo matnejší, no stále priesvitný. Mal by mať ostrovček v strede, aby sme orchideu mohli namočiť do vody a potom ju nechať odtekať.

Presádzanie izbových rastlín krok za krokom

 1. Pokiaľ sme si už vybrali správny substrát, musíme ešte vybrať vhodný črepník a môžeme sa vrhnúť na sadenie.
  Nový kvetináč pre rastlinu by mal byť o 1 – 2 cm väčší, ako pôvodný.
 2. Ako prvé si pripravíme pôdu.
  Ak máme substrát ktorý obsahuje mikorýzu alebo je preparovaný, môžeme priamo sadiť.
  Ak nemáme pôdu s obsahom látok proti plesniam, môžeme do nej pridať kúsky uhlia, ktoré pôsobí proti plesniam. Tiež môžeme primiešať perlit či zeolit na prevzdušnenie pôdy.
 3. Do nového kvetináča dáme spodnú vrstvu substrátu a utlačíme.
 4. Ak chceme použiť mykorhitické huby a hydrogél, nasypeme ho do stredu kvetináča.
 5. Rastlinku s celým koreňovým balom vytiahneme z pôvodného kvetináča a vložíme do stredu nového.
 6. Okraje zasypeme substrátom, ktorý postupne utláčame. Zasypeme aj vrchnú vrstvu a jemne, ale dostatočne pevne utlačíme.
 7. Po presadené položíme kvetináč na podmisku alebo do ozdobného črepníka a rastlinku polejeme, aby sa korienky usadili v pôde a nevyschli.
 8. Ak chceme pomôcť koreňom rýchlejšie sa zakoreniť do novej pôdy, môžeme použiť Stimulátor rastu.

Približne po 6 týždňoch od presadenia začneme prihnojovať. Keďže množstvo substrátov obsahuje hnojivá a tiež množstvo živín, nehnojíme hneď po presadení, pretože to by bolo na rastlinu príliš veľa živín riskovali by sme jej spálenie.

Čo je to drenáž a prečo je dôležitá?

Pojem drenáž znamená odvodnenie. Keď rastlinu polejeme, vypije iba určité množstvo vody, nejaké množstvo vody absorbuje pôda a jej zvyšok odteká. Ak táto voda zostane v kvetináči, rastlinka ju stále pije, až jej bude príliš, popraská jej tkanivo v listoch a následne dostane infekciu – premnožia sa baktérie a rastlinka začne hniť.

Príliš mokrá pôda zvyšuje pravdepodobnosť hubových ochorení a tiež niektorých škodcov, hlavne mušiek smútiviek. Preto by sme mali zabezpečiť, aby pôda nezostávala mokrá.

V prvom rade je dôležité, aby kvetináč, do ktorého sadíme, mal drenážny otvor na spodku, cez ktorý bude prebytočná voda odtekať. Buď využijeme plastový kvetináč s dierkami na dne, ktorý vložíme do ozdobného kvetináča bez otvoru, alebo terakotový či keramický kvetináč s otvorom, ktorý položíme na podmisku.

Z misky alebo ozdobného kvetináča je dôležité vodu po každom poliatí vyliať.

Pokiaľ chceme sadiť priamo do kvetináča bez otvoru, musíme použiť drenážnu vrstvu. To znamená, že na dno kvetináča nasypeme keramzit, prípadne môžeme použiť i kamienky, perlit, vermikulit či zeolit s väčšími frakciami. Vďaka drenážnej vrstve pôda nebude stále mokrá a bude mať možnosť vyschnúť. Ale musíme dávať pozor – polievame iba malým množstvom vody, aby nám hladina odtečenej vody nepresiahla výšku drenáže.

Všetko potrebné na presádzanie nájdete u nás na stránke:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *