Pestovanie kaktusov zo semien – 5 krokov ako na to

Či už sa rozhodnete kúpiť si semiačka kaktusov alebo si po zakvitnutí zozbierate vlastné, prinášame vám návod, ako si jednoducho doma vypestovať kaktusy zo semienka.

kaktusy plantizia 6 Plantizia.sk

Pestovanie kaktusov zo semien je v komunite rastlinárov veľmi populárne a častokrát aj úspešné. Semiačka si môžete zaobstarať v rastlinárstve či záhradníctve, kde sa dajú zohnať mixy, kedy presne neviete, čo presne sadíte. Semiačka tiež môžete získať od kaktusárov, alebo môžete mať vlastné, pokiaľ vám kaktusy zakvitli.

1. Príprava semien

Semená pred výsevom musíme očistiť, aby na nich neostali zvyšky dužiny, lebo kvôli nej by mohla vzniknúť hniloba. Môžeme ich jemne prepláchnuť v tečúcej vode. Potom ich necháme pri izbovej teplote preschnúť na vrstve servítok, ktoré pravidelne vymieňame. Ich kompletné uschnutie môže trvať aj viac ako dva dni.

2. Voľba vhodného substrátu

Substrát na vysievanie kaktusových semienok použijeme ten istý, ako na dospelé kaktusy. Môžeme si namiešať vlastnú zmes, alebo použiť už predpripravený substrát pre kaktusy. Nám sa najlepšie osvedčil substrát Profík na kaktusy a sukulenty. Pred výsevom by mal byť vlhký, ale nie veľmi – nemal by byť blatistý.

kaktusy plantizia 5 Plantizia.sk

3. Výsev semien kaktusov

Semená nasypeme na vrch substrátu. Nádobku, ktorá obsahuje substrát a semienka musíme udržiavať vlhkú – vytvoríme si parenisko. Nádobu, kam sme vysievali, prikryjeme mikroténovým vreckom či priesvitnou fóliou. Ak máme plastový či sklenený mini sklenník, môžeme použiť aj ten. Parenisko umiestnime na svetlé miesto.

Ak máme kaktusy, ktoré majú väčšie semená, môžeme ich pri výseve trochu zasypať substrátom, maximálne do výšky 1 mm. Maličké vždy necháme na povrchu.

4. Starostlivosť o vysiate semená

Výsevy kontrolujeme ideálne každý deň. Semiačka začnú klíčiť v závislosti od druhu, zväčša do 3 dní, niektoré to však môže trvať aj dlhšie. Najdlhšie klíčia niektoré opuncie – môžu to byť i dva mesiace. 

5. Malé kaktusy – semenáče

Zo semienok nám najskôr vyrastú malé kaktusy, ktoré sa prezývajú semenáče.

Keď už semenáčiky nahodia prvé tŕne, je dôležité ich postupne začať privykať na prostredie, ktoré nie je teplé a vlhké, takže im začneme vetrať parenisko alebo sklenníček. Mini skleníky sú v tomto veľmi výhodné, pretože väčšinou majú uzatvárateľné otvory na vetranie. Sáčky alebo fóliu môžeme zase postupne prederavovať. Keď majú semenáčiky približne 2 – 4mm, môžeme ich rozsadiť do samostatných kvetináčov.

Ako sa starať o dospelé kaktusy si môžete prečítať v našom článku Kaktusy.

kaktusy plantizia 7 Plantizia.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *