10 druhov rastlín, ktorým sa bude dariť v kúpeľni

Rastliny zväčša umiestňujeme do izieb ako obývačka či spálňa, ale prečo si nimi neskrášliť aj kúpeľňu? Vďaka izbovým rastlinám si v kúpeľni vytvoríte príjemnú tropickú oázu. Prečítajte si naše tipy na 10 rastlín, ktorým sa bude dariť v kúpeľni. Nemáte v kúpeľni okno? Poradíme vám čo robiť aj ak napriek tomu chcete umiestniť rastliny do kúpeľne.

rastliny do kupelne 5 Plantizia.sk
rastliny do kupelne 5 Plantizia.sk

V článku sa dozviete:

  • Aké rastliny majú radi vysokú vlhkosť v kúpeľni?
  • Čo robiť, aby sme mohli rastliny pestovať aj v kúpeľni bez okna?
  • Aké rastliny nie sú ideálne do kúpeľne?
  • Ako sa zmení starostlivosť o rastliny v kúpeľni oproti iným miestnostiam?

Aké rastliny zvoliť do kúpeľne s oknom?

Pokiaľ máte v kúpeľni okno, máte ideálne podmienky pre všetky vlhkomilné druhy izbových rastlín. Vyššia vlhkosť, ktorú v kúpeľni spôsobuje napríklad sprchovanie či sušenie bielizne rastlinám pripomína tropické a subtropické podmienky z krajín ich pôvodu. Vyššia vlhkosť spoločne s teplejším prostredím tak v kúpeľni tvorí ideálne podmienky najmä pre rôzne vlhkomilné druhy.

Pri výbere rastlín do kúpeľne tiež musíme zohľadniť aj ich nároky na svetlo.

Ak je okno v kúpeľni menšie a svetla je málo, vhodná ja napríklad papraď, asparágus, microsorum, asplenium, aglaonema či chamaedorea. Prosperovať budú tiež ťahavé rastliny ako rôzne pothosy, philodendrony či monstera adansonii.

Ak je okno v kúpeľni väčšie, svetla je v nej veľa, ale nesvietia dnu priame silné slnečné lúče, môžete zvoliť tiež calatheu, marantu, ctenanthe alebo stromanthe.

V kúpeľni sa však treba vyhnúť sukulentom a kaktusom, ktoré nemajú veľmi v láske vysokú vzdušnú vlhkosť.

rastliny do kupelne 2 1 Plantizia.sk
rastliny do kupelne 4 Plantizia.sk

10 druhov rastlín vhodných do kúpeľne

1. Paprade

Paprade, asparágus, microsorum či asplenium sú vlhkomilné rastliny, ktoré dodajú vašej kúpeľni svieži zelený vzhľad. V prírode žijú v tieni stromov a preto aj v domácnosti nevyžadujú veľa svetla.

paprad nefrolepka plantizia Plantizia.sk
asparagus setaceus plantizia Plantizia.sk
asplenium paprad plantizia Plantizia.sk

2. Pothosy

Ťahavé rastliny, ktoré kedysi boli populárne pod prezývkou Divý Janko. Teraz sa opäť vracajú do módy nielen v zelenej farbe, ale aj v rôznych zaujímavých kultivaroch so svetlými či fľakatými listami. Oživia vašu kúpeľňu, ale neprinesú vám veľa starostí lebo patria medzi rastliny nenáročné na starostlivosť.

pothos marble queen plantizia Plantizia.sk
philodendron micans plantizia Plantizia.sk

3. Philodendrony

Tropické rastliny, ktoré môžu byť ťahavé alebo rásť do výšky. Vyberte si zo širokej škály nenáročných druhov. Tie s tmavozelenými listami zvládnu aj horšie svetelné podmienky, rôzne farebné či svetlé druhy zas budú prosperovať v kúpeľni s množstvom svetla.

philodendron brasil plantizia Plantizia.sk
philodendron birkin plantizia Plantizia.sk
philodendron micans plantizia Plantizia.sk

4. Monstery

Majestátna monstera deliciosa s deravými listami pekne vyplní prázdny roh v miestnosti. Pokiaľ máte v kúpeľni menej miesta, siahnite po menších druhoch ako napríklad ťahavá monstera adansonii, ktorá pekne skrášli poličku či skrinku.

monstera deliciosa plantizia 2 Plantizia.sk
monstera deliciosa plantizia Plantizia.sk

5. Tillandsie

Netradičné vlhkomilné rastliny s prezývkou vzdušné rastliny žijú zo vzdušnej vlhkosti. V prírode odkiaľ pochádzajú vlhkosť dosahuje až 90%, v domácnosti im pri nižších hodnotách dopĺňame vlahu pravidelným rosením. Pri ich aranžovaní sa môžeme vyhrať: umiestniť ich do sklenenej nádobky, zavesiť zo stropu či naaranžovať na drevený samorast.

tillandsie vzudsne rastlin plantizia Plantizia.sk
tillandsie vzudsne rastlin plantizia Plantizia.sk

6. Prayer plants: Calathey, maranty, ctenanthe a stromanthe

Azda jedny z najkrajších izbových rastlín so spoločnou prezývkou prayer plants. Ich listy, ktoré hrajú rôznymi farbami a majú na sebe zaujímavé vzory, sa na večer zdvíhajú smerom nahor, čo pripomína ruky pri modlitbe. Preferujú vlhké prostredie a rozptýlené svetlo – bude sa im teda dobre dariť aj v kúpeľni s menším oknom.

calathey plantizia Plantizia.sk
calathea ornata sanderiana plantizia Plantizia.sk
calathea makoyana plantizia Plantizia.sk
calathea lancifolia plantizia Plantizia.sk
ctenanthe plantizia Plantizia.sk
maranta variegata plantizia Plantizia.sk

7. Zamioculcasy

Zamioculcasy sú skvelými takmer bezúdržbovými rastlinami. Stačí ich polievať až keď substrát úplne preschne, bez vody vydržia aj viac ako dva týždne. Dobre zvládajú aj nedostatok svetla, takže sú vhodnými rastlinami aj do tmavšej kúpeľne.

zamioculcas plantizia scaled Plantizia.sk

8. Riasogule

Vodné rastlinky, ktoré pochádzajú z dna jazier a teda nevyžadujú veľa svetla. Starostlivosť o ne je nenáročná, stačí im vymeniť vodu raz za 1 – 2 týždne. V jednoduchom akváriu alebo zaujímavom akváriu na dreve budú peknou dekoráciou.

riasogule plantizia Plantizia.sk
riasogule velke akvarium na dreve plantizia Plantizia.sk
riasogule v akvariu na dreve plantizia.sk 2 Plantizia.sk

9. Lopatkovec

Táto kvitnúca izbovka bude prosperovať vo vlhkom prostredí kúpeľne. Pri správnej starostlivosti sa vám odvďačí krásnymi bielymi kvetmi.

lopatkovec plantizia Plantizia.sk

10. Fittonie

Drobné farebné rastliny skrášlia vašu kúpeľňu. Okrem vyššej vlhkosti preferujú aj viac svetla. Jednotlivé farebné druhy môžete navzájom kombinovať a vytvoriť tak v kúpeľni zaujímavú rastlinnú oázu.

fittonia ruzova plantizia Plantizia.sk
fittonia svetlo ruzova plantizia Plantizia.sk
fittonia svetlo ruzova plantizia Plantizia.sk
fittonia zelena plantizia Plantizia.sk

Aké rastliny zvoliť do kúpeľne bez okna?

Ak v kúpeľni okno nemáte, neodporúčame v nej pestovať rastlinky, keďže kvôli nedostatku svetla by postupne chradli a nedarilo by sa im dobre.

Ak máte presklené dvere, alebo dvere počas dňa nechávate otvorené a prúdi cez ne svetlo, môžete siahnuť po riasoguliach, zamioculcase, pothose či papradi, ktoré by takéto podmienky mohli zvládnuť. Ak však uvidíte, že sa im nedarí, listy im hnednú, žltnú alebo opadávajú, bude ich treba premiestniť na svetlejšie miesto.

Aby ste mohli mať v kúpeľni bez okna akúkoľvek rastlinu, máme pre vás jednoduché riešenie – siahnite po rastovej žiarovke, tzv. grow light, ktorá úplne nahradí denné svetlo, ktoré rastliny potrebujú pre rast.

Na výber máme žiarovky, ktoré sa vložia do klasickej lampy so závitom E27, ale tiež lampičky s viacerými žiarovkami, ktoré jednoducho pripevníte na policu.

Tieto rastové svetlá pre rastliny vytvoria vhodné svetelné podmienky a môžete teda siahnuť po ktorejkoľvek rastline z prvej časti článku.

Starostlivosť o rastliny v kúpeľni

Keďže v kúpeľni je vyššia vzdušná vlhkosť, rastliny v kúpeľni stačí zalievať menej ako tie v iných miestnostiach. Vlhkomilné druhy, ktoré štandardne vyžadujú zvlhčovač alebo rosenie sú pri umiestnení v kúpeľni spokojné a nevyžadujú starostlivosť naviac.

Pri vysokej vlhkosti a teple však môžu vznikať plesne. Aby sme sa vyhli plesniam na substráte, môžeme používať hnojivo Floria, ktoré pôsobí ako prevencia vzniku plesní.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *